Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

"Prezident se vrátil do své ´gruzínské´ formy," píše komentář Lidových novin. Pro ty, kteří se báli, že bude hlava státu "držet basu" s vládou, je to dobrá zpráva.

Foto: ČTK
"Prezident se vrátil do své ´gruzínské´ formy," píše komentář Lidových novin. Pro ty, kteří se báli, že bude hlava státu "držet basu" s vládou, je to dobrá zpráva.

Václavu Klausovi podle deníku vadí, že Jiří Potužník i Karel Schwarzenberg označili útok za obranný, jen reagující na odstřelování Izraele Hamasem. "Ano, máme tu starého známého Klause, jak jsme ho zažili v srpnu při bojích v Gruzii. Špatnou zprávou je prezidentův postoj pro ty, kteří si stále myslí, že právě on bude foukat proti neblahým směrům evropského větru. "Klaus pěstuje model jeden za osmnáct, druhý za dvacet bez dvou.´Já už tradičně situaci v této části světa nevidím tak jednobarevně´, řekl ke Gaze." Tyto stereotypy podle komentátora známe od bruselských elit, europeistů, ekologistů či aktivistů a jak jim všem Klaus s opovržením říká. V postojích ke Gruzii a Gaze je jejich dobrým učedníkem," uzavírá list.


Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Premiér Mirek Topolánek, který chce v Evropě i doma řešit dopady světové krize, neumí vyřešit výměnu několika ministrů. Myslí si to komentátor deníku Právo, který dodává, že nápad odvolat z vlády samotného předsedu lidovců Jiřího Čunka, je nejlepší cestou, jak veškeré změny zablokovat. K vypoklonkování Čunka z vlády byl nejvyšší čas před rokem, tehdy by to pochopil každý. " Teď už se ve vládě zabydlel, tváří se, jakoby byl v očích veřejnosti skutečně očištěn a vyhnat se odnikud nedá. Alespoň do té doby, než ho z vedení vyžene jeho strana." K situaci uvnitř KDU- ČSL komentátor poznamenává, že tato strana ještě nikdy nebyla tak blízko historické šanci zmizet z parlamentní mapy české politiky a s sebou přibrat premiéra i s jeho upachtěnými pokusy o změny-nezměny.

"Až do hořkého konce - jedno z velkých smutných německých hesel, které premiér Mirek Topolánek ještě nepoužil, ale které jeho dnešní boj popisuje nejpřesněji," reaguje komentář Hospodářských novin na současnou situaci okolo změn ve vládě. Premiér se v marné snaze získat zpět iniciativu opět přátelí s prezidentem, pokouší se obnovit důvěru v kabinet, ale v tu samou chvíli si pokusem o odstranění předsedy lidovců chystá rychlý konec koalice. Jenže premiér má podle komentátora více trumfů, než by se zdálo. Vyzvat šéfa koaliční strany k odchodu by v normálních poměrech znamenalo konec koalice, jenže tady se nedělá normální byznys. Jiří Čunek se poslední dobou až příliš zjevně rozhlížel po budoucích spojencích, proto mu a jeho straně dal premiér na vybranou. Pokud lidovci chtějí torpédovat vládní politiku a chystat se na příští vládnutí s ČSSD, zbaví se jich hned. Než by další rok a půl živořil dohodne se na předčasných volbách. Riskantní plán může podle komentátora vyjít. V brzkých volbách by totiž ODS krvácela, ale rozložení lidovci by přišli o všechno.


Mladá fronta Dnes si nechala vypracovat průzkum týkající se životního stylu obyvatel měst a obcí. Vyplynuly z něj značné rozdíly. Například ve všední den v 7 hodin ráno v Praze a krajských městech ještě skoro polovina lidí spí, na venkově a menších městech už většinou lidé pracují nebo jsou právě na cestě do zaměstnání. Lidé na vesnicích chodí nejen dříve do práce, ale také se z ní dříve vracejí a kolem 22 hodiny už na venkově 40% lidí spí. Oproti tomu obyvatelé krajských měst jsou spát až po 23 hodině.


Lidové noviny přinášejí rozhovor s Tomášem Sedláčkem, který je hlavním makroekonomickým stratégem ČSOB. Právě o něm se spekuluje jako o člověku, který by podle představ předsedy lidovců Jiřího Čunka mohl nahradit Miroslava Kalouska v křesle ministra financí. Sedláček si podle svých slov práce ministra Kalouska váží a osobně ani profesně proti němu nic nemá. Připouští ale, že o výše zmíněné možnosti s předsedou lidovců už hovořil a pokud celostátní konference KDU-ČSL rozhodne o odvolání Kalouska, je připraven na jeho místo nastoupit. Lidové noviny také doplňují, že podle jejich informací dostal Sedláček i nabídku do národní ekonomické rady.


O tom, jak firmy hlídají, zda jejich zaměstnanci nemoc pouze nesimulují, informuje Mladá fronta Dnes. Od Nového roku totiž může lidi v pracovní neschopnosti prověřovat i kontrola, kterou poslal jejich zaměstnavatel. Podniky se chystají řešit situaci různě, příslušné pravomoci svěří třeba mistrům či personalistům. Jiné firmy si zase najmou externí společnost, která bude kontroly zajišťovat. Někteří zaměstnavatelé pak nebudou své zaměstnance kontrolovat vůbec nebo mohou požádat o provedení kontroly u konkrétního nemocného místní správu sociálního zabezpečení.