Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Jako každý týden, i tentokrát připomeneme hlavní události těchto dní. Týden ovšem začínal prodlouženým víkendem. Na pondělí a úterý totiž připadly dva státní svátky, připomínka příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Moravu a 595. výročí upálení Mistra Jana Husa.

Václav Klaus  (vlevo) a Miroslava Němcová v Betlémské kapli na mši k 595. výročí upálení mistra Jana Husa,  foto: ČTK
Jako každý týden, i tentokrát připomeneme hlavní události těchto dní. Týden ovšem začínal prodlouženým víkendem. Na pondělí a úterý totiž připadly dva státní svátky, připomínka příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Moravu a 595. výročí upálení Mistra Jana Husa. Příchod věrozvěstů si v pondělí připomnělo na čtyřicet tisíc účastníků slavnostní bohoslužby na moravském poutním místě Velehradě. Pražský arcibiskup Dominik Duka při bohoslužbě vyzdvihl význam svobody v lidském životě.

Reformátora Jana Husa připomněla úterní ekumenická bohoslužba v Betlémské kapli v Praze. Mše se již tradičně účastnil prezident republiky Václav Klaus, mezi čestnými hosty byla i předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Prezident vyzdvihl mučednictví Jana Husa a zdůraznil jeho mimořádné poselství pro dnešní generace i pro budoucnost.


Foto: ČTK
V úterý se necelou hodinu po půlnoci v Praze 6 propadl rozestavěný tunel Blanka. V závalu u Patočkovy ulice zůstal několik hodin uvězněn bagrista, záchranářům se ho podařilo vyprostit až časně ráno. Podle ředitele Hlavní báňské záchranné stanice Praha Petra Šarbocha zachránila muži život mříž na kabině bagru, ve kterém seděl.

"Ten stroj podržel obrovské množství materiálu a tím, že vepředu měl ochrannou mříž, která kryla místo skla tu kabinu, tak se tam naštěstí zachytily velké kusy hornin. A vlastně udělaly bariéru, která zabránila vniknutí sypkých hlín, které v nadloží toho tunelu byly."

Jan Kvaš  (Metrostav),  Pavel Bém  (primátor HMP) a Miroslav Padevět  (Metrostav) při jednom z odpalů v roce 2010,  foto: www.tunelblanka.cz
Je to už potřetí, co se tunel Blanka propadl. Jeho ražba nebude pokračovat, dokud nebudou jasné příčiny sesuvu půdy. Pražský primátor Pavel Bém prohlásil, že chce využít všechny prostředky k tomu, aby se zjistilo, kdo je za sesuv odpovědný.

"Ve hře je samozřejmě nejenom trestní oznámení a vyšetřování orgánů činných v trestním řízení, báňského úřadu a tak dále. Ve hře ale je i hledání právních nástrojů, jak ukončit smlouvu se společností Metrostav a také jak odškodnit hlavní město Prahu. Praze vznikla škoda přinejmenším na jejím dobrém jménu."


Foto: ČTK
Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných uzavřeli ve středu večer poslední ze sedmi programových kapitol koaliční vlády - zdravotnictví. Jednání se týkalo hlavně regulačních poplatků. Zmizí platba za každou položku na receptu, místo toho se za celý recept bude platit třicet korun. Jeden den pobytu v nemocnici by měl pacienta stát minimálně sto korun místo dosavadních šedesáti. Podle premiéra a šéfa ODS Petra Nečase jsou současné poplatky za pobyt v nemocnici vzhledem k nákladům nereálné.

"Skutečně bude odlišeno to, zda se jedná o nemocniční zařízení, kde leží dejme tomu deset pacientů, od nemocničního zařízení, kde na pokoji jsou třeba jenom tři. Takže tímto bude odstupňována cena za tyto řekněme hotelové služby. Budou také zreálněny ceny, protože všichni vědí, že za ty hotelové služby, to znamená za stravu, jsou náklady placené regulačním poplatkem neadekvátní."

Během čtvrtka a pátku vyjednavači a lídři stran trojkoalice dořešili i procesní pravidla fungování vládní koalice. Současně dokončili plný text koaliční smlouvy. Během víkendu o něm budou v internetovém referendu hlasovat příznivci Věcí veřejných. V pondělí dohodu posoudí vedení ODS a TOP 09. Budoucí koalice si již dříve rozdělila i křesla v novém kabinetu. Prezident Václav Klaus chce vládu Petra Nečase jmenovat v úterý 13. července. Kabinet má pak třicet dní nato, aby předstoupil před poslance se žádostí o důvěru.


Poslanci tento týden jednali ve sněmovně o rozdělení křesel ve sněmovních výborech, komisích a delegacích. Trojkoalice se o ně s ČSSD podělila podle poměrného zastoupení stran v dolní komoře. Z toho ale vyloučila komunisty jako nedemokratickou stranu, na kterou připadlo jen vedení kontrolního výboru. ODS a ČSSD budou mít předsedy každá v sedmi sněmovních orgánech. Sociální demokraté ale nedostali výbory zdravotnický, rozpočtový a sociální, které chtěli. To je podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky špatný začátek komunikace mezi vládní koalicí a opozicí.

"Já myslím, že to svědčí o tom, jak vážně byla míněna prohlášení, která jsme slyšeli na začátku volebního období o nové, lepší politické kultuře v Poslanecké sněmovně. Mne to mrzí, je to promarněná šance a myslím si, že pravicová většina tady hned na začátku zhoršila komunikaci a vztahy mezi vládou a opozicí, a to způsobem, jakým jednala o vedení Poslanecké sněmovny a taky jak jednala o zastoupení jednotlivých stran ve vedení výborů."


Foto: ČTK
Ve středu si veřejnosti připomněla i 150. výročí narození skladatele a dirigenta Gustava Mahlera. Už dopoledne mu byl v Jihlavě, kde Mahler prožil dětství, odhalen pomník. Jeho autorem je sochař Jan Koblasa. Odhalení se zúčastnil i prezident Václav Klaus. Večer proběhl slavnostní koncert z Mahlerových děl, který v přímém přenosu přenášela Česká televize i řada zahraničních televizních společností.