Přehled tisku

Jiří Straka, foto: REPRO ČT (MF DNES, 26.1.2005)
0:00
/
0:00

Ženy, které přepadl, i příbuzní jeho obětí si na to pomalu zvykají: tvář spartakiádního vraha Jiřího Straky se jim čas od času připomene z televizní obrazovky, píše MF DNES. Strakovu pondělní výpověď v pořadu Reportéři České televize sledovali skoro všichni. "Viděla jsem to. Nelíbí se mi, že ho pustili, a už vůbec ne to, že mu televize ještě dělají reklamu. Měl dostat trest smrti,"řekla MF DNES Pavla Kodýtková, kterou Straka přepadl 1. května 1985.

Akční plán, nad kterým se v sobotu sejde rozšířený ústřední výbor ČSSD, zpřesňuje záměry, o nichž sociální demokraté dosud jen obecně mluvili, píší Hospodářské noviny (HN). Ministr financí Bohuslav Sobotka v něm zpřesňuje, jak se konkrétně mají snížit daně z příjmů lidem, kteří patří do nižších a středních příjmových skupin. "Od ledna by se měla nejnižší daňová sazba snížit ze současných 15 na 12 procent. Druhá sazba klesne z 20 na 18 procent," říká poradce premiéra pro ekonomiku Jan Mládek. Daň ve výši 12 procent by platili ti, jejichž daňový základ není vyšší než 109 200 korun ročně: tedy každý s platem zhruba 10 300 korun měsíčně. Do pásma 18 procent by se pak vešli všichni, kdo vydělávají do 20 600 korun měsíčně. Jejich daňový základ (plat po odečtení pojistného) je 218 tisíc korun ročně. Zaměstnanec s průměrným platem by na reformě ušetřil 175 korun měsíčně. Kromě toho se plánuje, že by odpočitatelnou položku 3170 korun měsíčně nahradila daňová sleva 500 korun měsíčně. O ni se na rozdíl od odpočitatelné položky nesnižuje základ daně, ale přímo daň. Právě to je výhodné pro lidi s nižšími příjmy a naopak se nevyplatí těm, kdo mají vyšší než průměrný plat. Na poklesu sazeb však vydělají všichni. V nižších pásmech totiž zdaňují část svých příjmů i bohatší lidé. Druhým závazkem akčního plánu je rovněž dlouho diskutované zpřísnění sociálních dávek. Podle autorů by ho měl od roku 2006 zajistit zákon o životním minimu a hmotné nouzi. Vláda počítá s poklesem životního minima ze současných 4300 korun na 2870 korun. Lidé, kteří odmítnou přijmout práci, by byli odkázáni na existenční minimum 2030 korun měsíčně.


Od prvního února začne v desetitisícové obci Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině platit zákaz kouření. Po tomto datu si lidé nebudou smět zapálit ve všech prostorách, které nějakým způsobem patří městu, píší Lidové noviny (LN) Kromě úřadů, škol nebo koupaliště bude zákaz platit i v restauracích, které jsou v městském pronájmu. "Chtěli jsme v tom už delší dobu udělat pořádek. Nyní jsme využili té protikuřácké atmosféry, která se šíří světem," říká bystřický starosta a zároveň nezávislý senátor Josef Novotný. Radnice chce, aby z restaurací, které pronajímá, od února zmizely popelníky a na dveřích se objevily nekuřácké cedulky. "Pokud to provozovatelé neudělají a budou tak dál podporovat kouření, nevylučuji, že budeme hledat nové nájemce," připouští starosta Novotný. Místní radní už dříve zatrhli kouření na městském a finančním úřadě. Od února přijdou na řadu všechny další a přidají se k nim i školy, koupaliště, sportoviště nebo kulturní zařízení. Úředníkům a zaměstnancům, kteří si i přesto v práci zapálí, hrozí po dvou napomenutích vyhazov.


Ženy, které přepadl, i příbuzní jeho obětí si na to pomalu zvykají: tvář spartakiádního vraha Jiřího Straky se jim čas od času připomene z televizní obrazovky, píše MF DNES. Strakovu pondělní výpověď v pořadu Reportéři České televize sledovali skoro všichni. "Viděla jsem to. Nelíbí se mi, že ho pustili, a už vůbec ne to, že mu televize ještě dělají reklamu. Měl dostat trest smrti," řekla MF DNES Pavla Kodýtková, kterou Straka přepadl 1. května 1985. S tím, že v televizi viděli muže, který zničil jejich životy, se tentokrát jeho oběti i příbuzní žen, které útok vraha nepřežily, dokázali vyrovnat. I když cítili křivdu. Před pěti lety, kdy Straka vystoupil v televizi poprvé, to dopadlo hůře. Otec jedné z obětí to zaplatil životem. Potlesk, který Straka sklidil od publika v pořadu televize Prima Trní, Karel Fikar podle synovce neunesl. Dostal infarkt. Straka jeho dceru Věru zardousil pod okny domova. Pomyšlení, že Straka unikl trestu smrti (nebo alespoň doživotnímu vězení) jen proto, že mu tehdy ještě nebylo osmnáct, nedává spát žádné z jeho obětí ani jejich blízkým.


U Plzně má vyrůst první dálniční kaple, píše Právo. "Bude zřejmě první i v rámci celé bývalé východní Evropy," řekl architekt Miroslav Diviš, autor projektu a zároveň předseda Českobavorského uměleckého spolku. Sakrální objekt s kapacitou asi třiceti lidí ponese název Kaple smíření a bude mít podobu atypické trojúhelníkové zděné stavby završené proskleným jehlanem - ten má sahat do téměř sedmimetrové výše. "Jeho vrchol bude v noci svítit a měl by být viditelný na několik kilometrů," podotkl architekt, který chce, aby se ekumenická kaple stala relaxačním místem pro projíždějící řidiče. V kapli by se mohly konat nejen příležitostné mše, ale i výstavy a další akce. K realizaci projektu zatím chybí maličkost - potřebné tři milióny korun. Spolek však již má potřebné uzemní rozhodnutí a doufá, že se mu podaří kapli otevřít spolu s dokončením obchvatu Plzně, tedy v říjnu roku 2006.


Prostitutky postávající před školami či u hřišť sužují česká města v pohraničí již roky. A všechny pokusy vytlačit lehké dívky za město končí většinou nezdarem. Jak správně na prostituci teď starostům ukazuje sám ministr vnitra, píše MF DNES. Na setkání starostů v Benešově jim předal "vzorovou vyhlášku o prostituci" - tedy takovou, jak by měla vypadat podle představ ministerstva. "Snaha měst omezit prostituci městskými vyhláškami je totiž často v rozporu se zákonem," řekl Bublan. Vyhláška o prostituci z dílny ministerstva vnitra má pouhé dvě stránky. Říká se v ní pouze to, že sexuální služby "se smějí nabízet a poskytovat pouze na veřejných prostranstvích". Starosta si pak už jenom může - podobně jako do nějakého formuláře - dopsat, kterou ulici přenechá prostitutkám. Radním měst, které nejstarší řemeslo světa trápí, ale ministerská vyhláška ničím objevná nepřijde. "Ministerstvo nepřichází s ničím převratnějším než my. Účinnější by byl plošný zákaz prostituce anebo celý zákon, který udělá z prostituce živnost," míní starosta Sokolova Karel Jakobec. Na zákon o prostituci už obce marně čekají roky. Jeho základní teze vláda přijala před rokem na jaře a celý další rok si nechala na rozepsání zákona po paragrafech.


