Český zaměstnanec promrhá 41% pracovní doby

Každý český zaměstnanec promrhá podle průzkumu společnosti Czipin&Proudfoot Consulting ročně 92 z 225 pracovních dní. Náklady na ně vynaložené se tak stávají penězi vyhozenými oknem. Výplývá to z průzkumu, který srovnával produktivitu práce v zemích Evropské unie a zemích střední a východní Evropy. O výsledky průzkumu se zajímal Jaromír Marek.

Podle průzkumu je v českých firmách téměř polovina, přesněji 41 % pracovního času nevyužito. To znamená, že skutečně 92 dní, tedy plné tři měsíce pracovního roku, stráví pracovníci čas nějakým neproduktivním způsobem, čekáním na poradě, hledáním špatně zařazených věcí ve skladu, kouřením na chodbě a podobně. Produktivních 59 procent pracovní doby je sice o dva procentní body lepší výsledek než loni, ale zároveň je to varovný signál, že strukturální problémy české ekonomiky přetrvávají.

Jak si stojí Česká republika ve srovnání s dalšími hodnocenými zeměmi?

"Je zajímavé, že s podobnými problémy se potýká většina firem všude na světě a Česko na tom není zdaleka nejhůř. Samozřejmě, že Zeměm jako Německo, Spojené státy dosahují vyšší produktivity práce, nebo efektivnějšího využití pracovní doby, ale zase ne nějak výrazně. Zatímco v Česku stráví zaměstnanec produktivně svoji pracovní dobu z 59% v Neměcku ze 63%. Co je překvapivé, například ve Velké Británii nebo ve Francii je situace ještě horší než v České republice. Ve Velké Británii plných 49% času zaměstnanec promrhá. Takže z tohoto pohledu nejsou Češi úplně nejhorší. Abychom byli zcela korektní, studie srovnávala skutečně jen poměr, kolik času zaměstnanec stráví v pracovní době produktivně a kolik neprosuktivně. Je to tedy produktivita práce v tom nejužším slova smyslu. Celková produktivita práce je samozřejmě odlišná, a v zemích EU je výrazně vyšší. Souvisií to s tím, že české podniky stále mají např. až dvojnásobně vyšší počet zaměstnanců. "

Vraťme se k původnímu tématu, jaké jsou příčiny tak malého využití pracovní doby?

"Těch příčin je několik, ale ta rozhodující příčina je špatné vedení, špatná organizace práce, špatná komunikace uvnitř firem, svoji roli hraje i šoatná pracovní morálka nebo neodpovídající kvalifikace. V Česku jsou to navíc i problémy s informačními technologiemi. Rozhodující příčina je ale špatný management. A to je stejné jak v Česku, tak kdekoli jinde."