Týden v ČR

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

V Česku tento týden začalo očkování proti prasečí chřipce. Kanceláře energetické firmy ČEZ, Severočeských dolů a J and T v úterý zažily razii. Ministerstvo průmyslu chce prosadit změnu atomového zákona. Severomoravská Ostrava je konečně napojena na dálniční síť. Právnická fakulta v Plzni by měla pozastavit udělování titulů JUDr. Nový český film Protektor uspěl ve Spojených státech amerických.

Foto: ČTK
V Česku tento týden začalo očkování proti prasečí chřipce. Předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula uvedl, že má závažnější průběh i způsobuje více úmrtí než sezonní chřipka. Dosud se tvrdilo, že oba typy chřipek jsou podobně závažné. Podle hlavního hygienika Michaela Víta by epidemie mohla trvat šest až devět měsíců. Očkovat se bude i při epidemii. Vakcínu dostane zhruba milion lidí. Nejprve chronicky nemocní pacienti, poté vybraní zdravotníci. Podle ministerstva zdravotnictví je vakcína bezpečná, přesto se za nežádoucí účinky stát zaručí.

Středočeská záchranná služba uvedla, že zatím očkovat proti prasečí chřipce nebude. Vedení záchranky se nelíbí, že dostává vakcíny, u nichž se liší identifikační čísla na ampulích a na dodacích listech. Záchranáři tak nevědí, jakou látkou lidem očkují. Podle náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra je ale tento postup běžný na celém světě.

"To balení balení má dvě části. Před vlastní aplikací se laicky řečeno tyto ampule musí slít dohromady, protřepat a teprve z toho je ta očkovací látka, která se používá. Distributor přesně identifikuje, že číslo šarže má dvě podčísla."

Vláda do dvou týdnů rozhodne také o očkování závažně nemocných dětí.


Foto: ČTK
Kanceláře energetické firmy ČEZ, Severočeských dolů a J and T v úterý zažily razii. Kontroloři Evropské komise a antimonopolního úřadu neohlášeně přišli do sídel vedení firem a zkoumali podklady. Důvodem kontroly je informace, že se ČEZ mohl pokusit omezit rozvoj hospodářské soutěže na velkoobchodním trhu s elektřinou, což by ovlivnilo ceny elektřiny. Mluvčí ČEZu Eva Nováková dodává.

"Jsme přesvědčeni, že veškeré naše kroky na trhu s elektřinou jsou v souladu se všemi zákony. S ohledem na to, že sama Evropská komise několikrát označila trh v ČR za nejotevřenější v EU, předpokládáme, že k tomu samému závěru dospěje i inspekce. Kontrolu v tomto smyslu vítáme jako příležitost rozptýlit spekulace šířené konkurenty. Předpokládáme totiž, že z jejich informací kontrola komise vychází a bude je prověřovat."

Pokud Brusel skutečně zjistí porušení pravidel ze strany dotčených firem, může jim hrozit velmi vysoká pokuta. V případě ČEZu by mohla dosáhnout zhruba 18-ti miliard korun.


Foto: ČTK
Severomoravská Ostrava je konečně napojena na dálniční síť. Dálnice D1 se rozrostla o nových třicet kilometrů a po dálnici tak bude možné projet z Ostravy až do Prahy. Spojení měří 356 kilometrů, uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Alfréd Brunclík.

"Pro mě to znamená především to, že vrcholí stavba, která odčerpala obrovský objem finančních zdrojů. Ta stavba byla skutečně nákladná. Samotná dálnice bez těch ostatních staveb souvisejících stojí 33 miliard korun - 80 kilometrů."

České dálnice jsou často kritizované kvůli tomu, že jsou předražené.


Ministerstvo průmyslu chce prosadit změnu atomového zákona. Týká se geologických průzkumů, které mají zkoumat, zda jde o vhodné místo pro budoucího naleziště jaderného odpadu. Podle novely by měly obce mít nárok na finanční příspěvek 8 až 12 milionů korun. Jak řekl ministr průmyslu Vladimír Tošovský, se zástupci obcí je třeba stále intenzivně jednat.

"Vysvětlit jim, eventuálně dokázat, že věci, které chtějí vyřešit, tak vyřešeny budou. Ta úložiště považujeme za bezpečná. Samozřejmě, že každá výstavba něco sebou přináší. Bude tam určitě zvýšený stavební ruch a tak dál. A k tomu samozřejmě slouží i naše návrhy, že i při průzkumných pracích těm obcím umožníme, aby z toho už v tomto kroku něco měly."

Starostové většiny obcí průzkum odmítají. Proti úložišti jsou i členové občanských sdružení. Například Jakub Berka ze Sdružení Zachovalý kraj z Nadějova na Táborsku.

"Jaderné úložiště na tomto místě absolutně ne. Pokud se tu něco vybuduje, tak se ta krajina zničí. Chápu, že po technické stránce se dá všechno ošetřit, ale bylo by to nevratné."


Vladimíra Dvořáková,  foto: ČTK
Právnická fakulta v Plzni by měla pozastavit udělování titulů JUDr. Nebude ani přijímat nové doktorandy. A to až do doby, než se situaci na škole podaří stabilizovat. Na jednání v Litomyšli o tom rozhodla akreditační komise ministerstva školství. Poměry na škole prošetřovala čtyři týdny. Na fakultě např. neexistovalo kolegium děkana, akademický senát neschvaloval výroční zprávy, nefungovala kontrola při zapisování známek. Největší problémy popisuje předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

"Nefungovaly kontrolní mechanismy ve všech procesech resp. byly vyloučeny. Není možné přijímat další studenty, dokud se ta situace nezkonsoliduje. Tam není v pořádku téměř nic, ale jde o to, že my jsme tam neměli jednat o tom, že je potrestáme. Dali jsme deset bodů doporučení, co vše musí fakulta udělat a to je podmínkou, abychom mohli uvažovat, jestli se potom některé reskrikce zmírní."

Dvořáková uvedla, že současné nové vedení fakulty při řešení spolupracuje a nebylo by také férové trestat studenty, kteří za vzniklou situaci nemohou.


Nový český film Protektor uspěl ve Spojených státech amerických. Z mezinárodního festivalu v Denveru si odvezl cenu Krzysztofa Kieslowského za nejlepší hraný film. Režisér Marek Najbrt měl z ocenění radost.

"Já mám z toho úspěchu radost, protože tam byla poměrně silná soutěž, sedmnáct hraných filmů, hodně amerických, dokonce nový film od Wajdy, takže si toho vítezství hodně ceníme, ono je to vždycky vzpruha. Samozřejmě, je to rozhodnutí nějaké konkrétní poroty v konkrétním čase, to je na všech festivalech, ať jsou jakkoliv významné, ale vždycky je to povzbuzení."

Protektor je dobovým snímkem ze 40. let o rasově smíšené manželské dvojici během války, hlavním hrdinou je rozhlasový reportér. Při ověřování rozhlasových reálií sáhli tvůrci filmu i po nedávno zveřejněných německých televizních záznamech z doby nacismu, které zachytily tehdejší rozhlasové pracovníky. Za Českou republiku byl snímek nominován i na Oscara.