Týden v ČR

Jednání vlády, foto: ČTK

Vláda se v neděli na zámku v Kolodějích shodla na podobě důchodové reformy, která je součásti reformy veřejných financí. Krátit by se měly nemocenské i sociální dávky. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky mají výdajové škrty během následujících tří let přinést úsporu 80 miliard korun.

Jednání vlády,  foto: ČTK
Vláda se v neděli na zámku v Kolodějích shodla na podobě důchodové reformy, která je součásti reformy veřejných financí. Krátit by se měly nemocenské i sociální dávky. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky mají výdajové škrty během následujících tří let přinést úsporu 80 miliard korun. V záloze má i další recepty na zlepšení bilance státních financí:

"Části naši agendy budou majetková přiznání, registrační pokladny, zřízení finanční policie, stejně jako nezbytné modernizační kroky v oblasti sociální podpory, nemocenského pojištění a daňového systému."

Milan Štěch,  foto: ČTK
Kroky vlády se nelíbí odborům. Tvrdí, že pokud lidé budou brát důchody odpovídající jejich předchozím výdělkům, mohou se na odchod do penze těšit ti s vyššími příjmy. Lidé s malými platy by se naopak podle odborového šéfa Milana Štěcha měli bát, že se jejich důchod dostane pod hranici životního minima:

"Máme velké obavy, že příspěvkově definovaný systém, pokud nemá způsobit chudobu ve stáří, bude stát buď stejně nebo víc prostředků než ten stávající systém."

Odbory upozornily, že nemohou garantovat zachování sociálního smíru v případě, že reforma veřejných financí bude pokračovat v nastoupeném trendu. Pohrozily protestními akcemi, včetně generální stávky.


Senátor Vladimír Železný,  foto: ČTK
Senátor Vladimír Železný už není ředitelem české soukromé televize Nova. Z funkce ho odvolali jednatelé společnosti CET 21, která vlastní licenci na vysílání Novy. Podle mluvčího této nejsledovanější televize v Česku Petra Kostky tak chtějí zabránit poškozování dobrého jména televize kvůli prohrané arbitráži českého státu se společností CME, protože neochránil její investici v TV Nova:

"Tím důvodem je především snaha zamezit některým společenským skupinám v České republice spojovat problém českého státu, vzniklý na základě prohrané arbitráže, s největší televizní stanicí v České republice a omezit poškozování televize Nova."

Sám Vladimír Železný uvedl, že "vzhledem ke zničující kampani vedené proti televizi Nova v poslední době rozhodnutí akcionářů chápe a plně ho akceptuje."

Senátor Vladimír Železný,  foto: ČTK
Ačkoli přímí účastníci odvolání ředitele Novy odmítají tento krok spojovat s prohranou arbitráži, faktem zůstává, že předmětem sporu byly právě investice do tohoto média. Navíc zrovna ve čtvrtek odvolací soud ve Stockholmu definitivně zamítl stížnost českého státu na rozhodnutí arbitrů ze září roku 2001, že Česko musí uhradit společnosti CME více než 10 miliard korun za neochránění investic. Vicepremiér Pavel Rychetský soudí, že naděje na další opravnou možnost je mizivá:

"Formálně procesní prostředky nejsou žádné v takovém případě, i když i proti tomu rozhodnutí je ještě odvolání k vyššímu soudu. Spíše by se asi muselo uvažovat o jednání se CME mimosoudním způsobem vypořádání."


Do referenda o vstupu České republiky do Evropské unie zbývají čtyři týdny, kampaň k referendu jede na plné obrátky. Mnozí ale tvrdí, že voliče neinformuje dostatečně o výhodách a nevýhodách vstupu do unie. Kampaň je spíše emotivní, tvrdí například Jan Kasl, předseda Evropských demokratů:

Den Evropy v Praze,  foto: ČTK
"Kampani schází především osobní zapojení politiků. Politici dluží občanům svůj vlastní názor na rozšiřování Evropské unie, na budoucnost Evropy. Měli by se aktivně bavit s občany o těchto otázkách a odpovídat na jejich otázky, na které jim dosud nikdo ani neodpověděl."

S kritikou nesouhlasí Jana Adamcová z ministerstva zahraničí, která je za kampaň odpovědná. Ta je podle ní vedená ve dvou fázích. První, která končí v květnu, je zaměřená na informace, druhá je spíše emotivní pod heslem Nezapomeňte volit. Statistika zatím dává za pravdu Adamcové. Centrum pro výzkum veřejného mínění uvedlo, že účast v referendu deklarovalo 78 % dotázaných, "pro" by hlasovalo 58 %, "proti" 24 % respondentů.


Bezpečnostní opatření v nemocnicích,  foto: ČTK
V Česku se objevil nový vyděrač, který po státu žádá 300 miliónů korun. Pokud je nedostane, chce otrávit kyanidem jídlo v nemocnicích. Na podporu své hrozby nastražil do pražské porodnice U Apolináře několik ampulí jedu. Poté policii oznámil, že jídlo otráví, pokud do čtvrtka nedostane výkupné. Ministr vnitra Stanislav Gross pouze sdělil, kdy a jak se vyděrač ozval:

"Já vám mohu říct, kdy se ozval poprvé, respektive, kdy ta akce začala. To bylo 5. tohoto měsíce, potom tuším 9. proběhl kontakt prostřednictvím položených ampulí. Ten kontakt byl několikrát, ale podrobnosti bych zatím nechtěl sdělovat. Vyjednávat samozřejmě jsme ochotni."

Pražské nemocnice zpřísnily ostrahu kuchyní a jídelen i kontrolu vydávaných jídel. Hrozby vyděrače se naštěstí zatím nenaplnily.


Stát podle úterního rozhodnutí hradeckého soudu vrátí potomkům rodu Colloredo-Mansfeldů rozsáhlé majetky zámeckého panství v Opočně. Podle ředitele pardubického památkového úřadu Jiřího Švece se na opočenský zámek nevztahuje restituční nárok, protože Josef Colloredo-Mansfeld za války kolaboroval s Němci. Klíčovým dokumentem by byla žádost o říšské občanství. Ta se ale před rokem 1948 ztratila.

Zámek Opočno,  foto: ČTK
"My máme jako důkaz jen vlastní životopis podepsaný Josefem Colloredo-Mansfeldem, kde v roce 1945 přiznává, že podepsal tu žádost o přiznání říšskoněmeckého občanství a to samo už stačí k tomu, aby byly uplatněny příslušné prezidentské dekrety k zabavení majetku."

Pochybnosti vyjádřil i ministr kultury Pavel Dostál:

"Vážně se obávám, že to protrhuje dekrety prezidenta Beneše. Ale soud tak rozhodl, on nese zodpovědnost."

Naopak starosta Opočna Zdeněk Filip s rozsudkem souhlasí a považuje ho za nápravu staré křivdy. Colloredo-Mansfeld podle něj nikdy nekolaboroval.

Celková hodnota nemovitostí a sbírek, které by měli Colloredové žijící v Rakousku získat, není vyčíslena. Bude se ale zřejmě pohybovat v miliardách korun.