Přehled tisku

Martin Bursík, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Pondělní deníky se ve svých komentářích zamýšlejí nad výsledky víkendového sjezdu Strany zelených v Teplicích. Způsob vítězství Martina Bursíka není právě imponující, konstatují ve svém komentáři Hospodářské noviny. Překotné založení padesáti místní stranických organizací, jejichž vyslanci mu pak dodali sjezdovou většinu, je sice legální, ale přesto nevábný úskok. Kdyby ale Bursík a jeho spojenci nezbavili funkcí Kuchtovou a další nesmiřitelné, propad zelených do nicoty by byl asi střemhlavý.

Martin Bursík,  foto: ČTK
Pondělní deníky se ve svých komentářích zamýšlejí nad výsledky víkendového sjezdu Strany zelených v Teplicích. Způsob vítězství Martina Bursíka není právě imponující, konstatují ve svém komentáři Hospodářské noviny. Překotné založení padesáti místní stranických organizací, jejichž vyslanci mu pak dodali sjezdovou většinu, je sice legální, ale přesto nevábný úskok. Kdyby ale Bursík a jeho spojenci nezbavili funkcí Kuchtovou a další nesmiřitelné, propad zelených do nicoty by byl asi střemhlavý. Zatím však vůbec není jasné, zda se houževnatí bouřlivci dokážou smířit s porážkou, píše deník a klade si otázku, zda bursíkovci přece jen neměli vpustit do předsednictva aspoň jednoho politika přijatelného pro obě znesvářená křídla.

Na "umělou líheň" několika desítek delegátů sjezdu zelených poukazuje rovněž komentátor Práva, ale připouští, že Bursík by volby zřejmě vyhrál i bez těchto manipulací. „Léčení zelených z euforie z volebního úspěchu a z představy, že ve vládě ovlivňují politiku státu, je pomalé, ve straně není diskuse o klíčových otázkách, komunikačně je izolována od evropských zelených. Dnes je Strana zelených ze svobodné vůle zhruba poloviny strany do roku 2010 ´ODS béčko´,“ píše autor. Připomíná, že na sjezdu zelených šlo také právě o vládu, a proto předsedovi zelených pomohl premiér Mirek Topolánek. Nejprve jednáním o zákazu páteční jízdy kamionů a pak srdceryvným projevem k případu poslance Moravy. Bez Topolánkova zásahu by dnes Bursík možná předsedou Strany zelených tak hladce nebyl. To vědí oba. O to těsnější bude teď jejich objetí, uzavírá list.

Další komentátor Práva soudí, že Martin Bursík na sjezdu vyhrál, co pototřeboval včetně ´svého´předsednictva strany. “Je to však tak impozantní vítězství, jak se na první pohled zdá? Celá třetina strany ho odmítla. A není to třetina ledajaká. Ta třetina, to jsou staří zelení kozáci, kteří s dovedným Bursíkovým vedením získali v posledních volbách dostatek hlasů ke vstupu do Sněmovny. Na sjezdu se rozvedli pro nepřekonatelný odpor,“ píše autor. Zároveň si klade otázku, jak velká je ta trhlina. „Dá se spojit Bursíkův tah na vlastní kariéru se zelenými (připouštím, že pro mne mnohdy nepřijatelnými) postoji? Dají se obě části ještě nějak přifázovat, nebo začíná rozpad staré zelené strany? Kdyby to druhé, Bursík si jistě poradí. S pomocí svých nazeleno natřených záloh může postupně přeonačit Stranu zelených na liberální stranu typu nebožtíků US-DEU či ODA. A za dva roky se může pokusit zase chytat hejly na zelené vějičky. V Česku nic nemožného, neboť zelenost získává všude na světě na kreditu a voliči zapomínají,“ myslí si komentátor Práva.

Zelení na sjezdu ukázali, že navzdory své milované "věcné a slušné politice" umějí obstruovat lépe, než jsme to viděli při poslední volbě prezidenta, píše se v komentáři Lidových novin. Ale i když Martin Bursík volby vyhrál a dostal své lidi do předsednictva, nemohl z Teplic odjíždět spokojený. Stranickou kliku Dany Kuchtové sice od moci odřízl, ale její slovo má i nadále velký vliv - například na poslankyně Jakubkovou a Zubovou, z nichž jedna se chystá opustit poslanecký klub a druhá se k ní možná přidá. Jenže bez nich by koalice měla jen sto hlasů. Takže pro Bursíka ani pro vládní koalici toho teplický sjezd moc nevyřešil, míní deník.

