Cenu Via Bona dostal Philip Morris za pomoc obětem domácího násilí

Nadace Via udělila v úterý společnosti Philip Morris cenu Via Bona. Ocenila systematickou, komplexní a dlouhodobou osvětovou kampaň proti domácímu násilí. Výrobce cigaret podpořil třemi milióny korun sdružení Bílý kruh bezpečí, zejména jeho tísňovou telefonní linku Dona, na kterou mohou volat oběti domácího násilí. Tento dosud tabuizovaný problém pomáhá Philipp Morris řešit i v dalších zemích, kde má své trhy. V České republice je podle Danici Sivákové z marketingu firmy linka Dona teprve prvním krokem.

"Linka Dona bol prvý krok. Už máme v podstatě vymyslené nové formy, akým zposobom zaangažujeme ľudí z oblasti práva, lekárov, policajné orgány, aby skutočne vznikl synergický efekt pri riešení tohto problému. Mnohí ľudia sa aj sami hlásia, tým, že sa ten problém zviditelnil, z čoho máme veľkú radosť."

Prezident nadace Via Jiří Bárta posluchačům Radia Praha vysvětlil, že nadace, která ceny letos popáté udělovala, působí ve třech oblastech.

"Podpora místního a komunitního života, druhá je rozvoj neziskových organizací, jejich profesionalizace, schopnost přežít, dávat o sobě vědět a pod., a třetí oblast je podpora rozvoje filantropie. A právě do té třetí oblasti spadá cena Via Bona."

Kromě hlavního ocenění udělila komise i další ceny a čestná uznání. Jedno z čestných uznání připsala komise soukromému dárci Jakubu Blackému. Bývalý vězeň komunistických režimu věnoval své úspory a odškodnění na dobročinnost. Vězněn byl několikrát.

"Potřetí mě sebrali v roce 1954. Oženil jsem se, manželku jsem si přivezl do Luženiček v dubnu nebo v květnu a v červnu mě sebrali a dostal jsem osmnáct let za založení křesťansko-demokratické strany a za to, že jsem údajně šířil mandelinku bramborovou."

Z vlastních peněz Jakub Blacký podporuje Domov pro matky a děti v tísni v Havlovicích u Domažlic a pomáhá rekonstruovat objekt pro staré lidi z Domažlicka.

Dejme ještě jednou slovo prezidentovi nadace Jiřímu Bártovi. Nenahrazuje charitativní činnost nefungující státní orgány? Neměl by sociální problémy především systematicky řešit stát?

"My jsme si trochu zvykli na to, že stát je velký a může všechno a vyřeší všechno za nás, ale ono to tak není. Stejně jako k normálnímu slušnému životu člověka patří to, že se stará o lidi kolem sebe a o věci kolem sebe, dobročinnost k běžnému životu patří. I firma dokáže přemýšlet o své zodpovědnosti za místo, kde působí, za širší rámec vztahů v tomto místě. Jinými slovy: nemá to nahradit činnost státu, ale je to nesmírně důležitým doplňkem. Teprve tak se naplňuje pojem "občanská společnost". Něco udělá jednotlivec, něco udělá nezisková organizace, něco udělá firma, něco udělá stát."