Dvanáct tisíc Ostraváků: Hanba vládě!

Ostravské Masarykovo náměstí 22. května téměř zaplnilo okolo deseti tisíc účastníků demonstrace, kterou svolali odboráři Moravskoslezského kraje proti stoupající nezaměstnanosti v tomto regionu, foto: ČTK

Ostrava zažila ve čtvrtek největší demonstraci od roku 1989. Do metropole Moravskoslezského kraje se sjeli odboráři, aby vyjádřili svůj nesouhlas s rostoucí nezaměstnaností v regionu a také s plánovanou vládní reformou veřejných financí.

Ostravské Masarykovo náměstí 22. května téměř zaplnilo okolo deseti tisíc účastníků demonstrace,  kterou svolali odboráři Moravskoslezského kraje proti stoupající nezaměstnanosti v tomto regionu,  foto: ČTK
Ostravské Masarykovo náměstí zaplnilo ve čtvrtek odpoledne 12 tisíc rozhněvaných lidí, převážně z Moravskoslezského kraje. Na dosud největší demonstraci po pádu komunismu je přivedl vládní návrh reformy veřejných financí a rostoucí nezaměstnanost v regionu. V současnosti je na Ostravsku 102 tisíce nezaměstnaných a podle střízlivých odhadů by tento počet měl do konce roku vzrůst až na 110 tisíc. Tomu odpovídalo i rozhořčení přítomných, hlavně odborářů. Volání "Fuj!", "Hanba!", "Pryč s vládou!", přitom patřilo k těm méně radikálním. Do Ostravy byl pozván také premiér Špidla, který se ale z demonstrace omluvil, a právě když odboráři četli jeho dopis, začali přítomní volat po tažení na Prahu. To ostatně nevylučuje předseda odborové regionální rady Jan Sábel:

"Jsem přesvědčen o tom, že to je určitě první demonstrace proti nezaměstnanosti v tomto regionu. Ale mohou následovat i další demonstrace v dalších regionech, které mohou skončit i v Praze, pokud nebude vláda brát odbory vážně a nezačne s nimi komunikovat i o veřejných financích."

 Zleva tajemník hornických odborů Vlastimil Altner,  předseda regionální rady ČMKOS Jan Sábel a člen krizového štábu Luděk Lúčan na TK 21.5. v Ostravě k chystané demonstraci,  foto: ČTK
Mezi největší problémy Ostravska, související s vysokou nezaměstnaností, patří nedostatek investic a špatná dopravní síť. Region podle odborářů potřebuje dálnici D47 jako sůl. Vláda zrušila smlouvu o výstavbě dálnice s konsorciem Housing and Construction, nebylo však jasné, kdo a jak bude stavbu financovat. Premiér Vladimír Špidla si pro ostravský region dobrou zprávu nechal skutečně až na poslední chvíli:

"Na závěr té demonstrace jsme mohli Ostravě dát poměrně dobrou zprávu, že financování dálnice D 47 je zajištěno. Že to hodně pomůže, o tom jsem přesvědčen. Že se samozřejmě bude jednat dál, to je jasné. Jaké záměry mají v tuto chvíli odboráři, to nevím."

Zásadnějším sporem tak zůstává koncept vládní reformy veřejných financí, jejíž některé části - jako například zvýšení věku odchodu do důchodu na 63 let - jsou odborářům trnem v oku. Naopak požadují plošné zavedení registračních pokladen a ustavení takzvané milionářské daně. To ovšem podle místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila neznamená, že jsou odboráři proti reformě jako takové:

Ostravské demonstrace,  foto: ČTK
"Domníváme se, že reforma veřejných financí je potřebná. To je první krok. Jednoznačně jsme pro. Druhá věc, která nás neuspokojila a neuspokojuje, je reforma, která se uskutečňuje na příjmové straně těchto rozpočtů, protože příjmová strana by byla do budoucna možná teď upravit tak, aby byly i prostředky na některé sliby vlády, které dala v minulých letech nebo v minulých měsících. Mám na mysli rozpočtovou sféru, školáky, zdravotníky, jejich nárůst platů, šestnáctitřídní tabulka. Na to teď prostředky prostě nejsou a vláda rezignovala na to, aby na příjmové straně vybrala prostředky, které by byly potřebné i pro tuto šestnáctitřídní tabulku."

Vláda premiéra Špidly požadavkům odborů nechce ustupovat, ale nebrání se hledání dílčích východisek. Od reformy podle Špidly nelze ustoupit už kvůli zodpovědnosti vůči dalším generacím:

"Reforma veřejných financí je reforma, která je ku prospěchu všech lidí, je prostě potřebná. Vzdát ji, znamená poškodit všechny, takže se obávám pouze toho, že bychom nebyli dost důslední. Myslím si, že jsme povinni budoucím generacím tuto reformu provést. A je také samozřejmě jasné, že je třeba jednat o jejích modalitách. O tom nepochybuji a je to běžná součást politické práce."

Reformu veřejných financí bude česká vláda schvalovat koncem června, situací v Moravskoslezském kraji se bude v červenci na výjezdním zasedání zabývat tripartita a parlament by reformu měl projednávat na mimořádném zasedání v červenci.