Martin Bursík svolal sjezd, aby zvítězil, ale pokud se jeho protivníci budou držet svého "politického teroru", může se jeho triumf brzy rozpustit jako americké pouštní vítězství, varuje komentář Mladé fronty Dnes. Jeho odpůrci totiž uplatnili taktiku legálních a pololegálních obezliček, paragrafů spojených s nátlakem a vzbuzování dojmu ublíženosti. To se může stát nástrojem sebevražedného atentátu uvnitř strany. Podle listu možná Bursík rozdrtil stranickou opozici moc tvrdě a už na sjezdu mu začali protivníci oplácet. Plíživým, ale o to účinnějším zeleným terorem.


Deníky se ve svých komentářích kromě sjezdu Strany zelených zabývají také reportáží televize Nova zachycující "vyděračskou kauzu", v níž figurovali poslanci ODS Jan Morava a Vlastimil Tlustý. Ačkoliv Vlastimil Tlustý v neděli tvrdil, že chtěl jen pomoci v boji proti těm, kteří do politiky vnášejí nekalé praktiky, jeho spolupracovníci se asi jen stěží ubrání myšlence, že do své pasti nehodlal lapit bezvýznamného Moravu, ale spíše Topolánkovu pravou ruku - Marka Dalíka, uvádějí ve svém komentáři Lidové noviny. Kdo chce podobným způsobem sestřelit předsedu vlastní strany, nemůže očekávat jakoukoliv podporu. Tlustý prokázal, že se neštítí ničeho, a takového reprezentanta žádná strana nepotřebuje, konstatuje list.


Aféra poslance Moravy otevřela i otázku, zda smějí média používat metody řízené provokace, píše Mladá fronta Dnes. Podle ní se právě díky tomuto postupu podařilo médiím dobře popsat typickou politiku posledních let, v níž sebestřední jedinci neváhají použít jakékoliv prostředky k tomu, aby druhého porazili, zničili a zadupali do země. A neplatí to jen pro ODS, ale i pro ostatní strany. Každý, kdo přichází do styku s českou politikou, to cítí. Ale až (Janek) Kroupa to teď pěkně zachytil na kameru. Právě proto je jeho metoda legitimní, míní deník.

Nad používáním skryté kamery se pozastavují Hospodářské noviny. Skrytá kamera má smysl všude, kde zastupuje běžného občana, upozorňují ve svém komentáři, ale kladou si otázku, koho zastupovala v nedělním pořadu televize Nova, kde předstírala detektivy nabízející vyděračské materiály. Novináři zjevně spoléhali na to, že výsledek bude tak úžasný, že přehluší jakékoliv pochyby o metodě. Jenže místo toho se stali komplicem Vlastimila Tlustého v jeho vnitrostranickém boji. Příště mohou šetřit síly. U nás je dost afér k odhalování, než aby se musela ještě nějaká uměle vyrábět, uzavírá list.


Třetina dětí v Česku je nemanželských. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Statistiky ukazují, že nesezdaných matek přibývá i přesto, že od letoška už není finančně výhodné mít dítě mimo manželství, popřípadě zatajovat před úřady příjem muže ve společné domácnosti. Stát přitvrdil podmínky pro výplatu některých sociálních dávek a mateřskou platí osaměle žijícím i vdaným matkám stejně dlouho – 28 týdnů. Ještě vloni byly pro matky bez partnera sociální dávky až o dva tisíce korun výhodnější. Přesto odborníci podle Mladé fronty Dnes očekávají, že podíl nemanželských dětí se bude zvyšovat. Ženy a muži už se do uzavírání manželství zdaleka tolik nehrnou. Deník uvádí, že dvě třetiny svobodných matek v Česku mají jen základní vzdělání. Sociolog Ivo Možný říká ženy se základním vzděláním by se většinou rády vdávaly, ale je pro ně daleko těžší sehnat chlapa, který se dokáže postarat o rodinu. Na sex je dobrý, ale mít ho doma a vzít si ho za manžela, to je jako uvázat si na krk další dítě, uvádí Ivo Možný v Mladé frontě Dnes.


