Anketa Zahraniční Čech roku 2012: Bohdan Pomahač

Český rozhlas a Česká televize pořádají anketu Zahraniční Čech roku 2012. Až do 21. září vám postupně představíme 20 osobností, kterým můžete poslat svůj hlas, a zvolit tak Zahraničního Čecha roku. Dnes to bude plastický chirurg Bohdan Pomahač ze Spojených států.

Bohdan PomahačBohdan Pomahač Dětství a mládí prožil na severní Moravě. Bohdan Pomahač se narodil v roce 1971 v Ostravě, studium medicíny absolvoval na Univerzitě Palackého v Olomouci. Už jako student byl na výměnném pobytu v americkém Bostonu. Velmi to něj zapůsobilo a po škole se rozhodl, že zkusí najít práci ve Spojených státech natrvalo.

"Zamířil jsem do Bostonu, protože to bylo jediné místo, které jsem tehdy znal. A protože jsem měl trochu peněz na zhruba tři měsíce přežití, tak jsem se do toho pustil. A měl jsem štěstí, že jsem skončil prakticky úplnou shodou náhod na plastické chirurgii."

A tam se Bohdan Pomahač setkal s profesorem Ericksonem, svým budoucím šéfem. Uchytit se v Americe není snadné v žádném oboru. Začínající český lékař musel prokázat velkou míru odhodlání a ochotu pracovat bez nároku na odměnu.

"Já myslím, že na profesora Ericksona nejvíce zapůsobilo, když jsem po shlédnutí jeho laboratoře nabídl, že budu pracovat několik měsíců zdarma. On po pravdě nečekal, že někdo z České republiky by byl zaprvé schopen něco takového dělat, a za druhé by byl natolik rozhodnutý a motivovaný začít pracovat, že by byl ochoten pracovat zdarma."

Doktor Pomahač prostě využil příležitosti a ukázal, co v něm je. V nemocnici v Bostonu se jak se říká uchytil. Získal možnost věnovat se profesi na té nejvyšší úrovni. Své kvality už prokázal mnohokrát. Hlavně ale na jaře r. 2011. Tehdy vedl tým, který provedl první úplnou transplantaci obličeje na světě.

Bohdan Pomahač spolus s Dallasem Wiensem, kterému transplantoval obličej.Bohdan Pomahač spolus s Dallasem Wiensem, kterému transplantoval obličej. "My jsme měli příjemce, který cestoval z Texasu a letěl pět hodin letadlem, než se sem dostal. A jak to vše navázat, aby zároveň tkáň, která může přežít čtyři hodiny bez prokrvení, tu byla včas, aby to všechno dopadlo přesně. To bylo poměrně stresující."

Tento výkon ale přinesl dr. Pomahači a jeho týmu bez nadsázky světovou proslulost. V Bostonu jsou pro plastickou chirurgii ideální podmínky, a proto neplánuje, že by pracoval někde jinde.

"Momentálně plány na přesun někam jinam nemám. Já myslím, že hlavní změna proběhne v době, kdy náš přednosta odejde do důchodu. Tím nastanou personální změny, které by mohly změnit moje plány do budoucna. Momentálně bych ale žádné přesuny a změny neviděl."

Dnes jednačtyřicetiletý doktor Bohdan Pomahač žije s manželkou Hanou v malé vesničce Dover u Bostonu. Na svou vlast nezapomínají. Do České republiky se vracejí každý rok na prázdniny, aby jejich dvě děti mohly projít zkouškami z českého jazyka.

Portrét Bohdana Pomahače připravil Vít Pohanka. Svůj hlas do ankety Zahraniční Čech roku 2012 můžete dát na webových stránkách www.zahranicnicech.cz. Hlasovat můžete i pomocí SMS. Chcete-li poslat hlas Bohdanu Pomahačovi, pošlete SMS ve tvaru ZC 2 na číslo 907 77 04. Cena SMS je 4 koruny. Vítěz ankety bude vyhlášen 28. září. Partnerem ankety je Týdeník Rozhlas a společnost Lasvit. Pomozte nám vybrat Zahraničního Čecha roku!