Přehled tisku

Václav Klaus a Dmitrij Medveděv, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Mladá fronda Dnes informuje o návštěvě českého prezidenta v Moskvě. Atmosféra při schůzce Václava Klause s Dmitrijem Medveděvem byla podstatně vřelejší než při posledním setkání s Medveděvovým předchůdcem Vladimirem Putinem. Tehdy, v dubnu roku 2007, by se napětí dalo krájet.

Václav Klaus a Dmitrij Medveděv,  foto: ČTK
Mladá fronda Dnes informuje o návštěvě českého prezidenta v Moskvě. Atmosféra při schůzce Václava Klause s Dmitrijem Medveděvem byla podstatně vřelejší než při posledním setkání s Medveděvovým předchůdcem Vladimirem Putinem. Tehdy, v dubnu roku 2007, by se napětí dalo krájet. Putin se tvářil rozzuřeně a tvrdě kritizoval české plány na vybudování amerického radaru. "Je to stejné, jako když byly v západní Evropě rozmístěny pershingy," prohlásil tenkrát. A český prezident připustil, že se mu nepodařilo Rusům vysvětlit, že radar není nepřátelský akt. Středeční moskevské setkání mělo zcela jinou atmosféru. A nebylo to jenom tím, že Putina vystřídal "krotší" Medveděv. Před novináři oba spokojeně žertovali a opakovali, že nyní je vše ve vzájemných vztazích na dobré cestě. "Cítím, že se napětí snižuje, a mám z toho velkou radost," citovala agentura RIA Novosti Václava Klause. Český prezident také v Moskvě pokřtil ruské vydání knihy Modrá, nikoli zelená planeta, píše MfD.


Bývalý proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl podle Lidových novin zpracoval nezávislý posudek týkající se prodeje 2.000 bytů firmy ČEZ. V tomto odborném materiálu však postupně zavrhl různé varianty řešení, když ČEZ doporučil prodat byty firmě, která se zaváže nabídnout je stávajícím nájemníkům. Následně pak ČEZ pověřil Kindlovu advokátní kancelář samotnou organizací prodeje bytů. Ve výběrovém řízení pak vyhrála společnost Murom, když minimálně s jedním z jejich představitelů se Kindl dobře zná. V samotném odborném posudku Kindl postupně například odmítl ponechání bytů ve vlastnictví ČEZ. A to z důvodů, že by to znamenalo "výraznou investiční zátěž pro společnost". Prodávat je přímo nájemníkům by pak zase podle posudku trvalo příliš dlouho. "Stejnou vadu má také prodej celých domů sdružením, která by nájemníci založili," uvedly Lidové noviny. Důvodem, proč Kindl nakonec navrhl tuzemské energetické jedničce prodej nájemníkům byl, že je tento postup standardním a zároveň sociálně šetrným řešením. Následně pak společnost ČEZ pověřila Kindlovu advokátní kancelář, aby prodej bytů zorganizovala. V tomto tendru byty získala firma Murom, když člena představenstva Jiřího Drábka Kindl zastupoval jako advokát, což Drábek LN potvrdil. Na faktu, že jeho firma získala byty nevidí Drábek nic zvláštního. Vyjádření Kindla se LN nepodařilo získat. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že jeho firma nevěděla o tom, že posudek za Ústav státu a práva dělal Kindl, který je uveden jako zpracovatel skutečně pouze v interních dokladech ústavu. Pod posudkem je podepsány někdejší šéf ústavu Jaroslav Zachariáš. LN uvádějí, že pro ČEZ ale Kindl pracoval v regionu severních Čech i v jiných případech. Na samotném prodeji bytů na severu Čech, ve Štěchovicích a Vraném nad Vltavou může firma Murom podle LN vydělat odhadem dvanáct milionů korun.


Bývalý plzeňský proděkan Milan Kindl a další dva členové rozhodčího senátu měli za přezkum nálezu v arbitráži České republiky a společností Diag Human každý dostat deset milionů korun. Deníku Právo informaci potvrdil nejmenovaný zdroj blízký vedení ministerstva. Zvýšení odměny pro rozhodce údajně iniciovalo ministerstvo, vzhledem k současným aférám kolem Kindla ale prý částka "již nemusí být aktuální", uvedlo Právo. Členy senátu jsou kromě Kindla i jeho student - šéf Hospodářské komory a pražský zastupitel za ODS Petr Kužel a švýcarský rozhodce Damian Della Ca. Přezkumný rozhodčí senát byl ustaven loni v létě, po prohře ČR v původní arbitráži s Diag Human, a dodnes se případu zřejmě ani nezačal pořádně věnovat, uvedlo Právo. Rozhodci v předchozím tříčlenném senátu, kteří kauzou zmařených obchodů s krevní plazmou zabývali přes deset let, si za to podle Práva mezi sebou rozdělili asi 250.000 korun. Kindl je zapojený do problémů na Právnické fakultě Západočeské univerzity, které začaly plagiátorskou aférou. Později se objevily pochybnosti o tom, zda bylo studium na plzeňských právech standardní. Kindl se kvůli aféře vzdal funkce proděkana a ke konci října prý školu zcela opustí. Ministerstvo školství se rozhodlo podat kvůli aféře trestní oznámení. Třináct let trvající arbitráž s firmou Diag Human majitele bechyňského zámku Josefa Šťávy je pravděpodobně nejdelším obchodním sporem v dějinách Česka. Loni v srpnu první rozhodčí senát vynesl konečný nález, podle něhož musí stát Šťávu odškodnit téměř devíti miliardami korun kvůli tomu, že ho ministerstvo zdravotnictví v první polovině 90. let vyhnalo z trhu a zničilo jeho lukrativní obchody s krevní plazmou. Od loňského verdiktu přibyly k částce určené rozhodci úroky za více než 400 milionů korun, informuje deník.


