Přehled tisku

Opilý řidič patří k soudu, případně i za mříže. Taková je podle Mladé fronty Dnes podstata nového paragrafu, který chce ministr dopravy Milan Šimonovský narychlo dostat do nového trestního zákona. Ten je už téměř hotový a původně s postihy opilých řidičů vůbec nepočítal, uvádí deník.

Značka Peugeot je čtvrtá nejkradenější v ČR
Opilý řidič patří k soudu, případně i za mříže. Taková je podle Mladé fronty Dnes podstata nového paragrafu, který chce ministr dopravy Milan Šimonovský narychlo dostat do nového trestního zákona. Ten je už téměř hotový a původně s postihy opilých řidičů vůbec nepočítal, uvádí deník. Spěch ministra Šimonovského je podle něj motivován přibývajícími tragickými haváriemi, které se nemusely stát, kdyby řidiči neusedli za volant s alkoholem v krvi. Trestní zákon by se měl na stůl vlády dostat už počátkem příštího roku. O tom, jak velké tresty by za opilost hrozily, zatím není rozhodnuto. Experti o tom budou teprve jednat, dodává Mladá fronta Dnes.

Z českých měst možná už brzy zmizí možnost vyměnit prakticky kdykoli koruny za cizí měnu. Jak upozorňují Lidové noviny, Česká národní banka uvažuje o tom, že by 'stáhla' z trhu tuzemské směnárny. Jejich dosavadní služby by podle představ centrální banky směly do budoucna poskytovat jen banky. Podle deníku členka bankovní rady Michaela Erbenová nedávno v dopise oslovila zástupce bank, aby se k možnému zrušení nebankovních směnáren vyjádřili. Důvodem, proč chce centrální banka omezit podnikání na devizovém trhu, je zřejmě skutečnost, domnívají se Lidové noviny, že banky lze snadněji kontrolovat. Někteří ekonomové se ale kloní k názoru, že centrální banka chce bankám především 'přihrát' nové klienty a služby. Banky totiž přišly o příjmy z konverzí měn po zavedení eura v eurozóně. Hledají způsoby, jak je nahradit. Ekonomové také upozorňují, že pokud by práci tří tisíc směnáren nahradilo zhruba třicet bank, konkurence by značně klesla a to by zvedlo ceny.

Na skandál v pražské justuici upozorňuje Právo. To zjistilo, že soudci rozhodovali ve vzájemný prospěch ve sporech o platy. Všechny spory o zvýšení mezd vyhráli. Předseda senátu obvodního soudu pro Prahu 5 Martin Šalamoun podal žalobu, ve které chtěl po státu vyšší plat za červen 2002. Zároveň ale právě on rozhodoval identické spory tří svých kolegů a jejich nároky v téměř celém rozsahu uznal. Jiný senát stejného soudu poté dal za pravdu zase jemu, píše Právo. Soudci podle listu žalovali stát, protože tvrdí, že podle jednoho ustanovení služebního zákona, platného od května 2002, by měli brát řádově o desítky tisíc vyšší platy. Ministerstvo spravedlnosti však jejich nároky neuznalo. Soudce Šalamoun tvrdí, že mu všechny žaloby kolegů přišly na stůl shodou okolností. Navíc pod střechou budovy soudu v těchto případech nenajdeme jen žalobce a soudce, vysvětluje deník, ale také žalovanou stranu, zástupcem státu je v nich totiž podle zákona právě Obvodní soud pro Prahu 5. Vedení soudu dospělo k závěru, že Šalamoun podjatý není. Přesto se ale proti rozsudku odvolalo a všechny žaloby tak bude projednávat ještě pražský městský soud.

Česko letos zažilo stavební boom, jaký nepamatuje, zjistily Hospodářské noviny. Výstavba v zemi poprvé v historii překročí hranici tři sta miliard korun. To v budoucnu rozšíří kapacity firem, nebo zlepší infrastrukturu v zemi. Stavebnictví tak zároveň může povzbudit české hospodářství, které roste nejpomaleji ve střední Evropě.Pokud ale budou vydělávat jen stavaři, varuje deník, překotný rozmach hospodářství se čekat nedá. Dlouhodobý vztah HDP a stavebnictví je sice prokazatelný, sektor však vytvoří zhruba tři procenta produktu země, připomínají Hospodářské noviny. Růst stavebnictví v Česku podle nich ostře kontrastuje s vývojem v okolních zemích. V Německu experti čekají letos meziroční pokles o čtyři procenta, v Maďarsku dokonce propad o deset. Příčiny boomu stavební výroby, který letos země prožívá, jsou podle listu tři. Manažeři firem odsouhlasili masívní investice, neboť očekávají, že se ekonomika země bude zvedat. Zahraniční společnosti přinesly do země další peníze. A stát, který je stále největším investorem, díky půjčkám Evropské investiční banky začal dokončovat dálnice a železnice. Špatnou zprávou, zdůrazňují Hospodářské noviny, zůstává, že stavebních projektů přibývá na úkor zadlužování země.