Přehled tisku

Mladá fronta Dnes komentuje informace, podle kterých měl světově proslulý spisovatel Milan Kundera v 50. letech udat agenta-chodce Miroslava Dvořáčka. Ten byl pak odsouzen na 22 let do vězení.

Mladá fronta Dnes komentuje informace, podle kterých měl světově proslulý spisovatel Milan Kundera v 50. letech udat agenta-chodce Miroslava Dvořáčka. Ten byl pak odsouzen na 22 let do vězení. Luděk Navara v deníku píše, že Kundera jako udavač nebyl sám. Omámeno a oklamáno podle něj bylo tehdy dost mladých a opravdu skvělých autorů. Přesto by se Kunderův případ tomuto prostému zařazení vymykal. Udání Dvořáčka, kdy hrozilo, že letec skončí na šibenici, se totiž dá jen těžko vysvětlit poblouzněním. Ovšem zradit a udat kohokoliv pro cokoliv bylo v 50. letech nesnesitelně snadné, uvádí se v komentáři. Zrada vůbec byla v totalitní éře součástí našich osudů v mnohem větší míře než dnes: pro nejrůznější výhody či z donucení se zrazovaly vlastní i cizí životy, mnohý Čech "poctivě" zradil druhého, aby se sám nedopustil zrady na svých ideálech, píše se v Mladé frontě Dnes.

Komentátor Práva píše, že Kunderův titul Žert zůstane velerománem, i kdyby jeho svědomí mělo barvu sazí. "Kdo si vůbec troufne být arbitrem přes morálku? O jednotě umělce a občana v jednom člověku se vedou věčné spory. Nelze zavrhnout Nerudovy povídky a Dostojevského romány proto, že oba byli zuřiví židobijci. Literární velikost Durychovu neumenší jeho provinění na Čapkovi," píše list.

Podle komentátora Lidových novin se Milan Kundera stal hlavní postavou smutného příběhu. "To, že někdo musel strávit dlouhá léta ve vězení, je strašné. Podílel se na tom Milan Kundera? Nebo je to lež, jak říká on? Či lže, když říká, že to je lež? Odpověď dnes asi těžko nalézt. Z hlediska vnímání Milana Kundery však všechny tři možnosti tohoto "boha", který přerostl českou kotlinu, polidšťují, činí z něj plebejce, který je zmítán okolím a dějinami," píše list.

Podle komentátora Hospodářských novin se všechna debata točí kolem Kundery: "Co asi prožívá mlčenlivý mistr. - Není to jedno? Tady jde přece především o životy těch druhých," píše list. Jestli Kundera bude údajné udání popírat nebo psát vysvětlující eseje, je jeho věc. "Ani po něm není třeba žádat to nepřeložitelné české slovo "lítost". Skončil semletý do mediálního hamburgeru, kterým tolik pohrdal," uzavírají HN.


Lidové noviny připomínají, že prezident Václav Klaus ani v době českého předsednictví Evropské unii v roce 2009 nevyvěsí nad Pražským hradem modrou unijní vlajku. Potvrdil to jeho mluvčí Radim Ochvat, podle něhož k tomu není důvod. Vysvětlil přitom, že nad Hradem trvale nevisí ani vlajky NATO nebo OSN, přestože Česká republika je členem těchto organizací. Naposledy visela unijní vlajka nad Pražským hradem v listopadu r. 2005, kdy sem zavítal předseda Evropské komise José Baroso. Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra by přivítal, aby podobná praxe v době našeho předsednictví nastala alespoň ve chvílích, kdy bude na Hradě jednat nějaký představitel unie.


Předseda ČSSD Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Deníky se vracejí k vraždě Václava Kočky ml., k níž došlo minulý čtvrtek. Komentátor Hospodářských novin se domnívá, že odstoupení šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, po křtu jehož knihy k vraždě došlo, by bylo přinejmenším považováno za náznak ctnosti. Jiří Paroubek totiž v nedělních Otázkách Václava Moravce přiznal, že o své rezignaci zpočátku uvažoval. "Bohužel, šéf ČSSD své veřejné úvahy o rezignaci nemyslel vážně ani v náznaku," píše list. Na celé věci není podle Hospodářských novin nejhorší, že k expremiérovi pronikl bývalý agent StB a kontrarozvědky nebo někdejší společníci ruského organizovaného zločinu. "Ale hlavně zjištění, že Paroubek s nimi nezpřetrhal vazby ani poté, co vyplula na povrch jejich minulost. To svědčí o jeho pocitu nezranitelnosti, o pohrdání veřejností," píše list.

