Cikrt: čekají nás zajímavé právní bitvy o poplatky

Na vítězství sociální demokracie v krajských volbách se bezesporu podílel i odpor mnoha lidí k poplatkům za lékařské vyšetření a za recept na léky. ČSSD ale lidem slíbila, že poplatky v krajských lékařských zařízeních za ně zaplatí samotné kraje. To se ale nelíbí soukromým lékařům a lékárníkům, protože by je to znevýhodnilo. Otázkou také je, zda by takový krok nebyl protiprávní. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Připomeňme, že od ledna platí lidé 30 korun za návštěvu lékaře. Stejnou částkou je zpoplatněna i položka na receptu. Za den strávený v nemocnici zaplatí pacienti 60 korun, za návštěvu pohotovosti 90 korun. ČSSD by chtěla systém změnit a třicetikorunové poplatky pacientům v krajských nemocnicích uhradit. Šedesátikorunové poplatky za denní pobyt by asi zůstaly beze změny. Kritici ale upozorňují, že krajské nemocnice i jejich lékárny by byly zvýhodněny na úkor fakultních, městských a privátních. Šlo by tedy o nepovolenou veřejnou podporu. Stejný názor má i ministerstvo zdravotnictví. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt tvrdí, že plán ČSSD je v rozporu s normou o veřejném zdravotním pojištění.

Tomáš Cikrt,  foto: www.euro-forum.cz
„Je to jakási neoprávněná výhoda, protože když budou chtít ostatní dodržovat zákony a krajské nemocnice je dodržovat nebudou, tak budou mít krajské nemocnice úplně šílenou výhodu. Výhodu založenou na nerespektování práva.“

Problém může být podle Cikrta také s nakládáním s prostředky krajů.

„Peníze, které mají kraje z daní občanů nejsou určeny na to, aby kraj dotoval nějakou povinnost. A pak je tu to nekalé soutěžní jednání. Všechny tyto aspekt\ vypovídají o tom, že nás ještě čekají zajímavé právní bitvy o poplatky.“

Plány ČSSD samozřejmě odmítají i soukromí lékaři a lékárníci. Obávají se totiž, že by jim ubylo klientů. Dosavadní radní pardubického kraje Josef Janeček z ODS má za to, že ze strany ČSSD jde o drahý populismus.

David Rath,  foto: ČTK
„Jak to hodlá kraj řešit, to si neumím vůbec představit. Podle mě to nemůže projít.“

Soukromí lékaři a lékárníci uvažují, že se obrátí se stížností na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Vítěz středočeských voleb a hlavní architekt plánu ČSSD David Rath ale tvrdí, že jeho strana od svých úmyslů neustoupí.

„Na svém plánu nic neměníme. Půjdou určité návrhy do krajských zastupitelstev. Ty je přijmou. Teprve potom se k tomu může oficiálně vyjádřit antimonopolní úřad. A samozřejmě, pokud on vydá své rozhodnutí, že tak, jak to bude znít, je to v nějakém rozporu, pak to budeme řešit. V tuto chvíli nemá cenu k tomu říkat nic jiného, než že sociální demokracie splní svůj předvolební slib a pacientům v krajských nemocnících poplatky uhradí.“

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina se zatím vyjadřuje opatrně.

„Krajské nemocnice dnes vykonávají činnosti, které nikdo jiný vykonávat nechce. V tzv. závazku veřejné služby na to dostávají účelové dotace. Každé peníze, které jdou od státu soukromým subjektům, třeba i evropské fondy, mají úplně stejný charakter a mají samozřejmě jakýsi potenciál ohrožovat ty subjekty, které ty dotace nedostanou. To je u všech peněz, které jdou od státu jakýmkoliv subjektům stejné. Samozřejmě to není optimální, ale domnívám se, že budeme schopni najít cestu, aby to neodporovalo žádnému zákonu nebo předpisu Evropské unie.“