Týden v ČR

Václav Havel A Johannes Rau, Foto: ČTK

Česko-německé vztahy by se neměly odvíjet od předvolebních výroků některých politiků. Při schůzce na Pražském hradě se na tom shodli český prezident Václav Havel a jeho německý protějšek Johannes Rau. Spolkový prezident přijel v úterý na jednodenní návštěvu právě proto, aby s Havlem napjaté vztahy mezi Prahou a Berlínem uklidnili.

Česko-německé vztahy by se neměly odvíjet od předvolebních výroků některých politiků. Při schůzce na Pražském hradě se na tom shodli český prezident Václav Havel a jeho německý protějšek Johannes Rau. Spolkový prezident přijel v úterý na jednodenní návštěvu právě proto, aby s Havlem napjaté vztahy mezi Prahou a Berlínem uklidnili. Společně zahájili stavbu česko-německé školy a otevřeli v Národním muzeu výstavu věnovanou samizdatu ve střední a východní Evropě.

Václav Havel A Johannes Rau,  Foto: ČTK
Johannes Rau a Václav Havel označili česko-německé vztahy za dobré. Výroky týkající se odsunu sudetských Němců a poválečného dění v Československu připsali oba politici současné předvolební situaci v České republice i v Německu.

"V poslední době se objevily některé silácké výroky na obou stranách, dotýkající se určitých kapitol naší minulosti. My bychom se tím neměli nechat mást," řekl Václav Havel. Také německý prezident má z výroků politiků v poslední době tísnivý pocit.

"Je nebezpečí, že bychom se, alespoň co se týče tónu dostali do situace, kterou jsme pokládali za překonanou. V posledních měsících se podle mě příliš hovořilo o právních otázkách a málo o konkrétním utrpení lidí,"řekl Johannes Rau.

Německý prezident zároveň připustil, že Češi a Němci mají v pohledu na minulost stále rozdílné pozice.


Vláda tento týden na svém zasedání rozhodla, že společnost LNM Holdings dostane šestiměsíční exkluzivitu na koupi ocelářského podniku Vítkovice Steel a téměř poloviny těžební firmy OKD. Svého privilegia mohou Nizozemci využít poté, co podepíší smlouvu o koupi ostravské Nové huti. Také její prodej společnosti LNM Holdings, jak potvrdil ministr průmyslu Miroslav Grégr, vláda schválila.

"Celková cena za akci a pohledávky za Novou hutí byla s LNM smluvně dohodnuta ve výši 19,86 miliónů amerických dolarů, tedy 695 miliónů korun."

První dálnice na českém území, kterou zaplatí soukromá firma, povede z Lipníka nad Bečvou na hranici s Polskem. Vláda totiž schválila podpis smlouvy o financování stavby s izraelskou společností Housing and Construction . První auta začnou po její jedné polovině jezdit v roce 2007. Jak dodal ministr dopravy a spojů Jaromír Schling, celá dálnice bude hotová nejpozději v roce 2009.

Ministr kultury Pavel dostál po zasedání vlády v Olomouci představil knihu s názvem "Rozumět dějinám", kterou vydalo ministerstvo kultury v nákladu 25 tisíc výtisků. Publikace, která má přes 300 stran, mapuje sto let česko-německých vztahů, a to v letech 1848 až 1948. Autorsky se na knize podíleli známí historici, např. Robert Kvaček, Eduard Kubů či Václav Kural. Součástí publikace jsou také dekrety prezidenta Beneše o odsunu či mapa zachycující národnostní poměry obyvatelstva z roku 1930.


Jan Kavan předává cenu Gratias Agit Bohumilu Medovi,  Foto: ČTK
V závěru svého působení na postu ministra zahraničí ocenil Jan Kavan české krajany a krajanské organizace za propagaci dobrého jména České republiky v zahraničí. Udělil jim celkem třináct nejvyšších resortních vyznamenání, Cenu Jana Masaryka Gratias agit za rok 2002. Cenu založil v roce 1997 tehdejší ministr zahraničí Josef Zieleniec a mezi prvními oceněnými za šíření dobrého jména Česka ve světě byly kromě našich krajanů například i Česká jednotka SFOR v bývalé Jugoslávii nebo nadace Člověk v tísni. Od té doby šéfové české diplomacie ocenili na sedm desítek laureátů a organizací. Mezi oceněnými za rok 2002 jsou například Prof. Ferdinand Kinský z Francie, který již několik let vzdělává budoucí české diplomaty, významný český architekt a památkář Jan Pokorný ze Spojených států, díky němuž Česká republika nedávno získala za symbolický jeden dolar Národní budovu českých krajanských spolků v New Yorku. Advokát Milan Kantor již více než půl století podporuje české krajanské organizace v australském Melbourne a zasadil se tu mimo jiné i o vznik domu pro krajany - seniory.

"Podařilo se nám získat dosti značné prostředky, takže máme hned vedle Národního domu dvě budovy, které jsou teď přestavovány. Takže dají možnost takovým jedenácti starším krajanům dožít dohromady, že se můžou stýkat, že můžou spolu hrát karty, že se můžou třeba i hádat, a hlavně můžou mluvit česky."

Jan Kavan předává cenu Gratias Agit Václavu Maškovi,  Foto: ČTK
Kromě deseti jednotlivců ocenil ministr Kavan i práci třech sdružení, bývalé absolventy Univerzity Karlovy sdružené v Carolinu, košickou regionální organizaci Českého spolku na Slovensku a Svaz Čechů v Chorvatsku. Více o jeho činnosti uvedla předsedkyně Svazu Leonora Janotová.

"Máme svoje školství, svou vydavatelskou činnost, velice bohatou kulturní činnost. Třeba české divadlo se u nás hraje v osmi Českých besedách. Máme české dechovky. Právě minulý měsíc na státní přehlídce naše česká dechovka získala stříbrnou medaili."


Pražský magistrát pokračuje v tažení proti nepoctivým taxikářům. Anonymní kontroly odhalují časté předražování jízd a tento týden se navíc do akce zapojili i městští policisté. Ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček k tomu uvedl.

"Začínáme udělovat daleko vyšší pokuty, než jsme udělovali v minulosti a my si myslíme, že právě proto, že se jedná o tak zásadní problém, který kazí reputaci nejen tomuto městu, ale celé české republice, že by pokuty na úseku taxislužby měly být opravdu vysoké."

Pražské taxislužby nyní přišly s novým námětem, který má pomoci zabránit předražování jízd. Zákazníci by si mohli prostřednictvím mobilního telefonu už před nastoupením do vozu zjistit prostřednictvím textové zprávy částku, kterou by měli za plánovanou jízdu zaplatit.