České politiky potěšil volební propad nacionalistů v Rakousku

Rakouský prezident Thomas Klestil s manželkou Margot Löfflerovou-Klestilovou, Foto: CTK

Politické zemětřesení zažilo v neděli sousední Rakousko. Mimořádné parlamentní volby zde přinesly nejedno překvapení. Jasným vítězem se stala strana lidová. Svobodní, nejtvrdší kritici Čechů, propadli. Jak se dozvíte z následující z příspěvku, který připravila Eva Petržílková, představitelé českých politických stran i pozorovatelé většinou výsledek voleb uvítali.

Rakouský prezident Thomas Klestil s manželkou Margot Löfflerovou-Klestilovou,  Foto: CTK
Wolfgang Schüssel dovedl rakouské lidovce k historickému triumfu. Rakouská lidová strana totiž vyhrála poprvé od roku 1966 volby a jasně porazila sociální demokracii vedenou Alfredem Gusenbauerem. Svobodní Jörga Haidera pak propadli o dvě třetiny příznivců a dostali jen 10 procent hlasů. Čeští političtí představitelé výsledky voleb v Rakousku uvítali. Většinou se shodli na tom, že tamní scéna se zřejmě posune k racionálnější politice. O názor jsem požádala místopředsedu lidovců Jan Kasala:

"Samozřejmě musím reagovat tak, jak se sluší a patří: ohromnou gratulaci kancléří Schüsselovi avšem rakouským lidovcům. Myslím, že ten úspěch je impozantní a svědčí o tom, že odvaha se vyplácí. Pan Schüssel šel do předčasných voleb s odvahou a uspěl. A samozřejmě, že budeme také v tuto chvíli panu kancléři držet všichni palce, aby sestavil takovou vládní koalici, která umožní, aby Rakousko jako významná země Evropské unie podpořila rozšíření této unie." - otázka: "Jak se podle vás dotkne tento výsledek České republiky - např. v diplomacii?" - "Rozhodně jenom pozitivně. Rozhodně je tento výsledek pro Českou republiku dobrý výsledek."

Tolik zástupce českých lidovců Jan Kasal. Úřadující předseda Unie svobody-DEU Ivan Pilip má za to, že výsledky voleb by mohly česko-rakouské vztahy posunout do mnohem lepší polohy. Pilip oceňuje i to, že lidovci v kampani nevyužili nálad proti jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Také místopředseda sněmovny - komunista Vojtěch Filip je rád, že rakouská politická scéna se posunula k "racionálnější politice". Jak na adresu haiderovců poznamenal místopředseda ODS Miroslav Beneš, výsledky voleb potvrdily, že vždycky, když někdo vyvolá mimořádné volby, tak na to doplatí.

A ještě názor nestranného pozorovatele - politologa Jiřího Pehe. Podle něj jsou výsledky voleb v Rakousku překvapující...

"To, že se lidovci zapletli v té minulé vládě se svobodnými Jörga Haidera bylo považováno spíše za minus a převažoval názor před těmi volbami, že z toho budou těžit sociání demokraté. Nakonec se ovšem ukázalo, že lidovci dokázali víceméně - řečeno lidově: vyluxovat voliče právě Jörga Haidera tím, že do určité míry převzali před volbami jejich rétoriku - pokud jde o emigranty a další témata. Vlastně zásluhou tohoto kroku vyhráli ty volby. Pokud jde o možné koalice po volbách, tak to bude velice zajímavé sledovat, protože lze jen těžko předpokládat, že by lidovci chtěli zpátky, pokud to nebude absolutně nutné, do toho svazku se svobodnými Jörga Haidera."

Také Jiří Pehe se domnívá, že parlamentní volby v Rakousku dopadly pro Českou republiku příznivě:

"Ačkoliv Schüssel byl v minulosti zastáncem - řekněme - silnějších názorů pokud jde např. o Temelín nebo o Benešovy dekrety než sociální demokraté vůči České republice, každopádně nemůže být srovnáván s takovou tou radikální rétorikou právě svobodných. A to oslabení svbodných znamená, že takový ten nepřátelský tón vůči České republice, že ustoupí trochu do pozadí. Nicméně také to znamená, že některá témata, jako např. Benešovy dekrety úplně nezmizí, protože lidovci jsou v tomto ohledu řekl bych silnější než stoupenci nějakého řešení vypořádání s Českou republikou než by byli sociální demokraté. Takže bude velmi zajímavé sledovat, do jaké míry ta linie rakouská tlaku na ČR bude pokračovat i v té budoucí vládě."

Autor: Eva Petržílková
spustit audio