Češi si budou muset zvykat na připlácení

Ministryně zdravotnictví Marie Součková, foto: ČTK

Už za 28 dní vstoupí Česká republika do Evropské unie. Integrace do společenství s sebou přinese řadu změn. Na co připravit? Jak se přičlenění k Unii odrazí v běžném životě? To jsou otázky, které si dnes klade hodně lidí. Zdeněk Vališ zjišťoval, jak to bude po 1. květnu se zdravotní péčí.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková,  foto: ČTK
Především je nutné si uvědomit, že něco jako jednotné zdravotnictví zatím v Evropské unii neexistuje. Češi se při cestách po Unii budou muset přizpůsobovat zvykům a pravidlům jednotlivých zemí. Z titulu pojištění budou mít nárok pouze na akutní léčbu. Totéž samozřejmě bude platit pro občany jiných unijních zemí pobývajících v Česku. Tuto léčbu si potom budou pojišťovny v jednotlivých zemích vzájemně účtovat. Jenže, co je to nutná a neodkladná zdravotní péče? Jak uvádí Jaromír Gajdáček, výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven České republiky, náhledy se různí.

"Ten rozsah je samozřejmě jinak chápán v různých státech Evropské unie. To je úplně zásadní věc. Jinak se na to dívají Němci, jinak Angličané či Švýcaři."

Švýcary zmiňuje Jaromír Gajdáček proto, že vedle států Evropské unie získají čeští občané od 1. května nárok na akutní péči rovněž ve státech Evropského sdružení volného obchodu, tedy v Norsku, na Islandu a v Lichtenštejnsku. Mnozí Češi si ovšem budou muset také zvyknout na to, že za zdravotní péči, pokud nejde o akutní, se různě připlácí.

"Tam je nejdůležitější ten fakt, že občané České republiky jsou dlouhodobě zvyklí na to, že zdravotní péče v České republice je téměř zdarma. Bohužel jsme spíše výjimkou, v Evropské unii určitě. Výše úhrad ze zdravotního pojištění se pohybuje v průměru pouze kolem 70 procent, to znamená, že 30 procent představuje spoluúčast pacientů. Místy je to ještě více, třeba až 50 procent."

Tyto výdaje navíc běžné zdravotní pojištění v České republice nepokryje. Pojišťovny proto doporučují českým občanům, aby se před cestou například na dovolenou do zemí Evropské unie ještě komerčně připojistili. Poněkud složitější bude případ, kdy zaměstnanec české firmy bude dlouhodobě pracovat v zemích Evropské unie. Vysvětluje Pavel Březovský, ředitel odboru zdravotní péče Ministerstva zdravotnictví.

"Bude vždy záležet na tom, zda zaměstnavatel je plátcem té povinné části zdravotního a sociálního pojištění na území České republiky. Dokumenty vydá zaměstnanci Česká správa sociálního zabezpečení. Tento dokument se poukáže té zdravotní pojišťovně, u které je pacient pojištěny, a pojišťovna mu vydá potvrzení o tom, že je plátcem. Tím pádem on může vyjet a bude čerpat zdravotní péči na území toho státu, kam vyjel. Bude ji samozřejmě čerpat podle místních zvyklostí. Proto bude velmi důležité zjistit, kolik se tam platí za recept a jaká je spoluúčast pacienta."

Jiná situace samozřejmě nastane, když si český občan sám bude hledat práci v zahraničí. Potom on a jeho zaměstnavatel budou platit zdravotní a sociální pojištění v té příslušné zemi.