Týden v ČR

Zahájení výstavy Albrecht z Valdštejna a jeho doba
0:00
/
0:00

Sobotní pokus pravicových radikálů pochodovat pražským židovským městem na výročí neblaze proslulé Křišťálové noci se nezdařil. V prvních měsících příštího roku se bude volit prezident České republiky podle doposud platných pravidel, tedy v parlamentu. V prostorách Valdštejnské jízdárny v Praze začala ve čtvrtek dlouho očekávaná výstava o Albrechtovi z Valdštejna.

Foto: Jana Šustová
Sobotní pokus pravicových radikálů pochodovat pražským židovským městem na výročí neblaze proslulé Křišťálové noci se nezdařil. Přesto se centrum Prahy proměnilo na více než půl dne v policejní zónu a v místo ojedinělých incidentů. Téměř dva tisíce policistů a strážníků, k tomu několik tisíc lidí, kteří se účastnili pietního shromáždění na Staroměstském náměstí - ti všichni se snažili chránit staré pražské židovské město. V hojném počtu přišli anarchisté, kteří vyšli vstříc předpokládanému pochodu neonacistů. Ti nakonec dopadli jako izolovaná skupina, kterou hravě přečíslili už jen samotní levicoví radikálové. Počty extremistů na obou stranách barikády takto porovnal primátor hlavního města Pavel Bém:

Foto: Jan Rosenauer
"V případě levicových anarchistů ty odhady se pohybují kolem tisícovky, v případě neonacistů to mohou být řádově tři, čtyři stovky."

Pražský policejní šéf Petr Želásko později uvedl, že část zahraničních posil podporu českých neonacistů v rozhodujících chvílích propásla:

"Zbloudili a nedostali se včas do Prahy. Ta skupina slovenská přijela vlakem, ti byli včas, ale autobusy ze Saska dojely až se zpožděním. Ti se nám v Praze objevili až kolem 21. hodiny."

Podle ministra vnitra Ivana Langera se policie snažila poznat potenciální účastníky neonacistického pochodu už na hranicích:

Foto: Jana Šustová
"No a posléze potom od hranic až do Prahy znepříjemnit život těm extrémistům, kteří přijížděli zejména ze Saska tak, abychom je co nejvíc otrávili a pokud možno abychom je odradili od toho, aby do města vůbec dojeli."

Mezi cizinci zadrženými policií dominovali Slováci. Čtyřem desítkám z nich hrozilo oficiální vyhoštění, poté se policie uspokojila s jejich posazením do vlaku směřujícího do Bratislavy. Ze čtyř desítek předvedených osob policie asi polovinu ohodnotila jako pachatele přestupků, ve třech případech kvalifikovala jednání jako trestný čin útoku na veřejného činitele. Akci policie pochválil jak ministr Langer, tak zástupci vládní opozice.

"Já jsem byl přítomen v Maiselově ulici a potom ještě v Pařížské ulici, takže jsem viděl některé zásahy, viděl jsme opatření policie. Já se domnívám, že to bylo skutečně velmi dobře provedeno,"řekl například bývalý ministr vnitra František Bublan.


V prvních měsících příštího roku se bude volit prezident České republiky podle doposud platných pravidel, tedy v parlamentu. Ohledně jeho přímé volby nepanuje shoda ani ve vládní koalici. Aktuální návrh sociálních demokratů na zavedení přímé volby prezidenta sice putuje do obou parlamentních komor, ale bez souhlasu vlády. Ta ho totiž ve středu zamítla. Premiér Mirek Topolánek je přesvědčen, že zavedení přímé volby hlavy státu musí předcházet široká diskuse nejen na politické úrovni:

"Bez vazeb na ostatní parametry Ústavy, které se netýkají jenom prezidenta a které se týkají vybalancování celého systému, mi připadá jako smrtící. A v tomto smyslu ten návrh, který podali sociální demokraté, jako velmi účelový."

Podle ČSSD ale vláda předlohu zamítla jen proto, že ji navrhli právě sociální demokraté.

"Jsme přesvědčeni, že takovou cestou je možno lépe zvolit osobnost více integrující a více respektující Ústavu republiky," vysvětlil předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Lidovci i zelení jsou pro lidové hlasování o obsazení Hradu. Myšlenku podporuje i zhruba polovina zákonodárců z Občanské demokratické strany. Ke změně Ústavy je ale potřeba hlasů třípětinové většiny. I kdyby novela podporu získala, znamenalo by to nejbližší přímou volbu prezidenta až v roce 2013.


Foto: Štěpánka Budková
V prostorách Valdštejnské jízdárny v Praze začala ve čtvrtek dlouho očekávaná výstava o Albrechtovi z Valdštejna. Asi půl tisíce domácích a sto zahraničních exponátů je tu vystaveno vůbec poprvé. Do Prahy se například dostaly předměty, které v době třicetileté války byly z Čech vyvezeny jako válečná kořist. Výstava Albrecht z Valdštejna a jeho doba je unikátním projekt tří institucí - Senátu Parlamentu České republiky, Vojenského historického ústavu a Národního muzea. Význam Albrechta z Valdštejna připomíná jak ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek, tak předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Přemysl Sobotka s Albrechtem z Valdštejna připíjení nově otevřené výstavě,  foto: Štěpánka Budková
"Pro mne to byl velký vojevůdce, který po sobě nechal obrovskou stopu ve smyslu stavebnictví. A na druhou stranu to byl také člověk, který i dokázal zradit. Ale takový už je život,"řekl Přemysl Sobotka.

Aleš Knížek k tomu dodal:

"Pro mne, jako ředitele Vojenského historického ústavu, pochopitelně velmi schopný vojevůdce, ale zároveň člověk, který miloval umění. A koneckonců to, co se tady prezentuje na této výstavě, je toho tím pravým důkazem. Nehřmí tady jenom zbraně, ale návštěvník může vidět i nádherné věci u oblasti umění, které v té době vznikalo."

Výstava, která potrvá až do poloviny února příštího roku, představuje slavného vojevůdce, vyvrací mýty kolem jeho osoby a má také rehabilitovat dobu, ve které žil.