Rozhodnutí soudců a státních zástupců, kteří dostali diplom bez práce, mohou být zpochybněna, píše Mladá fronta Dnes. Česká justice může brzy řešit nečekaný problém. Lavinu žalob od některých odsouzených, kteří budou chtít obnovu svého procesu, protože soudce, státní zástupce či advokát do něj neměl co zasahovat - nebyl totiž řádným právníkem. Až tak daleko může zajít skandál kolem plzeňské právnické fakulty. Ministerstvo školství včera vyzvalo rektora Západočeské univerzity v Plzni Josefa Průšu, aby přezkoumal, zda právnická fakulta udělovala tituly oprávněně. Kontrola ve škole totiž ukázala, že stovky studentů získaly vysokoškolský diplom rychleji, než je obvyklé. A pokud by vedení univerzity došlo k závěru, že někteří absolventi získali titul podvodem, univerzita by jim ho měla odebrat. Podle ministerstva to může udělat sama. A to se zpětnou platností. Laicky řečeno -diplom by právně nikdy neměli. A nebyli by tedy právníky. Právníci a soudci vědí, co by to mohlo znamenat. „Pokud by se opravdu ukázalo, že některý soudce získal vysokoškolský titul neoprávněně, pak opravdu může vzniknout problém,"říká předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová. Podle ústavy má totiž každý přístup k soudu za rovných podmínek a jeho soudce i státní zástupce tedy musí mít potřebnou kvalifikaci - vysokoškolské právnické vzdělání. „Rozpoutalo by se něco, co si vůbec nedovedu představit,"říká advokát Josef Lžičař. „Lidé by žádali obnovu řízení. Mají totiž právo na to, aby o nich rozhodoval soudce, který splňuje všechny předpoklady pro to, být soudcem,"říká Lžičař pro MfD.


Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) podle dnešního Práva postupovali nezákonně při dvouletém vyšetřování kauzu čtyřmiliardového pokusu o podvod na státní ropné společnosti Čepro. Proto teď musí stát zaplatit náhradu škody jednomu z původně obviněných, někdejšímu šéfovi Čepra a také bývalému řediteli Národního bezpečnostního úřadu Tomáši Kadlecovi (46), uvedl deník. Obvodní soud v Praze 2 už koncem letošního června konstatoval, že policie ve zmíněné kauze známé jako Loretta postupovala nezákonně, když v prosinci 2006 naplánovala výslechy osmi svědků v Táboře namísto v Praze, kde do té doby celé trestní řízení probíhalo. "Šlo o šikanózní přístup bývalých pracovníků ÚOOZ spočívající v organizaci výslechů svědků v okrajových částech republiky tak, aby jak svědci, tak obhájci museli dojíždět stovky kilometrů daleko,"řekl Právu Kadlecův advokát Radek Ondruš. Vyhraný soudní spor byl podle něj jen začátek. "Jen na nákladech obhajoby vznikla klientovi za jeho nezákonné trestní stíhání škoda přesahující 100.000 korun," upřesnil pro Právo Ondruš s tím, že chystá s klientem další žaloby. Policisté podle něj přitom jednali za plného souhlasu tehdejšího vedení ÚOOZ v čele s Janem Kubicem i dozorového státního zástupce, který stížnosti na daný postup kriminalistů odmítal. Kauza Loretta se dostala na veřejnost dříve, než byli podezřelí vůbec obviněni. Jako příklad domnělého propojení organizovaného zločinu do státní správy ji totiž zmiňovala známá Kubiceho zpráva. Krátce po jejím úniku do médií v květnu 2006 policie skupinu čtyř mužů v čele s Kadlecem a především uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem obvinila. Po dvouletém vyšetřování a po výměně vyšetřovatele i státního zástupce nakonec nový žalobce loni v září stíhání všech mužů zastavil s tím, že se chystaný zločin neprokázal, píše dnešní Právo.


Plynárenská skupina RWE Transgas připravuje nedaleko Prahy stavbu paroplynové elektrárny o výkonu 860 megawattů. Tento energetický zdroj by měl vyrůst u Mochova na Čelákovicku a má se tak stát první elektrárnou této firmy v tuzemsku. Cenu ani plánovaný termín spuštění nové elektrárny zatím investoři nezveřejnily. Uvedlo to dnešní vydání deníku E15. Mluvčí RWE Martin Chalupský E15 potvrdil, že RWE spolu se švýcarským koncernem Alpiq v současnosti prověřují možnosti tohoto regionu, kde by mohla být tato elektrárna vybudována. Podle informací E15 má však už RWE vykoupené pozemky poblíž velké rozvodny elektřiny Čechy-střed. Vše však mohou ještě zkomplikovat okolní obce, když v Mochově panuje prý nejistota ohledně záměrů firmy. Zastupitelé přitom na jaře se stavbou již vyslovili souhlas. Druhý z investorů, ve Švýcarsku registrovaný Alpiq Holding, v ČR pod jménem Atel vlastní dvě kogenerační elektrárny v Kladně a ve Zlíně, které spalují uhlí. Alpiq Holding vznikl spojením společností Atel a EOS na začátku letošního roku. Působí v 29 zemích Evropy. V loňském roce obě společnosti při obratu 15,8 miliardy švýcarských franků měly zisk ve výši 790 milionů franků. Skupina zaměstnává kolem deseti tisíc lidí.