Česká republika přizvána k obnově Iráku

Velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková, foto: ČTK

V Bagdádu začala politická konference o budoucnosti Iráku po svržení Saddáma Husajna. Schůzku svolaly Spojené státy a účastní se jí irácké osobnosti a činitelé bývalé opozice a představitelé Spojených států. Kromě nich tu ovšem je přítomna také česká velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková.

Irák,  foto: ČTK
Kromě dvou stovek iráckých kmenových vůdců, duchovních a exulantů přijeli do Kuvajtu také zástupci Austrálie, Británie, Španělska, Polska a České republiky. Lisa Hellingová z amerického velvyslanectví v Praze vysvětlila Radiu Praha důvody pozvání: "Na základě podpory, kterou Česká republika koalici projevila, USA požádaly českou vládu o účast vaší velvyslankyně v Kuvajtu Jany Hybáškové na jednáních o rekonstrukci Iráku. Kromě Spojených států a Británie se těchto jednání s reprezentanty irácké opozice účastní také Austrálie, Polsko, Španělsko a Česká republika. Očekáváme, že všechny tyto země sehrají v procesu politické i ekonomické obnovy Iráku zásadní roli." Velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková má mimo jiné předávat české zkušenosti z přechodu od totality k demokracii.

Velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková,  foto: ČTK
Česká vláda plánuje pomoc ve třech oblastech. První je základní obnova země, zejména školství a zdravotnictví. Do Iráku také odjedou čeští experti, kteří budou pracovat v Organizaci pro humanitární obnovu země. Ministerstvo zahraničí už vybralo styčného důstojníka, který v příštích dnech odcestuje do Bagdádu. Koordinátor má připravit vše na příjezd ostatních Čechů. Ministr zahraničí Cyril Svoboda vysvětlil, jaké kvality musejí vybraní odborníci splňovat: "Musí jít o lidi mimořádně kvalitní, vybavené jazykově, znalostí problematiky, ale i kontakty do privátní sféry, k podnikům, které by měly o práci v Iráku zájem. A jejich úkolem bude zpracovat možnosti pro naše podniky." Všichni vybraní poradci musejí být také schopni žít a pracovat ve stresových situacích a rizikovém prostředí. Tým má být sestaven do 15. května.

Irák,  foto: ČTK
A třetí oblastí, kam poplyne poslední část peněz, budou podle mluvčího ministerstva Víta Koláře rozvojové programy, které vláda postupně schválí. Ty budou také finančně nejnáročnější. "V těch prvních dvou bodech se jedná o částky kolem 20 miliónů korun a v tom třetím, v těch rozvojových programech, které v budoucnu schválí vláda, tam se počítá s částkou mnohem větší, a to přes tři sta milionů korun," uvedl Vít Kolář.

V sousedním Kuvajtu působí více než měsíc společná česko-slovenská protichemická jednotka. V jihoirácké Basře také před pár dny začala fungovat česká polní nemocnice. Čeští vojenští lékaři už ošetřili desítky Iráčanů. Polní nemocnice jako taková ale zatím nestojí, její stavba pokračuje a podle plánu by měla začít pracovat okolo 6. května.