Historickým městem r. 2005 je Česká Kamenice

Česká Kamenice, foto: ČTK

Ve Španělském sále Pražského hradu bylo v úterý odpoledne vyhlášeno Historické měst roku 2005. Ze čtyř desítek obcí, které se přihlásily do soutěže o přípravu a realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a zón, se do nejužšího finále probojovala města Polná na Jihlavsku, Česká Kamenice na Děčínsku a Uherské Hradiště. Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které tuto soutěž spolu s ministerstvy kultury a pro místní rozvoj každoročně pořádá, předalo starostovi vítězného města s plaketou i šek na milion korun. A kdo tedy získal ocenění Historické město r. 2005? To už prozradí Milena Štráfeldová, která se slavnostního vyhlášení zúčastnila:

Česká Kamenice,  foto: ČTK
"Nakonec ho získala Česká Kamenice na Děčínsku v severních Čechách. Kamenice byla nominovaná už potřetí a na třetí pokus se jí tedy podařilo tuto prestižní cenu spojenou s jedním milionem korun získat. Starosta Miroslav Weiss si při udílení ceny pochvaloval, jak se do regenerace městského centra v České Kamenici zapojili i místní obyvatelé. A musím říct, že ve městě je to skutečně vidět. Když jsem je před dvěma lety navštívila, byla už velká část památek krásně opravená."

Zmínila jsi památky. Jaké jsou ty nejzajímavější, které Česká Kamenice má?

Starosta České Kamenice Miroslav Weis,  foto: ČTK
"V České Kamenici jsou dvě nejvýznamnější památky, a to jednak mariánská kaple, která je trochu stranou od města, je to barokní kaple, a pak je gotický chrám sv. Jakuba přímo ve městě."

Jak je Česká Kamenice velké město?

"Kamenice má něco málo přes pět tisíc obyvatel a je zajímavé, že město bylo silně poznamenáno poválečným odsunem Němců. Spadalo do Sudet, takže minimálně polovina obyvatel odtud odešla. Přišli sem obyvatelé zcela noví a tady zase musím citovat starostu Weisse, který potvrdil, že dnes už tam současné obyvatelstvo zapustilo kořeny."

Regenerace památkové zóny stojí velké peníze. Pětitisícové město určitě nemá takový rozpočet, aby to zvládlo samo. Jak financuje opravy? Pomáhá Evropská unie?

Česká Kamenice,  foto: ČTK
"Na peníze Evropské unie si ještě nemohli sáhnout, to se České Kamenici ani většině dalších měst, která usilují o titul Historické město roku, zatím nepodařilo. Sdružují prostředky obvyklým způsobem, to znamená, že na opravy přispívá jak obec a kraj, tak získávají granty z ministerstva kultury, případně z ministerstva pro místní rozvoj. Pomáhají i místní podnikatelé, přestože tato pomoc není zatím příliš výrazná. Ve městě nejsou žádné velké závody nebo továrny, nejsou tam velcí sponzoři. Ten milion korun, který Česká Kamenice získala, skutečně velmi rychle zmizí zase v opravě památek. Mluvila jsem i s předsedou Sdružení Petrem Sedláčkem, který potvrdil, že v této chvíli je celkový objem prostředků, které má Sdružení na regeneraci městských památkových rezervací a zón, zhruba 160 milionů korun. A to je nízká částka. Kolem roku 2000 byla tato částka dvojnásobná. Řekl mi, že zhruba 320 milionů korun by byla ideální částka pro to, aby tento program mohl dál nerušeně fungovat. Všechny strany ve svých předvolebních programech mají, že na kulturu chtějí věnovat jedno procento ze státního rozpočtu. To by pak takovouto částku na regeneraci památkových rezervací umožnilo."