Českou republikou se přehnala nejhorší vichřice za několik posledních let

Následky vichřice na Olomoucku, Foto: ČTK

Vítr dosahující místy i síly orkánu zasáhl v neděli a v pondělí většinu území České republiky. Lámal stromy, trhal střechy, na mnoha místech vyřadil elektrické a telefonní vedení.

Vichřice, nejhorší za několik posledních let, zasáhla nejdříve západ Čech. V Plzni vyjely desítky hasičských vozů odstraňovat padlé stromy ze silnic i z drátů elektrického vedení. Pak se větrná smršť rozlétla po celé republice. Za své braly stoleté stromy i střechy paneláků. Nejhůře postiženy byly Jižní a západních Čechy a severní Morava. Na Prahu i její okolí zaútočila větrná smršť v neděli večer. Krátce poté doslova sebrala nafukovací sportovní halu na Strahově. Své stopy zanechala také v šumavském Národním parku, kde porazila tisíce kubíků dřeva, což podle mluvčího parku Zdeňka Kantoříka znamená, že padla asi tisícovka smrků.

Následky vichřice na Olomoucku,  Foto: ČTK
"Nejhorší situace je na Železnorudsku a Kašperskohorsku, ale také v okolí Kvildy a Modravy. Vítr zboural i autobusovou čekárnu na Filopově huti. Přesná čísla budeme vědět do týdne až deseti dnů, až se personál dostane do porostů a zjistíme skutečné škody."

Tak silné poryvy větru nepamatují například obyvatelé Drahanské vrchoviny. Na Bruntálsku přišli o telefonní vedení. Tamní hasiši přirovnali situaci k apokalypse. Hasiči zasahovali v celé České republice u více než 2 tisíc případů. Práci navíc měli také pracovníci Českých drah - vítr a spadané stromy přerušily provoz na stovce železničních úseků. Vážné rány utrpěly při vichřici rozvody elektřiny v celých středních Čechách. Podle technického ředitele Středočeské energetiky Pavla Brichcína proto v celém kraji platil nouzový stav:

Následky vichřice na Plzeňsku,  Foto: ČTK
"Ta situace byla dosti dramatická, nebývalá kumulace poruch na více než polovině okresů středočeského regionu , jsou oblasti, které byly postiženy více. V našem regionu je to okres Příbram, Benešov, Beroun, Kladno a Kutná Hora. "

Příčinu vzniku tak silných poryvů větru jaké Česko zažilo vysvětluje František Sedláček z královehradeckého hydrometeorologického ústavu.:

"Bylo to jednak způsobeno přechodem studené fronty , která byla spojena s poměrně dost hlubokou tlakovou níží, a v tomto se prakticky vytváří poměrně dost silné proudění."

Větrný víkend si vyžádal také dvě oběti - v sobotu zahynul na Strakonicku řidič, který se s autem vyhýbal spadlé větvi a narazil do stromu, v neděli dostal při odklízení spadlého stromu infarkt důchodce z Děčínska. Zraněni byli také tři hasiči a dva lidé, na jejichž karavan v kempu na Příbramsku spadl strom.