Přehled tisku

Foto: ČTK

Deníky se opět vracejí hlavně k nedělnímu zemětřesení v Indickém oceánu. Jak píše Právo, zdrcení a unavení, ale hlavně šťastní, že jsou doma, byli první čeští turisté, kteří se vrátili ze Srí Lanky. Jak pro deník uvedl jeden z turistů Vladimír Siuda, nikdo se o ně nepostaral. Do hlavního města Kolomba se museli dostat na vlastní pěst.

Foto: ČTK
Deníky se opět vracejí hlavně k nedělnímu zemětřesení v Indickém oceánu. Jak píše Právo, zdrcení a unavení, ale hlavně šťastní, že jsou doma, byli první čeští turisté, kteří se vrátili ze Srí Lanky. Jak pro deník uvedl jeden z turistů Vladimír Siuda, nikdo se o ně nepostaral. Do hlavního města Kolomba se museli dostat na vlastní pěst. Na tamním letišti panuje podle nich neuvěřitelný zmatek. Kateřina Siudová způsobila hned po příletu mezi novináři rozruch, když řekla: "Všichni tam zůstali od nás, je tam minimálně 15 lidí, u kostela mezi mrtvolama." Na opakovaný dotaz deníku Právo, však vzápětí na vysvětlenou manželé uvedli, že žádného mrtvého Čecha neviděli. Češi se pouze mezi mrtvými pohybovali. Někteří turisté během katastrofy přišli o všechny věci a na cestu si museli půjčit i oblečení. Letadlo nepřiletělo úplně zaplněné. Řada lidí se totiž do Kolomba vůbec nemohla dostat, dodává Právo.

Mladá fronta Dnes si všímá toho, že prezident Václav Klaus a premiér Stanislav Gross nehodlají kvůli katastrofě v Asii přerušit dovolenou. "Na pobřeží Srí Lanky a Thajska jsou zranění, bezmocní a pravděpodobně i mrtví spoluobčané... Ti, kteří by se o ně měli starat nebo alespoň projevit účast, lyžují a organizaci záchranných prací nechávají na podřízených," glosuje list. Jejich přítomnost by sice situaci výrazně nepomohla, politická role je však z velké části rolí symbolickou, míní komentátor. "Od politika se čeká, že bude tam, kde je ho nejvíc potřeba. Ministr zahraničí Cyril Svoboda v úterý zachraňoval pověst na poslední chvíli. Premiér Gross instinkt být včas na správném místě nejspíš ztratil," uzavírá Mladá fronta Dnes.

Prezident Václav Klaus  (vlevo) a premiér Stanislav Gross ve Špindlerově Mlýně  (Foto: ČTK)
V thajské nemocnici leží i Petra Němcová, která patří mezi nejvyhledávanější modelky na světě. Jak uvádí Mladá fronta Dnes, v neděli, kdy se na pobřeží přihnala ničivá vlna, bojovala pětadvacetiletá dívka o život osm hodin. Během nich byla přitisknutá ke stromu uprostřed proudící vody. Jak uvedl její mluvčí, má několik zlomených kostí, asi včetně pánevní. Němcová trávila dovolenou ve známém letovisku Pchúket s přítelem, fotografem Simonem Atleem. Ten je v současné době nezvěstný. Jak dodává Mladá fronta Dnes, Němcová patří v modelingu mezi světovou špičku.

Deníky Bohemia rozebírají, proč chtějí někteří Češi zůstat v katastrofou postižené oblasti jihovýchodní Asie. A to navzdory varováním hygieniků a Světové zdravotní organizace, kteří se obávají vypuknutí epidemií. Podle deníku jsou Češi méně rozmazlení než turisté ze západoevropských zemí a mají tedy nižší nároky na komfort. Někdo chce zůstat na místě proto, že dovolenou draze zaplatil, jiný z touhy po dobrodružství, dodávají Deníky Bohemia.


Hospodářské noviny citují ze zprávy Mezinárodní organizace pro migraci varování pro Česko před příliš radikální sociální reformou. Stále větší část romské populace na východním Slovensku se totiž propadá do úplné chudoby. Podle zprávy je to právě důsledek reformy, ve které tamní vláda snížila výplatu sociálních dávek. Výsledkem jsou i takové extrémy jako byty odpojené od vody i elektřiny, dětská prostituce a prodej žen lichvářům. Deník Právo k tomu dodává, že u nás se k reformě zatím jen vedou první výpočty. Odborníci ji ale jednoznačně v Česku doporučují. Pokud nebude změněna dosavadní legislativa, bude deficit systému dlouhodobě dosahovat až pěti procent hrubého domácího produktu ročně.