Sehnat nového praktického lékaře je teď podle Hospodářských novin pro pacienta nejjednodušší za několik posledních let. Skoro ve všech bývalých okresních městech je aspoň několik praktiků, kteří sami pomocí internetu hledají své pacienty. Skoro 450 soukromých praktických lékařů dnes hledá do svých kartoték několik desítek lidí. Doba, kdy musel člověk před nalezením nového doktora pracně obvolávat pět šest ordinací, je pryč. Počet lékařů, kteří chtějí pomocí internetu rozšířit svou kartotéku, navíc rychle roste. V Praze, o které se často traduje, že v ní téměř není možné najít praktického lékaře, hledá pacienty dokonce 57 doktorů. Lidé na internetu uvidí nejen jméno lékaře, adresu nebo jeho telefonní číslo, ale i to, s jakou zdravotní pojišťovnou má doktor smlouvu. Kromě lidí, kteří se přestěhují do jiného města a hledají nového lékaře, má seznam pomoci i pacientům, kteří jsou se svým doktorem nespokojení. Seznamy praktických lékařů a zubařů přijímajících pacienty pomůžou lidem nalézt lékaře, nevyřeší ale to, že jich v brzké budoucnosti bude málo, upozorňují Hospodářské noviny. Hodně praktických lékařů je už v důchodovém věku. Ministerstvo zdravotnictví proto od začátku letošního roku přidalo na vzdělávání praktických lékařů zhruba 30 milionů korun. Díky nim dostává každý praktik, který zaškolí nové lékaře, na jejich plat 25 tisíc korun. Peníze navíc za školení mladého kolegy zároveň dostane i od zdravotních pojišťoven.


Komerční nemovitosti v Česku skupují ve velkém vietnamští obchodníci. Zájem mají podle Lidových novin především o stará obchodní centra, restaurace i bývalé mateřské školky. Česká obchodní inspekce kvůli tomu chystá zvláštní kontrolní akce, píše deník. "V současné době zaznamenáváme obrovský zájem vietnamských obchodníků o koupi komerčních nemovitostí. Zatímco ještě před dvěma lety si pronajímali prodejní prostory na perifériích, dnes je rovnou kupují na frekventovaných místech v centru města nebo na sídlištích,"řekl listu Pavel Kozar z realitní kanceláře Sting Commerce. Vietnamští investoři si troufají i na vlastní development obchodních ploch. Toho si všímají i kontrolní úřady. "Vietnamci teď přebírají nebo otevírají opravdu hodně restaurací, barů či heren, ale i nových potravin," potvrdil Lidovým novinám vedoucí kontroly západočeské obchodní inspekce Milan Zahn. Cílené kontroly již od počátku proto mají předejít stavu, který panoval v tržnicích. Po zkušenostech z příhraniční oblasti se očekávají například problémy s nekolkovanými cigaretami a alkoholem. "Nedá se předpokládat, že by do budoucna nabízeli jiný druh zboží než doposud na tržnicích. Nejčastějším prohřeškem bývá prodej falzifikátů a časté jsou i problémy s cenou, klamavými praktikami nebo reklamacemi," uvedl pro deník mluvčí ČOI Marek Ženkl. Inspekce se podle něj na tyto prodejny v budoucnosti ještě více zaměří, píše deník. Příčinou změn v podnikání Vietnamců je podle Lidových novin kromě jejich lepší finanční situace především zesílená aktivita celníků, kterým s tržnicemi došla trpělivost. Zatímco ve druhém pololetí roku 2007 se uskutečnily tři velké akce s celkovou hodnotou zajištěného zboží asi 75 milionů korun, jen od února do května letošního roku to bylo již 14 akcí, během kterých bylo zabaveno zboží v ceně přes 1,25 miliardy Kč, napsaly Lidové noviny.


Prodat byt je stále složitější. Píše o tom Mladá fronta Dnes. O měsíce až rok se natahují prodeje realit. Nakupujícím vychladly hlavy a hypotéky jsou přísnější. Český trh podle deníku začíná trpět proleženinami. Stojí za tím částečně vyšší DPH, která už nenutí kupce rychle nakupovat, ale také opatrnost daná zpomalováním ekonomiky. Obecně si rychleji najdou kupce starší byty, u nichž jsou prodávající ochotni dříve slevit z původních požadavků, než nové developerské projekty. Problémy mají hlavně méně atraktivní lokality v Praze a středních Čechách, ale třeba také krkonošské apartmány. Z nich se stávají velké ležáky. Je jich moc, jsou drahé a chybí jim zázemí. Ležáků přibývá i kvůli těžší dostupnosti hypoték. I přes nedávný pokles úrokových sazeb na trhu dosáhnou dnes na úvěr jen lidé s nadprůměrnými příjmy a vysokými úsporami, uvádí Mladá fronta Dnes.