Týden v ČR

prague_pride_2011_1.jpg
0:00
/
0:00

Tento týden měla vláda jednat o daňové reformě. Školští odboráři se pustili do boje s ministrem školství Josefem Dobešem. Správa Národního parku Šumava tvrdí, že už dostala pod kontrolu kůrovcovou kalamitu na sporné lokalitě Ztracená. Festival homosexuální menšiny v Česky a chystaný sobotní pochod Prague Pride vyvolal v posledních dnech ostré protichůdné reakce. Církve přijaly návrh vládní komise na majetkové vyrovnání.

Tento týden měla vláda jednat o daňové reformě. Ta má zrušit dosavadní superhrubou mzdu a vrátit se konceptu hrubé mzdy. Z ní by se platila 19-tiprocentní daň z příjmu. Výběr daní a sociálního a zdravotního pojištění v celkové výši 32,5 procent se má sjednotit do jednoho místa. Ministr financí také navrhl zrušit zhruba čtvrtinu z téměř dvou set daňových výjimek a benefitů, včetně stravenek a režijních jízdenek. Proti reformě se ale staví opozice i odbory. Vláda proto jednání o daních o dva týdny odložila. Podle premiéra Petra Nečas chce o návrhu ještě mluvit se sociálními partnery:

"Návrh zákona, který se týká zřízení Jednotného inkasního místa a s tím souvisejících změn zákonů vláda přerušila po probíhající rozpravě na dva týdny. Mimo jiné i proto, abychom měli možnost jednat o tomto návrhu se sociálními partnery na tripartitě v příštím týdnu a aby také byly vyrovnány některé připomínky."

ČSSD změny v daňovém systému, jak je navrhuje vláda, odmítá. Podle sociálních demokratů jen prohloubí rozpočtový deficit. Kromě zrušení super hrubé mzdy jsou kontraproduktivní, říká stínový ministr financí za sociální demokraty Jan Mládek.

"Občas to vypadá, že si vláda dělá z nás všech legraci, protože ten návrh povede k tomu, že se opět prohloubí deficit veřejných financí. Je to návrh snížení výběru daní. Vláda uvádí o 7 až 8 miliard, my se domníváme, že to může být až o pět miliard více. Čili pan ministr Kalousek vyrábí další propad o 13 miliard. Je tedy vidět, že deficity veřejných financí skutečně nejsou prioritou této vlády."


Josef Dobeš
Školští odboráři se pustili do boje s ministrem školství Josefem Dobešem. Ten již dříve slíbil, že přidá na platy učitelů čtyři miliardy korun. Po vládě proto chce 1,5 miliardy, jinak prý musí ubrat na platech tzv. nepedagogických pracovníků, kuchařek, školníků, hospodářek a uklízeček. Proti tomu protestují odboráři. Varují, že některé školy by mohly zůstat prvního září zavřené. Potvrdila to jejich místopředsedkyně Markéta Vondráčková:

"Pedagogičtí pracovníci by své kolegy podpořili v těchto protestech, protože škola je jedna komunita, nejsou tam dvojí pracovníci. A osobně se domnívám, že žádný člověk by přece nemohl souhlasit s tím, že jeho plat bude placen z platu jiného pracovníka, když za něj tu práci nevykonává."

Odboráři o rozpočtu na příští rok jednali s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, ten ale prohlásil, že víc peněz pro školství nemá. Setkali se i s šéfem resortu školství Dobešem. Přislíbil, že bude hledat i další možnosti, kde ušetřit:

A ještě jedna zpráva ze školství. Všechny pobočky zahraničních vysokých škol se budou muset do dvou let za poplatek registrovat u českého ministerstva školství. To chce mít nad jejich fungováním v České republice přísnější kontrolu než doposud. Školy budou muset prokázat kvalitu a přesvědčit ministerské úředníky, že jejich mateřská škola ve své domovské zemi může podle tamějšího zákona nabízet vysokoškolské vzdělání.


Foto: Hnutí Duha
Správa Národního parku Šumava tvrdí, že už dostala pod kontrolu kůrovcovou kalamitu na sporné lokalitě Ztracená. V tuto chvíli už nehrozí, že vylétnou dospělí lýkožrouti a napadnou další stromy. Správa proto bude postupně ukončovat těžbu. Ředitel Jan Stráský ale nedokáže odhadnout, kdy k tomu dojde:

"Zvláště jak se proměňuje počasí v těchto dnech, tak se velmi těžko odhaduje konec, který je dán dvěma faktory. Zaprvé dokácením vyznačených stromů a zadruhé výletem kůrovce. Samozřejmě jakmile kůrovec vyletí, zůstane na tomto území plno práce. Ale to kácení, o kterém teď je veden spor, bude zastaveno, poněvadž se stane nesmyslným."