Ústřední vojenská nemocnice v Praze zamítla odvolání Jaroslavy Brokešové proti nepřijetí do armády. Brokešová tvrdí, že ji armáda nepřijala kvůli prodělané změně pohlaví. Nemocnice odvolání zamítla a postoupila komisi v Hradci Králové, informuje Večerník Praha. Pokud také odvolání zamítne, nezbude Brokešové, než se obrátit na ministra obrany. Myslí si, že její odvolání armáda definitivně zamítne. Stále proto zvažuje podání žaloby kvůli diskriminaci. Brokešovou odmítla přijmout do armády vojenská lékařská komise údajně kvůli tomu, že byla dříve mužem. A to i přesto, že zřejmě složila všechny potřebné testy. Podle dřívějšího vyjádření ministra obrany Karla Kühnla (US-DEU) by potvrzení, že armáda ženu skutečně odmítla kvůli změně pohlaví, znamenalo skandál.


Někteří poslanci si zřizují své regionální kanceláře v domech, které patří jim, jejich rodinám či firmám. Od sněmovny pak inkasují peníze na pronájem, na něž mají ze zákona nárok. Mladá fronta Dnes zjistila, že si tak přilepšují nejméně tři poslanci ODS. Většina ze 41 poslanců KSČM pak podobným způsobem přispívá do stranické pokladny. Kancelář v domě své matky má například poslanec ODS Tomáš Dub. Sněmovna jeho matce za pronájem platí měsíčně 22.000 korun. Poslanci levicových stran peníze za pronájmy zase často posílají do stranické pokladny. Kanceláře pronajaté ve stranických objektech jsou téměř pravidlem u komunistických poslanců a rozpočet své strany tak vylepšuje i řada zákonodárců ČSSD. Jen v Praze získá KSČM za své tři poslance víc než 750.000 korun ročně, uvádí Mladá fronta Dnes.


Úřad pro ochranu hospodářské soutěže letos přispěl do státní pokladny rekordní částkou. Přestože konečná suma, kterou vybral na pokutách, ještě není vyčíslena, nasvědčují tomu podle Hospodářských novin dílčí statistiky. Například šest prodejců pohonných hmot dostalo letos pokutu 313 milionů korun za dohodu o cenách. Navíc ještě není rozhodnuto o téměř půlmiliardové pokutě pro stavební spořitelny a stodvacetimilionové sankci pro tři největší tuzemské pekárny, připomínají Hospodářské noviny. Podle předsedy úřadu Josefa Bednáře se odhalením kartelových dohod mezi firmami podařilo zákazníkům ušetřit miliardy korun. Antimonopolní úřad slibuje do budoucna další přitvrzení. Bednář například vyzval k tomu, aby se začalo diskutovat o možnosti, která funguje například v USA, Británii nebo Irsku. Za kartelovou dohodu tam kromě pokuty hrozí také trestní odpovědnost a vězení pro zástupce potrestaných společností.


Zatímco v ČR se o důchodové reformě vedou zatím jen odborné a politické diskuse, na Slovensku rozjedou nový penzijní systém už v sobotu, píše deník Právo. Od prvního ledna totiž začne platit nový penzijní systém. Pro mladé od 16 let bude, až nastoupí do práce, spoření na důchod povinné. V Česku zatím zveřejnil odborný tým pro důchodovou reformu první významné závěry svého zkoumání. Z nich jednoznačně vyplynula potřeba reformy. Pokud by se nic nezměnilo a důchodový systém by byl ponechán v dnešním stavu, stal by se v budoucnu podle propočtů finančně neudržitelný, a to i přesto, že do roku 2020 se očekávají přebytky.


O pětašedesát miliard korun se proti loňskému podzimu zvedl hypoteční trh. Banky poskytly už 130 tisíc hypoték. Lidové noviny konstatují, že překvapení přinesl realitní trh - nenaplnily se totiž ani prognózy prudkého růstu cen nemovitostí po našem vstupu do Evropské unie. Podle makléřů naopak ceny u některých nemovitostí - jako u starších panelových bytů - dokonce letos klesly. Realitní odborníci odhadují, že v příštím roce poroste poptávka po nových bytech. Za dva roky totiž vzroste sazba daně z přidané hodnoty na stavební práce, což cenu výstavby nemovitostí zvýší.


Vlastní zdraví i přírodu ohrožují lyžaři a snowboardisté, kteří místo sjezdovek brázdí nebezpečné lavinové svahy v Krkonoších. Černí jezdci škodí přírodě v nejvíce chráněných lokalitách Krkonošského národního parku. Hazardují ale i s životy záchranářů, kteří je pak musí ze svahů zraněné odvážet, uvádí Mladá fronta Dnes. Stačí hezký víkend a strážci parku na Kotelních jamách, které jsou v první ochranné zóně parku, napočítají rýhy ve sněhu hned po několika sjezdařích a snowboardistech. Správa parku současně po takových jízdách sčítá škody na přírodě. Adrenalinoví lyžaři tak podle mluvčího parku Radka Drahného ohrožují celý ekosystém. Proti jezdcům pořádá proto park společně s policií několikrát za zimu zátah. "My jim na místě můžeme uložit pokutu tisíc korun. Pokud je případ vážnější, tak jim ve správním řízení hrozí sankce až do výše několika desítek tisíc korun," dodal mluvčí.