Incident polského poslance vztahy s Polskem nenaruší

Krzysztof Rutkowski, Foto: ČTK

Téměř v mezinárodní konflikt mohl přerůst zásah poslance polského Sejmu Krzysztofa Rutkowského v Českém Těšíně. Ten společně s několika zaměstnanci své bezpečnostní agentury v neděli zatkl Poláka podezřelého z brutální vraždy. Komando vedené polským poslancem odvleklo údajného vraha na nedaleký hraniční přechod a předalo ho polským celníkům.

Proti tomuto postupu se ale ostře ohradilo české ministerstvo zahraničí. Pokračuje Eva Petržílková:

Šéf české diplomacie Cyril Svoboda je událostí na česko-polských hranicích rozhořčen. Podle něj poslanec polského Sejmu, který zatkl bez povolení české strany polského občana podezřelého z trestného činu, porušil mezinárodní právo, bilaterální smlouvy a platné české zákony.

"Byl předvolán velvyslanec Polské republiky a toto rozhořčení mu bylo sděleno. Budeme chtít řádné vysvětlení a vyšetření oné události. To, co se stalo, je naprosto nepřijatelné a vidíme to kao věc, která je potřeba, aby byla řádně vyšetřena. Nicméně tato epizoda nemůže nic změnit na dobrých vztazích mezi Českou a republikou a Polskem obecně, protože tyto vztahy jsou mimořádně dobré."

Krzysztof Rutkowski,  Foto: ČTK
Třiadvacetiletého Dawida S. z jihopolské Brzezinky dopadl soukromý detektiv a poslanec polského Sejmu Krzysztof Rutkowski v neděli v pokoji těšínského hotelu Piast. Dopadený muž je jedním ze tří osob, které jsou podezřelé z vraždy osvětimské notářky. Podle informací polské policie není pochyb, že mladíci od samého začátku notářčinu vraždu plánovali. Ještě před smrtí ji mučili, aby získali přístupové kódy k jejím bankovním kartám.

Rutkowski dopadl údajného vraha v přítomnosti několika příslušníků policie z Českého Těšína. Situaci popsal jejich ředitel Jan Hrůza.

"Nám se ohlásili tito občané jako kriminální policie z Polské republiky se žádostí o pomoc a asistenci při zadržení osoby podezřelé z trestného činu vraždy. Když naši strážníci zjistili, že toto jejich tvrzení se nezakládá na pravdě, zavolali policii ČR a celý případ jsme předali polici ČR."

Severomoravská policie připustila, že se jejich těšínští kolegové dopustili chyby, když komandu s uneseným mužem umožnili opustit území České republiky. Inspekce ministra vnitra však posléze nezjistila, že by policisté spáchali trestný čin.

Kauzou se zabývají i karvinští policisté. Podezřívají polského poslance a členy jeho skupiny ze spáchání trestných činů zavlečení do ciziny a porušení domovní svobody. Zástupce karvinského policejního ředitele Jan Jonáš potvrdil, že zatčení podezřelého spolu s polskými kolegy připravovali:

"Skutečně došlo k dohodě mezi českou a polskou policií, proto jsme původně předpokládali, že tento zákrok souvisí s tou naší dohodou a teprve potom v průběhu šetření bylo zjištěno, že to byla soukromá aktivita polského poslance a jeho bezpečnostní agentury."

Zatím není jasné, zda Rutkowského čeká nějaký postih. Polské ministerstvo zahraničních věcí případ předalo kolegům z resortu vnitra, kteří mají na starosti udělování a odebírání licencí pro detektivní kanceláře a bezpečnostní agentury. Sporem se navíc začal zabývat i maršálek polského Sejmu Marek Borowski.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio