Přehled tisku

Václav Klaus, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Lidové noviny komentují případný vznik nových pravicových stran. Voliči by se mohl nabízet celý vějíř stran, které budou více či méně odvážnými variacemi na ODS. Klíčové pro šanci na úspěch bude získání přízně prezidenta Václava Klause.

Václav Klaus,  foto: ČTK
Lidové noviny komentují případný vznik nových pravicových stran. Voliči by se mohl nabízet celý vějíř stran, které budou více či méně odvážnými variacemi na ODS. Klíčové pro šanci na úspěch bude získání přízně prezidenta Václava Klause.

"Nová" ODS by podle gusta Václava Klause prý byla vymezena především negativně: proti Lisabonské smlouvě, Topolánkově ODS a proti evropské integraci. "Soudě podle toho, co jsme četli a slyšeli, bude taková strana mít pozitivní program pouze ve směru nějakého doktrinářského bránění národních zájmů," poznamenává komentátor.


Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Pro málokoho je ekonomická krize větší šancí, než pro ODS, píší Hospodářské noviny. Této straně potácející se v těžké politické krizi trvalo dlouho, než to pochopila. Žádné nepopulární reformy už nebudou a nastávají časy vábení voličů. Firmy se např. budou lákat na snížení daní, zaměstnanci na nižší daně, státní úředníci na vyšší platy atd. "To vše Topolánek prodává jako "záchranný balíček", teď, kdy kdekdo ve světě lije do ekonomiky miliardy, mu to může projít," míní deník. Sociální demokracie nemůže věrohodně plán napadat jako rozhazovačný, a tak aspoň zkusila potopit návrh, který by zbrzdil růst daní pro lidi s nízkými platy. "Od letošního léta, kdy se strana plácá v krizi a zmatku, je záchranný balík spojený s lákáním voličů její první chytrý tah," soudí Hospodářské noviny.

Zákona, který by zabránil zvýšení daní pro lidi s nižšími příjmy, si všímá také komentátor na stránkách Mladé fronty Dnes. Poznamenává, že žijeme v podivné době. Vládní koalice, volená spíše bohatšími lidmi, takový zákon navrhuje, někteří její poslanci s tím mají z pochopitelných důvodů problém. Opozice, jejíž voliči budou neschválením tohoto zákona postiženi, je taky proti. "Hodlá volat na všechny strany: Vidíte, jak ta zlá vláda zvyšuje daně nejchudším! A kdyby zákon pomohli poslanci ČSSD či KSČM schválit, museli by, alespoň v tomto bodě sklapnout," píše komentátor.


Deník Právo připouští, že krize si vynucuje státní zásahy. Předseda vlády Mirek Topolánek mluví o podpoře exportu, připravovaný návrh ČSSD prý počítá i s pomocí krachujícím podnikům. "Obávám se však, že se teď do fronty na státní pomoc postaví všichni, tak jako v ní před časem stáli vlekaři, když jim nepadal sníh. Bude tedy důležité neplést si podporu exportu a podnikání s charitou. Tu budou naléhavě potřebovat jiní," dodává komentář.


O způsobu některých vinařů, jak vyrobit bez problémů vzácné ledové víno, píše Mladá fronta Dnes. Někteří z nich totiž místo toho, aby nechali hrozny na vinici až do mrazu, je strčí rovnou do mrazáku. Takovéto chování je ale podvod a podle vinařského zákona jim hrozí až pětimilionová pokuta. Česká zemědělská inspekce zatím podobný případ neřešila, už předem ale přiznává, že podvod by byl těžko prokazatelný. Zdeněk Šilinek, spolumajitel Révy Rakvice, která ledové víno vyrábí, soudí, že na trh nemohou vinaři s ledovým vínem z mrazáku jít. Nemají totiž doklad vydávaný inspektory, kteří musí být u toho, když se hrozny lisují.


"Policie chce, aby chodci byli vidět," píší Lidové noviny. Policie je pro zavedení reflexních doplňků oděvů, V Česku umírá za šera a v noci stále více chodců. Plánům na povinné označení reflexními prvky ale není nijak nakloněno ministerstvo dopravy. Podle dopravního experta Jaroslava Hořína je takové pravidlo prakticky nevymahatelné. "Děti nepotrestáte a nedokážu si představit, jak bychom přesvědčili starší muže, kteří se vracejí z hospody, aby si navlékli na hůl reflexní pásku," uvedl Hořín. Kdyby se novinka do zákona dostala, bylo by nařízení nejspíše podobné jako v Polsku či Finsku, kde platí povinnost reflexních prvků pro děti do patnácti let, které se za snížené viditelnosti pohybují na silnici mimo obec.