Týden v ČR

0:00
/
0:00

Česká republika získala obří investici automobilky Hyundai. Ta po několikaměsíčním vyjednávání s českými úřady oznámila, že novou továrnu postaví v Nošovicích v Moravskoslezském kraji. Továrna, která přinese práci pro 15 tisíc lidí, by měla zahájit provoz v roce 2009. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban soudí, že tato největší investice v novodobých dějinách Česka, znamená po zahájení provozu příspěvek k růstu hrubého domácího produktu ve výši 2,5 procenta.

Foto: ČTK
Skoro celá Česká republika celý týden bojuje s povodněmi. Záplavy jsou všude, bez ohledu na povodí. Jsou bohužel i lidské oběti. Hned tou první byl pětiletý chlapec, který spadl do rozbouřené vody.

V polovině týdne se situace vyhrotila na Dyji. Vranovská přehrada už nestačila pojmout vodu z rozvodněné řeky a začala přetékat. Lidé z okolí si stěžovali, že vodohospodáři měli začít vypouštět přehradu daleko dřív a větší objem. Odvolaný generální ředitel podniku Povodí Moravy Miroslav Konečný ale tvrdí, že stávající situaci čekali a odpouštění tomu bylo adekvátní. Vranovská přehrada je podle něj nastavená pouze na určitý průtok: "Vranovská nádrž je právě konstruována na transformaci těchto povodňových průtoků. Kdyby tento průtok například netrvat tři, čtyři, pět dnů a trval kratší dobu, tak vůbec pod vranovskou nádrží nepoznáte, že tady byly tyto objemy vody."

Foto: ČTK
Jižní Moravu několik dní ohrožují dvě rozvodněné řeky současně: Dyje a Morava. V pásmu od Vranovské přehrady až po Novosedly bylo evakuováno na deset tisíc lidí. Situace vypadala tak hrozivě, že hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek musel vyhlásil v celém regionu stav nebezpečí. Zatím do 12. dubna. Je to podle něj kombinace povodní z let 1997 a 2002: "V tuto chvíli všechny ukazatele roku 2002 jsou v prognóze překročeny, to znamená, že vody tady bude víc. Jsou provedená protipovodňová opatření, je znát, že se ledacos vybudovalo, situace je jiná než před těmi povodněmi, na druhou stranu se ale nepodařilo všechno dobudovat a teď se nám to všechno nasčítá."

Problémy s velkou vodou mají i na druhém konci republiky. Primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič rozhodl v polovině týdne zahájit evakuaci zdravotně a tělesně postižených občanů z nejvíce ohrožených oblastí. Evakuovalo také Hřensko, Žalhostice a další obce. Všechny provozy chemického závodu Spolana v Neratovicích byly od čtvrtečního rána mimo provoz.

Úřady a politici ale tentokrát svou roli zvládají mnohem lépe než při předchozích povodních. Snaží se situaci nepodceňovat a reagují včas. Premiér Jiří Paroubek zkrátil na minimum svou návštěvu Egypta a vláda přijímá průběžně veškerá nutná rozhodnutí. Mimo jiné vyčlenila prvních 380 milionů korun na pomoc obcím postiženým povodněmi. Prezident Václav Klaus, který byl na návštěvě Moravskoslezského kraje, se domnívá, že Česká republika je nyní výrazně více připravena na povodně než dříve.


Foto: ČTK
V Česku se po nalezení uhynulé labutě u Hluboké nad Vltavou objevily další případy ptačí chřipky v přibližně stejné lokalitě. U prvního z nalezených ptáků testy prokázaly vysoce nakažlivý vir ptačí chřipky H5N1 nebezpečný i člověku. Výsledky ve středu definitivně potvrdila laboratoř Evropské unie v britském Weybridge. Několika desítek obcí v okolí nálezu labutí se proto nyní týkají mimořádná veterinární opatření. Mimo jiné musí zajistit sčítání drůbeže u drobnochovatelů a poté i kontrolovat její uzavření. Jednou z těchto obcí jsou i Žabovřesky. Starosta Jan Tomášek k tomu řekl: "Zatím mám představu takovou, že samozřejmě občany budu informovat cestou místního rozhlasu a budeme všem distribuovat sčítací list s nějakým vysvětlujícím dopisem. Požádám je, aby to doručili na obecní úřad. A co se týče kontroly, tak věřím, že si každý uvědomí, o co jde, a že to budou všichni občané nebo chovatelé dodržovat."

Podle hlavního hygienika České republiky Michaela Víta ale není důvod k panice. V našich velkochovech drůbeže totiž platí velmi přísná veterinární opatření. Opatrní by tedy měli být spíš drobní chovatelé drůbeže. "Ty jejich slepice by neměly běhat někde po škarpě, někde po loukách. Že by opravdu v rámci ochrany toho chovu měly ty slepičky být na dvorku, krmení by mělo být pod střechou, aby se k němu nebo k vodě nemohli dostávat volně letící ptáci," upozornil Michael Vít.

Česko bylo poslední zemí v regionu, které se nemoc dosud vyhýbala. Choroba už zasáhla 23 evropských zemí, včetně všech našich sousedů.


Česká republika získala obří investici automobilky Hyundai. Ta po několikaměsíčním vyjednávání s českými úřady oznámila, že novou továrnu postaví v Nošovicích v Moravskoslezském kraji. Továrna, která přinese práci pro 15 tisíc lidí, by měla zahájit provoz v roce 2009. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban soudí, že tato největší investice v novodobých dějinách Česka, znamená po zahájení provozu příspěvek k růstu hrubého domácího produktu ve výši 2,5 procenta. "Je to velká příležitost pro české firmy, je to velká příležitost pro dodavatele komponent do automobilky. Tato investice bude znamenat zlepšení bilance zahraničního obchodu v objemu zhruba 54 miliard korun. V automobilce se předpokládá výroba 300 tisíc kusů ročně, převodovky budou vyráběny v objemu 600 tisíc kusů ročně, tedy i pro závod na Slovensku," zdůraznil ministr Urban.

Stavba automobilky Hyundai bude průlomovou investicí, která přinese Moravskoslezskému kraji oživení, tisíce pracovních míst a rostoucí zájem o region ve světě. Na druhé straně ale podle analytiků hrozí, že jihokorejská firma může z velké části zaměstnat dělníky ze sousedních států. Podle ekonoma Jiřího Švarce se to dá předpokládat, ale přinese to i pozitivní dopad: "Infrastruktura, která se v souvislosti s tím buduje na Slovensko, je velmi cenným vkladem a velmi posílí obchodní vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem."