Týden v ČR

Prezident Václav Klaus v poslanecké sněmovně, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Prezident Václav Klaus přednesl v úterý po sedmi letech projev v Poslanecké sněmovně. Návrh státního rozpočtu na příští rok chce mít vláda hotový 22. září. Bez dohody skončilo pondělní jednání odborářů s premiérem Petrem Nečasem. Novým ombudsmanem, nástupcem Otakara Motejla, byl v úterý Poslaneckou sněmovnou zvolen bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský. Český biochemik Jiří Friml převzal v úterý v Hamburku prestižní Körberovu cenu, udělovanou vynikajícím evropským vědcům.

Prezident Václav Klaus v poslanecké sněmovně,  foto: ČTK
Prezident Václav Klaus přednesl v úterý po sedmi letech projev v Poslanecké sněmovně. Pustil se mimo jiné do kritiky evropských směrnic, které by Česko nemělo mechanicky přebírat. Sněmovna by se měla podle prezidenta zabývat i změnou postavení Ústavního soudu tak, aby se nemohl chovat jako nekontrolovatelná třetí parlamentní komora. Soudu vyčetl, že bezprecedentně zasáhl, když zrušil loňské chystané předčasné volby:

"Nesmíme se smířit s tím, že Ústavní soud, místo toho, aby ústavu vykládal, do základního zákona naší země samovolně zasahuje a nad rámec svých pravomocí ústavní zákony mění. Jsem přesvědčen, že parlament, tedy instituce vzniklá v přímých, rovných a všeobecných volbách, tedy skutečná tresť a obsah pojmu demokracie, musí svou autoritu bránit a prosazovat."

Premiér Petr Nečas ocenil prezidentovu podporu systémových změn, které jeho vláda chystá. Lídrovi sociálních demokratů Bohuslavu Sobotkovi v projevu chybělo hodnocení vlády:

"Druhá věc. Pan prezident zmínil potřebu reformy veřejných rozpočtů, a mne mrzí, že nezmínil také otázku toho, jak mají být rozloženy náklady takovéto reformy. To, že náklady musí být spravedlivě rozloženy, že reforma nemůže rozložit sociální soudržnost společnosti, je stejně důležité jako fakt, že reforma veřejných rozpočtů je potřeba."


Premiér Petr Nečas a předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil  (vlevo),  foto: ČTK
Návrh státního rozpočtu na příští rok chce mít vláda hotový 22. září. Dohodla se na tom při jeho středečním prvním projednávání. Deficit by neměl přesáhnout 135 miliard korun, tedy 4,6 procenta hrubého domácího produktu. Premiér Petr Nečas chce s odbory i zaměstnavateli ještě jednat o úsporných opatřeních:

"Záměr vlády snížit o 10 procent objem platových prostředků je věc, která je v podstatě uzavřená pro vládu. Vláda si nedovede představit sestavení rozpočtu na příští rok, který by respektoval cíle vlády v rozpočtové politice, bez tohoto opatření. To je věc, přes kterou lidově řečeno nejede vlak."

Návrh státního rozpočtu na příští rok ve sněmovně hlasy sociální demokracie nedostane, prohlásil úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka. Rozpočet podle něj ohrožuje pracovní místa, poškozuje hospodářský růst a povede ke snížení životní úrovně velké části lidí. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila v něm chybí prorůstová opatření a úspory spočívají výhradně ve škrtání. Rozpočet tak podle něj neřeší současnou ekonomickou situaci:

"Je to nejhorší rozpočet za 20 let. Nás to ani moc nepřekvapilo, protože to vlastně vychází z programového prohlášení a z koaliční smlouvy. Nicméně tak, jak je ten rozpočet postaven, když už jsem řekl, že je nejhorší, tak se domnívám, že řadě lidem otevře oči, co je vlastně bude čekat, a že to je rozpočet, který jde proti zaměstnancům, že to je rozpočet antisociální, a že to je rozpočet, který přivede poměrně dost velkou část lidí blízko k chudobě."


Alena Vondrová
Bez dohody skončilo pondělní jednání odborářů s premiérem Petrem Nečasem. Odbory nesouhlasí se změnou platových tarifů navrhovaných ministerstvem práce a sociálních věcí. Chtějí proto podat vlastní návrh, který by zachoval současný systém tabulek, potvrdila předsedkyně odborů státní správy Alena Vondrová:

"Předložíme svoje návrhy řešení v rámci toho stávajícího systému. My jsme zásadně proti změně systému odměňování a usilujeme o to, aby zákoník práce nebyl novelizován."

Odbory chystají na 21. září demonstraci. Podle premiéra Petra Nečase ale kabinet od zamýšlených škrtů neustoupí:

"My jsme korektně představitelům odborových svazů sdělili, že zkrácení objemu platů o deset procent není věc k jednání. Vláda od tohoto neustoupí za žádných okolností. To, o čem jednáme, je způsob."


Pavel Varvařovský,  foto: ČTK
Novým ombudsmanem, nástupcem Otakara Motejla, byl v úterý Poslaneckou sněmovnou zvolen bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský. Do čela úřadu ho zvolili koaliční poslanci. Pavel Varvařovský chce pravomoc ombudsmana rozšířit o možnost navrhovat zrušení zákonů u Ústavního soudu. Teď se chce ale především seznámit s novým úřadem:

"Já jsem nikdy takovému velkému týmu nešéfoval, ale jakéhosi malého šéfa jsem dělal a vždycky jsem se řídil tím, že nejlepší šéf je takový, který umí vybrat lidi, kteří vědí, co je třeba udělat, a v sobě mít toli síly se jim do toho zbytečně neplést. Já bych svou roli spíš viděl v právní osvětě, psaní, že bych některé případy zobecnil, řekl bych, v čem je jádro toho, co jsme udělali nebo nemohli udělat. A uvidím, no."


Jiří Friml,  foto: ČTK
Český biochemik Jiří Friml převzal v úterý v Hamburku prestižní Körberovu cenu, udělovanou vynikajícím evropským vědcům. Je teprve druhým Čechem, který ji získal. Německá Körberova nadace tak ocenila jeho objev funkcí rostlinného hormonu. Jiří Friml se svým týmem nyní působí na univerzitě v Belgii:

"Věnovali jsme se vlastně studiu signálních látek v rostlinách. Ta nejdůležitější signální látka se jmenuje auxin, a my jsme zjistili, že auxin funguje jako univerzální spouštěč různých vývojových procesů."

Objev českého vědce má velký význam pro pěstování zemědělských plodin. Hormon auxin může například ovlivnit růst kořenů rostlin nebo vedlejších větví ovocných stromů. Některé nadnárodní koncerny už výsledky výzkumu začaly testovat v praxi.