Chybné hospodaření Úřadu vlády

Urad vlady

Jako s vlastními zacházel Úřad vlády v letech 2000 a 2001 s penězi, které dostával ze státního rozpočtu. K takovému závěru dospěl Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval hospodaření Strakovy akademie. Bližší informace má Josef Kubeczka.

Urad vlady
"Tehdejší vedení Úřadu vlády se příliš nezabývalo tím, aby se snažilo dodržovat předpisy, které jsou pro rozpočtové a příspěvkové organizace dány a které jsou pro ně i běžné," řekla mi Jana Krejčová z Nejvyššího kontrolního úřadu, která kontrolu prováděla.

"Například ta otázka, že třeba na pracovní jednání byly pořizovány cigarety a alkohol. To jsem zatím ještě neviděla."

Úřad vlády, který vedl v kontrolované době někdejší ministr bez portfeje Karel Březina, například neoprávněně použil 140 tisíc korun na pojištění, kupoval svým zaměstnancům léky a zdravotnický materiál nebo neoprávněně vyplatil 224 tisíc korun, když přiznal třinácti svým zaměstnancům vyšší platové třídy. Kontrola také zjistila, že Strakova akademie neoprávněně vyplatila v mimořádných odměnách 638 tisíc korun zaměstnancům, kteří se podíleli na přípravě materiálu ke vstupu Česka do Evropské unie.

Podle Jany Krejčové se Úřad vlády také dopouštěl chyb v investičních akcích a při zadávání veřejných zakázek. Mimo jiné tím,...:

"...že nevyloučil z účasti v dalším jednání o veřejných zakázkách uchazeče, kteří nesplnili předepsané kvalifikační předpoklady, nebo nezdůvodnil výběr dodavatele, který neměl nejlepší nabídku, umístil se až na druhém místě, nebo jsme zjistili, že neplní náležitosti po skončení výběrových řízení, kdy se musí odesílat evidenční listy zakázek a podobně úřadům. Tuto administrativní část potom neplnil."

Navíc byly některé veřejné zakázky rozdělovány na více částí, aby se Úřad vlády vyhnul vyhlašování veřejné soutěže. Jana Krejčová však vyloučila, že by za obcházením zákona viděla podezření z korupce.

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu také Strakova akademie nesprávně nakládala s byty vypůjčenými od magistrátu hlavního města Prahy. Jde o 49 bytů, které může Úřad vlády přidělovat stanoveným státním zaměstnancům. Úřad je poskytoval nesprávně. Jejich správu svěřil soukromé společnosti, což sice podle kontrolorů nevadí, ale nestaral se o to, jak peníze z hospodaření s byty převést zpět do státního rozpočtu.

Strakova akademie již dříve odmítla jak závěry týkající se rozdělování veřejných zakázek, tak závěr Nejvyššího kontrolního úřadu o nesprávném hospodaření se služebními byty.