Události Divnopis: Únehle

05-08-2008 15:41 | Marek Janáč, Pavel Tumlíř, Milan Harvalík

V dalším dílu Divnopisu zavítáme do vesnice Únehle. Leží nedaleko Stříbra a její pradávní obyvatelé asi neměli nejlepší pověst.

Stáhnout: MP3

ÚnehleÚnehle V Únehli nám cestu zahrazuje modrá cisterna, právě se tu vybírá žumpa, a tak objíždíme místní neobvykle velký rybník, kolem kterého je rozházeno pár chalup. Na konci vesnice bydlí paní Jana Křelinová, prý o původu názvu Únehle něco ví:

"Původní název byl německej, byla to Unola, mělo to znamenat, něco jako, že ti lidi tady byli línější, pomalejší v myšlení."

"Je to v podstatě pravda," komentuje slova z Únehle jazykovědec Milan Harvalík. "Jméno Únehle bylo v nejstarších dokladech ve tvaru Unyl."

My známe slovo ´unylý´, které sice existovalo ve staré češtině, ale pak bylo podle Harvalíka zapomenuto, až do národního obrození, kdy k nám bylo slovo ´unylý´ znovu zavedeno z ruštiny.

"Znamená to ve svém původním významu být zdlouhavý, líný nebo lenivý. To naše dnešní unylý jako smutný nebo malomyslný je až novější význam tohoto slova."

To ale neříká nic o tom, jak dostala své jméno vesnice Únehle.

"Předpokládáme, že na formování současné podoby jména se podílelo i slovo úlehle, které označovalo ladem ležící pole," dodává Harvalík.

Víme už, že lidé v Únehli byli leniví a nechávali asi neobdělaná pole, ale nevíme proč.

"Byla to rybářská vesnice, ten potůček, co tady teče měla být rybářská říčka, proto to tady lidé začali osidlovat," vysvětluje Jana Křelinová.

Tak a teď už je to jasné. Před těmi téměř devíti sty lety žili v Únehli rybáři, než by se dřeli na polích, tak raději seděli u vody a chytali ryby.

"Kdybychom chtěli všechny tyhle možnosti dát dohromady, tak by to bylo přesně tak," souhlasí Milan Harvalík.

Pořád to tady tak zůstalo?

"Bez komentáře," směje se paní Křelinová.

Linkovací služby

Doporučujeme

Nejčtenější články

Další články vydání

Zahraniční turisty už Praha tolik neláká

Martina Nyklová

Letošní sezóna je z hlediska pražské cestovního ruchu katastrofální. Nejvíce postiženy jsou cestovní kanceláře, mnoho zahraničních...Více

Jak se mladým Čechům studuje v cizině?

Linda Petáková

Foto: Evropská komise Specifickou skupinou Čechů v zahraničí jsou studenti. Jen na evropských univerzitách v rámci vzdělávacího programu Erasmus v uplynulém...Více

1904 - 3. OH v St. Louis

Jan Hloch

V roce 1904 se OH poprvé stěhovaly mimo starý kontinent. Jejich hostitelem se stalo americké St. Louis. Velká vzdálenost z Evropy zapříčinila,...Více

Související články

Více

Z archivu rubriky

Více

Aktuální relace