Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Také tentokrát byl tématem číslo jedna možný odchod nespokojených lékařů z nemocnic.

Leoš Heger  (vlevo) a Petr Nečas,  foto: ČTK
V úterý o něm jednala Bezpečnostní rada státu spolu s hejtmany. Společně začali chystat krizový scénář pro zdravotnictví, pokud by doktoři své výpovědi nestáhli a z práce ke konci února odešli. Premiér Petr Nečas po jednání řekl, že by se do zajištění péče o pacienty po případném odchodu nemocničních lékařů mohla zapojit i armáda.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce do příštího týdne připravit změnu platových tarifů, která zajistí zvýšení mezd lékařům o pět až osm tisíc korun měsíčně navíc.

"Tarify vláda pravděpodobně odsouhlasí za podmínky, že ta akce bude stažena nebo bude vydáno nějaké prohlášení Lékařského odborového klubu, že doporučují lékařům, aby se chovali individuálně. Bude to od nás významný krok a já jsem strašně rád, že se mi podařilo složitě na politické scéně vyjednat prostor a doufám, že to trochu ocení i ti odboráři."

Lékařské odbory to sice vítají, přidat ale chtějí víc. Podle 1.místopředsedkyně Lékařského odborového klubu Jany Vedralové chtějí lékaři v průměru přidat o 10 tisíc korun navíc.

"Náš návrh je tady 8-12 tisíc podle výše vzdělání, specializace a úrovně."


Petr Nečas u Ústavního soudu,  foto: ČTK
Ústavní soud se zabýval návrhem ČSSD na zrušení vládního balíčku úspor v sociální oblasti, jednání o balíčku škrtů v odročil na 22. února. Sociální demokraté zpochybňují především proces přijetí zákona parlamentem. Stížnost hovoří o extrémní svévoli vládní většiny. Vláda podle opozice omezila její práva tím, že zneužila stav legislativní nouze, svolala mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny a znemožnila obecnou rozpravu.

Soud vyslechl také premiéra Petra Nečase. Ten vypověděl, že vláda se v případě nepřijetí zákona obávala velkých hospodářských ztrát i ohrožení důvěryhodnosti České republiky. Premiér Nečas věří, že soudci nakonec zákon nezruší:

"Byla by to samozřejmě věc, která by za určitých okolností mohla velmi výrazným způsobem vést k nedůvěryhodnosti našeho rozpočtu i rozpočtové politiky České republiky a pevně věřím, že tento stav nenastane."


Podle středečního nálezu Ústavního soudu by úřady a soudy měly v budoucnu v individuálních a odůvodněných případech upustit od pokutování i jiného nátlaku na rodiče, kteří povinné očkování svých dětí odmítají. Takovou výjimkou může být třeba případ, kdy je povinnost očkovat se v rozporu s právem na svobodné projevování náboženství nebo víry.

Ústavní soud ale nijak nezpochybnil potřebnost a ústavnost povinného očkování dětí. Hlavní hygienik Michael Vít k rozhodnutí soudu řekl:

"Je to pro nás poučení. Na jedné straně určitým způsobem posílení toho, že jsme konali správně, na druhé se musíme naučit posuzovat individuální právo občana."

Ústavní soud se očkováním zabýval kvůli stížnosti Pavla Vavřičky, který své děti nenechal očkovat proti dětské obrně, tetanu a hepatitidě B. Vavřička měl zaplatit pokutu, kterou mu udělila krajská hygienická stanice. Odvolal se k ministerstvu zdravotnictví ale neuspěl, stejně se mu vedlo i se žalobou u Městského soudu v Praze a kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu, který se teď bude muset jeho případem znovu zabývat.


Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo, že míra nezaměstnanosti se v lednu proti předchozímu měsíci zvýšila o desetinu procentního bodu na 9,7 procenta. Na růstu se podepsala tuhá zima, která přinesla omezení prací ve stavebnictví nebo zemědělství a také pokračující propouštění ve státním sektoru. Mírně se ale zvýšil počet volných pracovních míst. Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera to ale neznamená, že by firmy začaly nabírat nové zaměstnance.

" Je pravda, že se sice zvýšil počet pracovních míst, ale pokud se podíváme na meziroční srovnání, tak vidíme, že během loňského ledna bylo těch míst o něco více. Já bych opravdu tuto statistiku nějak moc příznivě nevidět. Opravdu se v té ekonomice tolik nových pracovních míst nevytváří, aby podpořily ekonomiku k dalšímu růstu. Takže celkově bych to nehodnotil moc optimisticky."


Foto: ČTK
Pět pláten Slovanské epopeje odvezených tento týden do Prahy se už letos do Moravského Krumlova nevrátí. Po společném jednání to novinářům řekli pražský primátor Bohuslav Svoboda a krumlovský starosta Tomáš Třetina. Zbylé obrazy chce vedení hlavního města z moravskokrumlovského zámku odstěhovat letos na podzim. Svoboda uvedl, že po opravě zámku mohou být plátna do Krumlova vracena. Starosta Třetina se obává, že se epopej už zpět nikdy nevrátí a Moravský Krumlov přijde o největší turistickou atrakci.

"Toho se obáváme, ale jestliže primátor Svoboda, ministr kultury, hejtman jihomoravského kraje dají své slovo, tak věřím, že slovo chlapů má váhu a že to tak bude. Já si v této chvíli můžu poplakat, ale nemůžu bránit průchodu zákonům České republiky, i když to pro nás bude znamenat velkou ztrátu a na mě osobně je vyvíjen veliký tlak."