Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Trpělivost s koaliční krizí došla prezidentu Klausovi, který si zástupce stran pozval na Hrad. Málokdo už ví, co stálo na začátku, neboť jeden skandál přebíjí druhý.

Vít Bárta,  foto: ČTK
Trpělivost s koaliční krizí došla prezidentu Klausovi, který si zástupce stran pozval na Hrad. Málokdo už ví, co stálo na začátku, neboť jeden skandál přebíjí druhý. Jako první vystoupil poslanec Jaroslav Škárka s tím, že ho neoficiální šéf Věcí veřejných ministr Vít Bárta uplácí za loajalitu straně. Se stejným obviněním přišla i tehdejší šéfka poslaneckého klubu Kristýna Kočí. Věci veřejné nespokojené poslance vyloučily, ministr Vít Bárta podal rezignaci. Premiér Petr Nečas ji odnesl prezidentovi, navíc požadoval odvolání dalších ministrů za Věci veřejné a to ministra vnitra Radka Johna a školství Josefa Dobeše. Oba jsou podle premiéra spojeni s bezpečnostní firmou ABL, která dřív patřila ministru Bártovi a nyní jeho rodině. A tak se roztočil kolotoč vládní krize. Věci veřejné totiž odmítají opustit ministerstvo vnitra. A požadují odchod několika ministrů koaličních stran.

Kristýna Kočí
A aby toho nebylo málo, vyšla najevo nahrávka poslankyně Kristýny Kočí. Té, které měl dát údajně Bárta půl milionu. Kočí na nahrávce tvrdí že už tři čtvrtě roku připravovala rozkol ve Věcech veřejných spolu s ODS. Podle svých slov to říkala záměrně, už od minulého týdne prý měla informace, že si jí chtějí nahrávat. Na nahrávce mluví o svém spojení se šéfem poslanců ODS Petrem Tluchořem. Ten, stejně jako ODS, odmítá spekulace, že se podílel na vnitrostranickém převratu ve straně Věci veřejné.

"Je zcela absurdní, že si může někdo myslet, že bych před tři čtvrtě rokem, když neexistoval klub Věcí veřejných, že bych začal připravovat spiknutí uvnitř tohoto neexistujícího klubu."

Předseda Věcí veřejných Radek John říká, že vše potvrzuje jeho slova, že je rozkol strany řízen zvenčí.

"Přestože jsme už dříve nepochybovali, že Věci veřejné byly vystaveny pokusu o vnitrostranický puč řízený zvenčí, musíme říci, že informace zveřejněné na serveru Týden.cz, nás přesto šokovaly. Pokud se ukáže, že jsou zveřejněné údaje pravdivé, vrhlo by to nové světlo na události minulého týdne, ale i na budoucnost."

Zleva Václav Klaus,  Petr Nečas,  Karel Schwarzenberg a Radek John,  foto: ČTK
Vzájemné nahrávání politiků označil premiér Petr Nečas za 'estébácké' praktiky a dodal, že celá aféra tak odpoutala pozornost od podstaty problému. Lidem dochází trpělivost a chtějí řešení. Podle průzkumu SC&C Dvě pětiny lidí se za politiky stydí. Více než třetina je naštvaná, skoro pětina se vládní krizí baví. Poslední vývoj zhodnotil prezident Václav Klaus slovy: pohár mé trpělivosti přetekl. A pozval na Hrad předsedy koaličních stran. Odposlechy, tajné nahrávky, cílené lži a vzájemné obviňování je podle Klause neúnosné nejen pro hlavu státu, ale i veřejnost:

"Takto nelze dále pokračovat. Jako prezident republiky nemohu těmto pokusům o rozvrat české politiky dále pasivně přihlížet. Proto jsem se rozhodl pozvat na Pražských hrad předsedy tří koaličních stran k zásadnímu politickému jednání jak dále a eventuálně zda v této sestavě dále pokračovat."

Předsedové koaličních stran - ODS, TOP 09 a VV ujistili Václava Klause, že chtějí pokračovat v dosavadním modelu vládní koalice. Každý z nich podle Klause dobře ví, že musí ustoupit a snížit také vzájemné mediální ataky. Strany vládní koalice si vzaly do pondělí čas na to, aby projednaly varianty řešení.