Odpůrci těžby chtějí blokovat kácení až do jeho úplného zastavení. Do cesty blokádníkům se tento týden ale postavili místní lidé, kteří kácení kůrovcových stromů schvalují. Bývalý starosta Horské Kvildy Jan Janoušek k tomu řekl:

"My jsme v pohotovosti od doby, co tam je Hnutí Duha. Místní lidi a lidi ze Šumavy už toho mají opravdu dost. Děláme i pravidelné hlídky, ráno v pět hodin chodíme do lesa a plně se stavíme za to, co se tam dělá. Protože jestli se nevykácí zhruba pět tisíc stromů, jak říká správa, tak na podzim nebo příští rok to může být 60 hektarů. Může toho být desetkrát tolik."

Podle Vojtěcha Koteckého z hnutí DUHA ale hrozí pravý opak - holiny. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa soudí, že jediným řešením sporu je schválení nového zákona o Národním parku Šumava:

"To, co se dneska děje, je právě situace, kdy máme neprecizní zákon a kdy výklad neprecizních paragrafů a pohled na park umožňuje, aby jedna stran měla nějaký názor, který se té druhé nebude líbit, a hlavně aby se měnil."

Ministr Chalupa svolal na 24. srpna schůzku nad novým zákonem o Národním parku Šumava. Podle návrhu by bezzásahová zóna měla být na zhruba čtvrtině rozlohy parku, teď je to 13 procent. ČSSD a Strana zelených také žádají ministra vnitra, aby prověřil případné hrubosti policie vůči účastníkům šumavské blokády.


Festival homosexuální menšiny v Česky a chystaný sobotní pochod Prague Pride vyvolal v posledních dnech ostré protichůdné reakce. Proti podpoře homosexuálů se postavil vicekancléř Hradu Petr Hájek, kterého se následně zastal i prezident Václav Klaus. Proti akci Prague Pride vystoupil i vysoký úředník ministerstva školství Ladislav Bátora, který v minulosti kandidoval za ultrapravicovou stranu. Pražský arcibiskup Dominik Duka požádal dopisem pražského primátora Bohuslava Svobodu, aby znovu zvážil, zda má pochodu gayů a leseb Prahou dát svou záštitu. Na obranu homosexuální menšiny se naopak v dopise postavili velvyslanci 13 zemí. Mezi signatáři je i velvyslanec USA Norman Eisen. Prezident Václav Klaus ale považuje jejich krok za bezprecedentní vměšování. Také podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga jde o nepřípustné zasahování do vnitřní debaty v Česke republice. Pražský primátor Bohuslav Svoboda ale na své podpoře festivalu Prague Pride trvá. Řekl, že svůj postoj nezmění.

"Já jsem nevěděl, že tolerance je věc, která končí u záštity primátora. Já jsem se domníval, že tolerance je obecný přístup k té věci. A teď se dozvídám, že všichni jsme sice tolerantní, ale až k hranici záštity. A to je věc, na kterou já nemohu přistoupit."

Pětidenní festival Prague Pride, který se v Česku koná poprvé, začal ve středu. Svým programem je otevřený široké veřejnosti. Až do neděle se návštěvníci mohou těšit na více jak šedesát akcí.


Dominik Duka
Církve přijaly návrh vládní komise na majetkové vyrovnání. Jde o navrácení majetku, o který přišly za komunistického režimu. Návrh koaličních stran počítá s tím, že o něco více než polovinu majetku - přesně 56 procent - jim stát vrátí přímo a za zbytek vyplatí peníze. Celkem jde o 59 miliard korun, které jim bude splácet po dobu příštích 30ti let. Proces má vést až k úplné nezávislosti církví na státním rozpočtu. Pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference Dominik Duka vysvětluje, proč je nezávislost na státu pro církve tak důležitá.

"Já myslím, že to je důležité z jednoho důvodu, že totiž nevzniká potom pocit, že jistým způsobem nutíme zbývající část společnosti, aby financovala církve, se kterými, jak říkají, nemají nic společného. Myslím, že i pro církve je to důležité, aby měly nejenom určitou samostatnost, ale i jistou zodpovědnost."

Zákon, o kterém se v Česku jednalo už 13 let, by mohl platit od roku 2013.