Česká republika se chystá zrušit některé ze svých zastupitelských úřadů ve světě, uvádí MF DNES. Vedou ji k tomu tři důvody: hlavně snižující se rozpočet na zahraniční službu, ale i pragmatičtěji orientované zájmy republiky a vstup do Evropské unie, po němž budou české zájmy hájeny v rámci společné politiky. Jako první přirozená oběť se nabízí ambasáda v Abidjanu, hlavním městě afrického státu Pobřeží slonoviny - před několika lety to byla prosperující a na místní poměry bohatá země, teď je však rozvrácena občanskou válkou. Z jiného důvodu by mohlo být uzavřeno zastoupení v nigerijském Lagosu: české velvyslanectví je už v hlavním městě Abuji. V Jižní Americe se kromě konzulátu v Rio de Janeiru - bude uzavřen v souvislosti se zavedením bezvízového styku - zvažuje zrušení ambasád v Uruguayi a ve hře byla i peruánská Lima. Ta však nakonec z užšího výběru unikla. V Asii prozatím přežívá generální konzulát v Hongkongu, jenž byl rovněž kandidátem na uzavření. Nepadlo zatím rozhodnutí o úřadu stejné úrovně v polské Vratislavi. Zrušen však má být generální konzulát v Košicích.


Stát zkoumá, kde je majetek SSM, píší Lidové noviny (LN). Fond dětí a mládeže za podivných okolností privatizoval mnoho budov svazáků a pionýrů V soukromých rukou skončily mnohé objekty, které původně vlastnilo SSM. Jejich hodnota představuje miliardy korun. Počet budov, které během posledního roku za podivných okolností prodal Fond dětí a mládeže v čele s likvidátorem Pavlem Žákem, nemá konce. Např. bývalou tiskárnu SSM v Přerově za dvacetinu reálné ceny. Podle informací LN ovšem seznam takových transakcí je mnohem delší. Policie, která se v případu angažuje, pak musí podle mluvčího resortu financí vyšetřit, proč bývalé vedení fondu majetek "vyvádělo" a kam.


Historický svátek zažili včera v sídle ústecké firmy KB Likér výrobci a degustátoři zdejších likérů. S úctou upíjeli ze sklínek, v kterých byla šedesátiletá kořalka, píše Právo. Lahve s tajemným obsahem nalezli dělníci při bourání pece v jednom ze starých měšťanských domů v centru Ústí nad Labem. Podle vinět šlo o alkohol, který si za války schovával jako železnou zásobu kapitán labské plavby Hans Müller. Zřejmě toto pitivo na své lodi pašoval. V nepříliš vábné a zubem času poznamenané lahvi s válečným bylinným Klášterním tajemstvím byla navzdory uplynulým desetiletím nadále nadmíru chutná jemná kořalka. Likér Klášterní tajemství se v ústecké likérce úspěšně vyrábí od roku 1898 dodnes.


Takzvaným poslaneckým pomníčkům by mohlo odzvonit, píše Právo. Jde o pozměňovací návrhy poslanců, jejichž prostřednictvím se každoročně při schvalování rozpočtu přesouvají z kapitoly všeobecná pokladní správa miliardy korun na financování lokálních akcí, většinou v oblasti, za kterou byl navrhující poslanec zvolen. Pozměňovací návrhy často mění základní stavbu rozpočtu, což se vládě nelíbí. Skupina koaličních poslanců - šéf KDU-ČSL a sněmovního rozpočtového výboru Miroslav Kalousek, poslanci ČSSD Michal Kraus a Miloslav Vlček a šéf poslanců US-DEU Vlastimil Ostrý - navrhla v novele jednacího řádu, aby poslanci mohli podávat ke státnímu rozpočtu pozměňovací návrhy také na snížení výdajů. Poslanecké pozměňovací návrhy by tak měly nutit vládu k úsporám, a nikoli k novým výdajům. Podle současných rozpočtových pravidel, pokud Sněmovnou projde v prvním čtení rozpočet v podobě pevně stanovené výše výdajů, příjmů a schodku, poslanci tento tzv. rozpočtový rámec již ve druhém a třetím čtení měnit nemohou. Lze jen přesouvat peníze mezi jednotlivými položkami, jejich objem nelze snížit. To by se mělo změnit a místo přesunů výdajů by se mohly výdaje také snižovat.