Herci divadelní společnosti Ježek a čížek na prknech divadla Komedie

Emil Jíra (uprostřed) v představení Víra, láska, naděje

Divadelní společnost Ježek a čížek existuje již řadu let. V letošním roce se ale podařilo něco, co nemá v historii českého amatérského divadla, a ještě ke všemu divadla, jehož herci jsou lidé s bezdomoveckou zkušeností, obdoby. Divadlo Ježek a čížek bylo angažováno pražským divadlem Komedie a jeho herci účinkují v jednom z představení. Dostávají i regulérní honoráře. Více již Kristýna Maková:

Madlen Komárová v představení Víra,  láska,  naděje
Amatérští herci z divadení společnosti Ježek a čížek zaujali režisérku Kamilu Polívkovou natolik, že nabídla tomuto divadélku spolupráci. A již od října je také součástí představení Víra, láska, naděje. Kdo z divadla v tomto představení účinkuje? Na to jsem se zeptala lektorky Madlén Komárové:

„V představení Víra, láska, naděje hraje osm našich herců, herců z bezdomoveckého divadla Ježek a čížek, tedy lidé, kteří zažili nebo zažívají bezdomoveckou zkušenost. Mimo to také my, lidé, kteří toto divadlo vedeme, dalo by se říci…“

Kajetán Písařovic
Způsob spolupráce, který v divadle Komedie zvolili, je pro herce z prostředí lidí bez domova poměrně vzácný. Všichni dostali pracovní smlouvu a jsou regulérními spolupracovníky ostatních herců v divadle. Více k tomu řekl další z lektorů Kajetán Písařovic:

„Herci dostávají zaplaceno jak za představení, tak dostávají zaplacené zkoušky, což se i profesionálním hercům stává málokdy. Myslím si, že je to pro ně zaprvé pracovní příležitost. A zadruhé, domnívám se, že když je člověk na ulici nebo se dostane do takovéto krizové situace, je velice důležité mít nějaké záchytné body, mít nějaká okénka v diáři vyplněná. A je hrozně dobré, že mají.“

Jakub Balabán
Posláním společnosti Ježek a čížek je snaha změnit stereotypy svých klientů a změnit také stereotypní pohled široké veřejnosti na bezdomovce a problematiku bezdomovectví. Navíc se takto amatérští herci dále rozvíjejí a pracují na sobě. Více již Jakub Balabán, ředitel Ježka a čížka:

„Nejsou to školení herci. Každý, kdo k nám přišel, byl neherec. Z divadelní školy se nám tu ještě nikdo neobjevil. Aby se mohli rozvíjet v divadle, musejí všechny stupně rychle prolétnout a seznámit se s tím, jak divadlo funguje i jinde. Nápodoba vzorů je nezbytným krokem k tomu, aby se ten herec mohl osvobodit a najít v tom kousek sebe.“

Emil Jíra  (uprostřed) v představení Víra,  láska,  naděje
A na jak dlouho vidí spolupráci s divadlem Komedie jeden z herců divadla, Emil Jíra?

„Jak dlouho se to bude hrát, já říct nedokážu, a není to ani na mně. V podstatě, dokud se to bude hrát, tak tam budeme hrát asi my taky.“

Více informací o divadelní společnosti Ježek a čížek najde na stránkách www.jezekacizek.cz