Události Den Tibetu v Česku

11-03-2005 15:24 | Jaromír Marek

Češi si ve čtvrtek připomněli den Tibetu, který připadá na výročí potlačení povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Na 270 českých radnicích zavlála tibetská vlajka a na řadě setkání si lidé připomínali oběti komunistického režimu v Tibetu. Před čínskou ambasádou v Praze se potom sešla poklidná demonstrace. Akce sledoval Jaromír Marek.

Stáhnout: RealAudio

Foto: ČTKFoto: ČTK Účastníci pražské demonstrace zapálili svíčky za vězně svědomí, kteří zemřeli v tibetských věznicích. Na místě lidé podepisovali dopis adresovaný čínskému velvyslanci.

"V dopise sdělujeme, že jsme zneklidněni porušováním lidských práv v Tibetu. Žádáme velvyslance, aby naše prosby tlumočil úřadům v Číně a aby se osobně zasadil za dodržování lidských práv v Tibetu."

Otázka: Myslíte, že hlas z Prahy dozní až do Pekingu?

"My se řídíme mottem, že je lepší zapálit svíčku, než proklínat temnotu. Věřím, že ano. Tím, že se zde sejdeme, vyjádříme nesouhlas. Není to jen v ČR, ale i jiné země. Věřím, že mezinárodní tlak povede ke zlepšení situace."

Foto: ČTKFoto: ČTK říká mluvčí české pobočky Amnesty International Eva Dobrovolná. A co přivedlo před čínské velvyslanectví některé z účastníků demonstrace?

"Není mi lhostejné násilí. Každý národ má právo na svobodu." "Tibet je symbolem nenásilí a mně přijde smutné, že vyspělý svět se o Tibet nezajímá."

Otázka: Myslíte, že takovýto protest má smysl? Proběhne pokus předat dopis velvyslanci, ale mám pocit, že za okny ambasády snad ani nikdo není......

"Dopis tam zůstane a snad si ho tedy někdy vyzvednou. Tyto akce přibývají na intenzitě. Oproti loňsku je zde určitě dvojnásobek lidí."

Dopis se organizátorům předat nepodařilo. Na zvonění nikdo nereagoval a tak dopis vhodili do poštovní schránky. Lidové povstání Tibeťanů ve Lhase si dnes připomněli i v mnoha dalších českých a moravských městech, kde na radnicích zavlály tibetské modročervené vlajky se zlatým sluncem. Počet radnic, které tibetskou vlajku vyvěšují, rok od roku roste. Zatímco v roce 1996, kdy se akce konala poprvé, byly pouze čtyři, letos se, podle informací sdružení Lungta, připojilo 270 radnic. Akce na podporu Tibetu ocenil při svém posledním pobytu v Praze i Dalajláma.

"Češi mají podobnou zkušenost jako Tiběťané. Znáte cenu svobody a můžete nám lépe porozumět. Vaše účast na podpoře Tibetu tak má větší cenu."

Linkovací služby

Doporučujeme

Nejčtenější články

Další články vydání

Rodinná politika by měla umožnit volitelnost

Vilém Faltýnek

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo Národní zprávu o rodině. Podle ní se demografický vývoj posledních let, především...Více

WHO kritizuje Česko

Lenka Jansová

Světová zdravotnická organizace kritizuje politiku podpory zdraví v České republice a nabízí pomoc regionům. To jsou závěry studie,...Více

Související články

Více

Z archivu rubriky

Více

Aktuální relace