Podnikatel Bohumír Ďuričko, který je nyní ve vazbě za údajnou vraždu Václava Kočky mladšího, sponzoroval ODS i ČSSD. Informují o tom Hospodářské noviny. Občanským demokratům Ďuričko podle deníku daroval v roce 1994 nejprve 70.000 korun přes svou firmu ACCT. Dalších 440.000 korun pak ODS dal v letech 1999 a 2000 jménem Hotelu Axa. Deník výši darů zjistil z účetních závěrek politických stran. V roce 2002 se Ďuričko podle deníku přeorientoval na ČSSD, jež tehdy vyhrála volby. Nejdříve jí prý dal 50.000 korun, o rok později 30.000 a v roce 2004 jménem ACCT a hotelu Axa 100.000 korun. S dárcovstvím ustal v roce 2005 - v té době se objevily informace o jeho minulosti u StB. Tehdejší premiér Jiří Paroubek se od Ďurička distancoval a zrušil i jejich společnou dovolenou.

Ďuričko také finančně pomáhal časopisu Trend, který dodnes vydává a v počátcích sám financoval Jiří Paroubek. To uvedla úterní Mladá fronta Dnes. Ďuričkova firma byla dokonce jedním z mála inzerentů Trendu. Upozornil na to Paroubkův šéfporadce Jaroslav Tvrdík. Ten vysvětloval, jak se Ďuričko ocitl na křtu Paroubkovy nové knihy. Podle Tvrdíka měla na křest Ďurička pozval Společnost Willyho Brandta, která stojí jak za vydáváním Trendu, tak Paroubkovy knihy. Zajímavé rovněž je, že Trend má dodnes sídlo na stejné adrese na Václavském náměstí jako Ďuričko, upozorňuje Mladá fronta Dnes.


Deník Právo píše o tom, že finanční krize sníží i náhradu církevního majetku. V důsledku krize totiž budou církve zřejmě muset slevit ze svých restitučních požadavků. Jan Růžička z ministerstva kultury, kde návrh na církevní restituce vzniká, deníku potvrdil, že o možném snížení sumy už úřad začal s církvemi jednat. I ministr zemědělství Petr Gandalovič soudí, že kvůli politické průchodnosti návrhu na církevní restituce by pomohlo, kdyby církev slevila ze svých nároků. S tím ale nesouhlasí lidovci. Jejich předseda Jiří Čunek nevidí důvod, proč by se měly náhrady měnit kvůli finanční krizi. "Přece nemůžeme někomu ukrást majetek a potom říct, že zrovna teď se nám to nehodí, tak ho vrátíme někdy jindy,"řekl PrávuČunek.


Mladá fronta Dnes informuje o Dnech Moskvy v Praze, jejichž oficiální zahájení připadá na toto úterý. Jde o nejvýznamnější a nejrozsáhlejší akci v oblasti zahraničních vztahů a kultury v české metropoli v tomto roce. Její součástí budou výstavy Od avantgardy k socialistickému realismu nebo Moskevská secese. V Praze bude hostovat i moskevské Divadlo Na Pokrovce, které divákům nabídne ruskou klasiku - Hoře z rozumu od A. S. Gribojedova a Svatá Kabala M. A. Bulgakova. S pop-rockovým koncertem vystoupí jedna z moskevských legend - skupina Nogu Svelo. Více o programu Dnů Moskvy v Praze na http://magistrat.praha-mesto.cz.


Foto: ČTK
Lidové noviny píší o tom, že v Praze na Národní třídě se po rekonstrukci znovu otevírá slavné Paukertovo lahůdkářství. Spolu s lahůdkářstvím u Lipperta a Zoufalého patřilo k nejlepším obchodům v letech první republiky. K jeho hostům patřili Vlasta Burian, Voskovec s Werichem nebo Ema Destinnová. Jeho slavnostního znovuotevření se v úterý zúčastnil i prezident Václav Klaus. Lahůdkářství chce nabízet nejen francouzské nebo italské speciality, ale hlavně tradiční české dobroty, a to i podle původních prvorepublikových receptů. V nabídce se tak znovu objeví párek, dort nebo chlebíčky Paukert. Obnovena bude i cukrárna, která nabídne pralinky vlastní výroby.