Důvěryhodná vláda, odhlasovala Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Zleva ministr zahraničí Cyril Svoboda, místopředseda vlády Petr Mareš, ministr obrany Jaroslav Tvrdík, ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, ministr zemědělství Jaroslav Palas a ministryně školství Petra Buzková tleskají premiérovi Vladimíru…

Poslanecká sněmovna dnes vyslovila důvěru koaliční vládě ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody. Důvěru jí dalo podle očekávání všech 101 poslanců vládních stran. Naopak 98 přítomných zástupců opoziční ODS a KSČM kabinetu důvěru nevyslovilo. Pokračuje Mikuláš Kroupa.

Zleva ministr zahraničí Cyril Svoboda,  místopředseda vlády Petr Mareš,  ministr obrany Jaroslav Tvrdík,  ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach,  ministr zemědělství Jaroslav Palas a ministryně školství Petra Buzková tleskají premiérovi Vladimíru Špidlovi  (vzadu) po hlasování o vyslovení důvěře vládě 7. srpna v Poslanecké sněmovně v Praze,  foto: CTK
Hlasování o důvěře vládě Sociálních demokratů, unionistů a lidovců byl test o soudržnosti těchto stran. Nenašel se poslanec z vládních stran, který by se zdržel hlasování nebo se dokonce postavil proti vládě Vladimíra Špidly. Veřejné hlasování o důvěře ukončilo bezmála desetihodinový maratón vystoupení především opozičních poslanců, kteří podrobili vládu a její programové prohlášení ostré kritice. Předseda ODS Václav Klaus po hlasování prohlásil, že nová vláda je nepochybně špatná. Šéf komunistů Miroslav Grebeníček čeká, že problémy kabinet teprve čekají. Spory očekává při hlasování o rozpočtu a novém prezidentovi republiky. K získání důvěry potřebovala vláda nejméně 100 hlasů, tedy nadpoloviční většinu přítomných zákonodárců. Hlasování se nezúčastnil pouze nemocný poslanec Josef Houzák z KSČM. Vládě krátce po získání důvěry pogratuloval z Portugalska, kde nyní pobývá, prezident České republiky Václav Havel. Premiér Vladimír Špidla, předseda ČSSD bezprostředně po hlasování za vyslovení důvěry poděkoval. Před novináři vyjádřil přesvědčení, že jeho vládní tým vydrží celé čtyřleté volební období.

"Myslím, že vydrží celé funkční období. Je skutečně prodiskutovaná. Je založená na politické vůli."

Premiér se nebojí ani toho, že by se soudržnost vládních stran rozpadla kvůli sporům o rozpočet, který na rok 2003 počítá s rekordním deficitem téměř 160 miliard korun. Špidla požádal sněmovnu o důvěru v úterý odpoledne poté, co přečetl programové prohlášení vlády. Od té doby se u řečnického pultu vystřídalo 39 členů sněmovny a vlády. Zástupci ODS a KSČM dávali celou dobu jasně najevo, že předložené prohlášení vlády se jim nelíbí a kabinet nepodpoří. Poslanci vládních stran vystupovali jen sporadicky a kabinet hájili; kritické výhrady neskrýval jen šéf poslaneckého klubu US-DEU Karel Kühnl. Opoziční poslanci kritizovali celkové vyznění i jednotlivé pasáže vládního programu. Klaus prohlásil, že program vlády není programem prosperity a svobody, ale trvale udržitelné chudoby, pokračováním a posilováním závisti, rovnostářství či invaze státu do soukromí jednotlivce. Grebeníček zase označil rozhodnutí ČSSD vytvořit vládu s lidovci a unionisty za čítankový příklad podvádění voličů a za obcházení a ignorování jejich vůle. V jednacím sále sledovalo rozpravu, která se vedla v klidné a nekonfliktní atmosféře, maximálně polovina poslanců, někdy i méně. Ihned po vyslovení důvěry se členové vlády přesunuli do Strakovy akademie, aby jednali o rozpočtu na příští rok.