14. dubna v Česku skončilo sčítání lidu. Teď ho čeká kontrola Úřadu na ochranu osobních údajů. Potvrdil to předseda úřadu Igor Němec. Není to jen na základě stížností. Kontrola je součástí celkového plánu. Inspektoři mají prověřit mimo jiné anonymitu zpracovávaných údajů Českým statistickým úřadem. Igor Němec ale odmítá, že by případné nedostatky zásadně ovlivnily sčítání:

"Stížnosti, které k nám chodí na sčítání lidí se týkají toho, že lidé mají pocit, že se sbírají osobní údaje, které stát k ničemu nepotřebuje. Stížností není ani desítka, čili není jich moc. My budeme dělat kontrolu na základě našeho plánu, který jsme schválili už rok před tím, takže tyto stížnosti zahrneme do celkové kontrolní akce."


Foto: ČTK
Odbavovací hala pražského hlavního nádraží se po více než čtyřleté rekonstrukci oficiálně otevřela. Oprava nádraží vyšla italskou společnost Grandi Stazioni zatím na více než miliardu korun. K završení rekonstrukce zbývá ještě dokončit renovaci historické Fantovy budovy, která by podle původních odhadů měla být hotová přibližně do dvou let. Provoz haly spustil přestřihnutím pásky prezident Václav Klaus a jeho italský protějšek Giorgio Napolitano. Grandi Stazioni výměnou za rekonstrukci hlavního nádraží získala od Českých drah možnost budovu nádraží komerčně využívat po dobu 30 let. Na slavnostní odpoledne pozval hosty Martin Hamšík z italské firmy Grandi Stazioni.

"Naším cílem je ukázat, že pražské Hlavní nádraží je místem nejen pro cestování, ale i místo, kde se pořádají kulturní akce. Nádraží se zásadně proměnilo a lidé si zde mohou také nakoupit, dát kávu nebo pracovní schůzku."


Martin Ryšavý  (vpravo) si na jeviště pozval svého přítele,  který se stal předobrazem hlavního hrdiny,  foto: ČTK
Soutěž Magnesia Litera už zná své vítěze. Knihou roku 2011 se stalo Zeptej se táty od Jana Balabána. Ostravský spisovatel svůj román dokončil těsně před smrtí, zemřel před rokem ve věku 49 let. Kniha Zeptej se táty je dialogem syna se zesnulým otcem. Jejím hlavním tématem je smrt, ale i život a vyrovnávání se s minulostí. Soutěž Magnesia Litera vznikla s cílem popularizovat kvalitní českou i překladovou literaturu. Prvenství v kategorii próza získal Martin Ryšavý. A to za román Vrač. Hlavním hrdinou je románu je metař Gusev, který zdánlivě chaoticky chrlí svůj monolog a tak odhaluje podobu dnešního Ruska. Ryšavý si na jeviště pozval také svého přítele, který se stal předobrazem hlavního hrdiny.

"Jsou to vlastně dva monology, které jsou sérií historek a vyprávění bývalého režiséra, později metaře, který se obrací na svého českého kamaráda a vypráví mu historky a s jejich pomocí se nějakým způsobem dotýká společného problému těchto dvou postav."

Ceny Magnesia Litera se letos rozdaly už po desáté.


Foto: ČTK
Hokejisté Třince porazili v pátém finálovém utkání Vítkovice 5:1 a dokráčeli ke svému prvnímu extraligovému titulu. Domácí si vypracovali rozhodující náskok ve druhé třetině. Jedním gólem se na vítězství podílel i Růžička a sedmnáctým zásahem podtrhl pozici nejlepšího střelce celého play off. Svou rekordní bilanci vylepšil na 33 kanadských bodů. Trenér Břetislav Kopřiva si cení, že Oceláři jsou prvním týmem po mnoha letech, který dokázal vítězství v základní části potvrdit i v play off.

"Já už jsem starší trenér a jsem moc rád, že jsme to s touhle partou dotáhli po dvouletém úsilí na zlatou. Tady si to všichni lidi kolem hokeje moc zasloužili, protože Třinec hraje extraligu už mnoho let a stále mu ta zlatá chyběla."