Další ultimatum Věci veřejných

Radek John a Karolína Peake, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Ani po úterním jednání koaličních lídrů není o dalším osudu vlády rozhodnuto. Věci veřejné přišly s požadavkem na písemný dodatek koaliční smlouvy. Pokud nebude na stole do 30. června, vládu opustí. Nejmenší vládní strana i nadále trvá na odchodu ministrů, za jejichž působení se plýtvalo se státními penězi. Jejich jména ale, na rozdíl od předcházejících měsíců, už nechce uvést.

Radek John a Karolína Peake,  foto: ČTK
Šéfka poslanecké frakce Věci veřejných Karolína Peake po jednání tzv. K6 prohlásila:

"Našim koaličním partnerům jsme sdělili obsah usnesení poslaneckého klubu, podle kterého jsou Věci veřejné připravené ke 30. 6. vypovědět koaliční smlouvu v případě, že nebude uzavřen písemný dodatek k této smlouvě. Domníváme se, že smlouvy se mají plnit - i ty, které jsou ústní. Bohužel se tak neděje, proto trváme na písemném dodatku. Jsme připraveni jednat už tento týden. Požádali jsme pana premiéra, aby svolal K9 pokud možno ještě tento týden, abychom se o podobě toho budoucího dodatku mohli začít bavit co nejdříve."

Karolína Peake také prozradila něco málo o obsahu písemného dodatku ke koaliční smlouvě:

"Bude se samozřejmě týkat podoby vlády, resortní i personální podoby vlády. Nebude to ovšem jenom toto. Naznačili jsme už koaličním partnerům i některá věcná témata, o kterých se chceme bavit. Nepožadujeme nějakou kompletní revizi koaliční smlouvy co do obsahové stránky, ale jsou některá témata, která bychom do toho jednání vnést chtěli. Myslím, že už i veřejnost ví, že jsme koaličním partnerům sdělili náš názor na zrušení akcií na majitele, a chceme je nyní do koaliční smlouvy prosadit."

Petr Nečas a Karolína Peake,  foto: ČTK
Poté, co bude dodatek uzavřen, počítají Věci veřejné s tím, že na podzim vláda sama znovu požádá o důvěru.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas tvrdí, že požadavky Věcí veřejných přesně nezná:

"Ne zcela chápeme, co konkrétně má být předmětem onoho dodatku, vyjma konstatování, že došlo k jistým personálním změnám ve vládě. Považujeme za klíčové především to, že byla vyjádřena vůle prosadit klíčové reformní zákony. Projednání a schválení těchto návrhů považujeme za jeden z klíčových testů koaliční soudržnosti a vůbec testu toho, zda má smysl pokračovat v tomto uspořádání."

Premiér Nečas řekl, že bere postoj Věcí veřejných na vědomí. Těžko ale podle něj lze čekat, že by ODS změnila svůj postoj:

Petr Gazdík,  foto: ČTK
"My jsme nikdy neodmítali jednat s našimi koaličními partnery, čili jsme připraveni jednat. Na druhé straně nelze od nás očekávat, že budeme říkat něco jiného, než jsme říkali v neděli, než jsme říkali ve čtvrtek, nebo než jsme říkali ve středu minulého týdne."

Předseda poslaneckého klubu TOP09 a Starostové Petr Gazdík podle svých slov požadavkům Věcí veřejných nerozumí a je přesvědčen, že se už tato strana stala směšnou. Dodatku ke koaliční smlouvě se TOP09 a Starostové nebrání, řekl Petr Gazdík:

"Nicméně Věci veřejné musejí přijít s nějakým konkrétním požadavkem. Oni zatím s žádným konkrétním, vyjma naprosto nemožných požadavků na křeslo ministra vnitra, spravedlnosti, které v době jejich neuvěřitelných skandálů nepovažujeme za možné. Ostatním věcem se nebráníme. Zrušení akcií na doručitele je součástí programu TOP 09 a my s tím nemáme žádný problém. Jestli Věci veřejné budou chtít dát tuto věc do dodatku, my budeme jedině pro."

Předseda Věci veřejných Radek John po jednání K6 odmítl, že by se Věci veřejné opakovanými hrozbami o odchodu z vlády, které zatím nebyly nikdy naplněny, ztrapňovaly. Upřesnit nechtěl ani to, který z ministrů za ODS nebo TOP09 by měl z vlády odejít:

Radek John,  foto: ČTK
"Ve vládě nemá sedět nikdo, kdo je podezřelý z toho, že neuhlídal veřejné prostředky. Vláda nemůže chtít po lidech reformy, pokud tam sedí ministr, za jehož panování v resortu se ztratilo několik set milionů korun. A co se týče toho ztrapňování - tam jde o výsledek. Dosáhli jsme nezávislého policejního prezidenta, dosáhli jsme odstoupení nejvyšší státní zástupkyně. A to, že odstoupila o tři neděle později, je úplně jedno. Hlavně, že odstoupila."

Poslanecká sněmovna nyní projednává reformní zákony, s nimiž strany vládní koalice spojují další fungování kabinetu. Podle Radka Johna je v tuto chvíli několik variant hlasování o důvěře vládě. Hlasování se má konat, aby se stvrdila znovu uzavřená koaliční smlouva, uvedl předseda Věci veřejných.