Česká republika podepsala přístupovou smlouvu s Evropskou unií

Česká republika v Aténách podepsala přístupovou smlouvu s Evropskou unií, foto: ČTK

Česká republika ve středu v Aténách podepsala přístupovou smlouvu s Evropskou unií. "Od dnešního dne už bude budoucnost pevně v našich rukou,"řekl před podpisem smlouvy premiér Vladimír Špidla.

Česká republika v Aténách podepsala přístupovou smlouvu s Evropskou unií,  foto: ČTK
"Pro Českou republiku vstup do Evropské unie znamená definitivní konec té části naší historie, která se až příliš často dostávala z našich rukou a nevyvíjela se podle našich představ. Vstupem do Evropské unie se Česká republika stává dobrovolně rovnoprávným členem společenství, do něhož chce přinést svůj vlastní otisk a jehož budoucnost chce aktivně ovlivňovat ve všech oblastech."

- zdůraznil předseda vlády. Radio Praha mělo v Aténách svou zvláštní zpravodajku Dagmar Kebrlovou. Milena Štráfeldová se jí zeptala na podrobnosti:

"Za Českou republiku u toho podpisu byli tři politici, a sice prezident Václav Klaus, premiér Vladimír Špidla a ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. Hovořil premiér a ten zmínil, že to je vlastně vůbec nejdůležitější moment pro Českou republiku."

Česká republika v Aténách podepsala přístupovou smlouvu s Evropskou unií,  foto: ČTK
Na tiskové konferenci, kde vystoupil prezident Václav Klaus společně s premiérem Špidlou, ovšem zazněly určité rozpory. Každý z nich má jiný pohled na naši integraci do Evropské unie. Jak se to projevilo?

"Je to pravda, víme, že prezident Klaus nemá na Evropskou unii stejný názor jako nejvyšší představitelé české vlády, ačkoliv dalo by se říct, že v poslední době, především od svého zvolení do prezidentského úřadu, změnil trošku svoje vystupování vůči Evropské unii. Dokazuje to také tím, že se účastní podpisu. Sám řekl, že je pro něj velká čest tuto smlouvu za Českou republiku podepsat, protože to byl právě on, kdo nás v roce 1996 k přístupu přihlásil. Nicméně rozpory trvají a projevují se především ve vizi budoucí Evropské unie. Česká republika stejně jako sedmnáct dalších menších států zastává formu rotujícího předsednictví a trvá na tom, aby neexistoval žádný prezident Evropské unie. Zde tedy dochází k rozporům mezi Českou vládou a prezidentem Klausem."

Česká republika v Aténách podepsala přístupovou smlouvu s Evropskou unií,  foto: ČTK
Dagmar, a jaká je vlastně atmosféra v Aténách?

"V Aténách je atmosféra velmi napjatá, hektická, podle některých údajů je zde až pětadvacet tisíc policistů, město je v podstatě neprůchodné, je velmi obtížné se vůbec dostat do hlavního centra jednání. Velice vtipně to vystihla jedna řecká policistka, když jsem se včera dopoledne asi dvě hodiny snažila dostat do tohoto centra. Řekla: vy nás musíte pochopit, v Řecku je 41 hlav států a Řecko si nemůže dovolit ztratit ani jedinou."

Tolik tedy telefonicky z Atén naše zvláštní zpravodajka Dagmar Kebrlová. - Na cestě do evropského klubu jsou teď před Českou republikou už jen dva kroky: červnové referendum, v němž se občané Česka sami vysloví, zda do unie chtějí vstoupit, a hlasování v parlamentech jednotlivých členských států dosavadní evropské patnáctky. Pokud i tyto kroky Česká republika zvládne úspěšně, stane se členem EU 1. května roku 2004.