Do Kuvajtu odlétají další čeští chemici

Jaroslav Tvrdík v Kuvajtu, Foto: ČTK

Český ministr obrany Jaroslav Tvrdík a náčelník generálního štábu Pavel Štefka se ve čtvrtek v Liberci rozloučili s vojáky, kteří odjedou posílit českou jednotku v Kuvajtu. O posílení jednotky rozhodla Poslanecká sněmovna a Senát v závěru minulého týdne. Liberečtí chemici se do Kuvajtu vracejí po čtyřměsíční přestávce.

Jaroslav Tvrdík v Kuvajtu,  Foto: ČTK
Do Kuvajtu odletí celkem 107 vojenských specialistů, kteří doplní mužstvo už stávající české jednotky. Ta operuje v Kuvajtu už od loňského března v rámci operace Trvalá svoboda. Úkolem českých chemiků je zajistit ochranu ostatních vojsk před účinky zbraní hromadného ničení, pokud by proti nim byly nasazeny. To znamená průzkum, varování a zjišťování chemických a biologických látek a dekontaminaci prostoru. Více ministr Tvrdík.

"Naši vojáci tam jedou pomáhat a zachraňovat lidské životy. Pomáhají a chrání civilní obyvatelstvo i své kolegy. Jsou to profesionálové a věřím, že neselžou. Do mise se přihlásili dobrovolně, je to elitní jednotka, která už několik let je nasazena v silách rychlé reakce NATO. Jsou to profesionálové nejlepší v alianci a možná i na světě."

Českou jednotku v Kuvajtu navštívil v pondělí ministr Tvrdík osobně. Mimo jiné nabídl vojákům možnost vrátit se z mise do vlasti. Jeho nabídky využilo 27 z 250 stávajících vojáků, tedy každý desátý voják.

Protichemická jednotka v Kuvajtu,  Foto: ČTK
"Ten odchod není útěkem, není to zbabělost. Využili mé nabídky v situaci, kdy mám za ně dostatek dobrovolníků. Odchází poté, co splnili své úkoly. Vážím si nejen těch, co zůstávají, ale i těch, co se vracejí. Není to zbabělost."

Říká ministr obrany Tvrdík. Stejný názor sdílí i psycholog jednotky major Luděk Lávička.

"Jsme zde nasazeni v operaci už pátý měsíc, plníme speciální odborné úkoly. Klimatické poměry a tlak ze strany rodinných příslušníků má vliv na psychiku vojáka. těch dvacet sedm vojáků řešilo osobní, v drtivé většině rodinné důvody a naznali, že jejich přítomnost doma je žádoucí. Domnívám se, že právě moment, kdy člověk poctivě vyhodnotí své schopnosti a svoji situaci a rozhodne se, že už to pro něj není, že svou další přítomností by mohl i ohrozit své okolí, to je důkaz toho, že o svém životě dobře přemýšlejí. Rozhodně to není selhání."

Jak uvedl ministr Tvrdík, možnost vrátit se z mise před jejím ukončením už nyní odlétající vojáci mít nebudou. "Vědí do čeho jdou, znají rizika a další odchod vojáků by znamenal ohrožení životů jejich kolegů i obyvatel, které mají chránit," uvedl Tvrdík doslova.