České politické špičky odsuzují Kaddáfího režim kvůli brutálnímu potlačování nepokojů v Libyi

Foto: ČTK

Kaddáfího režim tvrdě potlačuje protivládní demonstrace v Libyi, v zemi hrozí občanská válka. O situaci jednali v Bruselu i ministři zahraničí evropské sedmadvacítky. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg ale popřel, že by Česká republika režim Muammara Kaddáfího jakkoliv podporovala.

Foto: ČTK
Respektovaný zpravodajský web EUobserver totiž v pondělí publikoval článek s titulkem Itálie a Česká republika podporují Kaddáfího navzdory krveprolití. Odvolal se v něm na nedělní výroky Karla Schwarzenberga, který na bruselské schůzce ministrů zahraničí prohlásil, že unie by se neměla libyjských záležitostí příliš vměšovat a dokazovat si na nich vlastní důležitost. Pokud Kaddáfí padne, přijdou prý větší katastrofy, citoval server Schwarzenberga. Podle mluvčího ministerstva Víta Koláře ale autor článku ministrův výrok vytrhl ze souvislostí a silně překroutil. Sám Karel Schwarzenberg v pondělí odmítl, že by Kaddáfího režim podporoval. O dalším vývoji v zemi si podle něj mají rozhodnout v prvé řadě sami Libyjci:

Muammar Kaddáfí,  foto: ČTK
"Oni sami budou nejlépe vědět, co by potřebovali. My jim máme pomoci, když budeme požádáni. Ale nemůžeme jim nic vnucovat, naše představy, naše předpisy. To bych považoval za škodlivé. Musíme s nimi navázat velmi pozorný a ohleduplný dialog, naslouchat jim a potom něco udělat."

Premiér Petr Nečas v tiskovém prohlášení uvedl, že krveprolití, které je v zemi pácháno na civilním obyvatelstvu, nemá v civilizovaném světě místo. Česká republika podle něj vyzývá k okamžitému ukončení násilí.

K dramatickému vývoji v Libyi se v pondělí během setkání s polským prezidentem Bronislawem Komorowským vyjádřil i prezident Václav Klaus. Neodpustil si přitom kritiku západní Evropy kvůli jejímu dosavadnímu přátelskému postoji vůči Kaddáfímu:

Bronislaw Komorowsky  (vlevo) a Václav Klaus,  foto: ČTK
"My jsme si vědomi nadějí na straně jedné, ale i rizik, která jsou spojena s dnešním vývojem v severní Africe a na Blízkém východě. Myslím, že právě ta dvojakost nadějí a rizik je to, co je potřeba v této chvíli zdůrazňovat. A podle toho bychom se také my měli vůči tomu chovat. Myslím, že není náhodou, že nejbrutálněji zasáhla vláda, armáda i policie právě v Libyi. A jak bude reagovat Evropská unie? To já samozřejmě nevím. Byl jsem ale na summitu Evropská unie - Afrika, který se v listopadu minulého roku konal v libyjském Tripolisu právě pod vedením pana Kaddáfího. A musím říct, že prezidenti či premiéři zemí střední a východní Evropy se vůči předsedajícímu tohoto summitu chovali velmi opatrně a obezřetně. Ale když jsem viděl, jak velmi přátelsky se vůči panu Kaddáfímu chovali někteří prezidenti a premiéři západní Evropy, tak myslím, že teď budou mít problém."

V Libyi je stále několik českých turistů. Podle ministerstva zahraničí se do úterního poledne se šesti z nich nepodařilo navázat spojení. Jeden český občan byl v pondělí evakuován zvláštním letadlem do Vídně.