Přehled tisku

Mladá fronta Dnes se věnuje Benešovým dekretům. Německý kancléř Gerhard Schröder překvapivě prohlásil, že dekrety byly odezvou na přepadení Československa nacisty. Překvapivě ostrá formulace, zveřejněná v bavorském deníku Passauer Neue Presse, zazněla zcela poprvé. Schröder dosud na adresu Benešových dekretů většinou zdůrazňoval, že spolková vláda nebude vůči Česku vznášet majetkové nároky. Přestože berlínská vláda nadále považuje poválečné vysídlení Němců za bezpráví, podle šéfa spolkové vlády budou otázky minulosti za českého členství v Evropské unii stále více ustupovat do pozadí.

Mladá fronta Dnes se věnuje Benešovým dekretům. Německý kancléř Gerhard Schröder překvapivě prohlásil, že dekrety byly odezvou na přepadení Československa nacisty. Překvapivě ostrá formulace, zveřejněná v bavorském deníku Passauer Neue Presse, zazněla zcela poprvé. Schröder dosud na adresu Benešových dekretů většinou zdůrazňoval, že spolková vláda nebude vůči Česku vznášet majetkové nároky. Přestože berlínská vláda nadále považuje poválečné vysídlení Němců za bezpráví, podle šéfa spolkové vlády budou otázky minulosti za českého členství v Evropské unii stále více ustupovat do pozadí.

Vicepremiér Petr Mareš se podle Lidových novin chce zabývat odškodněním sudetských Němců žijících v Česku. Dosud podle něj neexistují údaje o jejich počtu. Odškodnění lidí, kteří byli přesídleni a omezováni v práci, je podle něj otázkou morálky. Vicepremiér nechce zatím zveřejňovat, jak by odškodnění v praxi vypadalo a kolik peněz by na něj bylo třeba. Jednou z variant by bylo vyrovnání jejich důchodů a příspěvek k nim. Jednorázovou náhradu by chtěl pro sudetské Němce nasazené po válce na nucené práce.

Když se dva perou, vláda se usmívá, píše se v komentáři Mladé fronty Dnes. Dvě odborářské demonstrace proti jedné reformě, jedné vládě a se stejnými argumenty, to nebyl zrovna nejefektivnější scénář protestů. Pan Dufek a jeho asociace už chybu v plánování pocítili: Prahou kráčely a Špidlovi lály pouhé dvě tři tisícovky demonstrantů. Spíš pošimrání než bouře to bylo. Už v pondělí uvidíme druhý díl. Pan Štěch a jeho konfederace budou možná úspěšnější, možná, že oni "Prahu zboří". Budiž však řečeno, že síla dosavadních tuzemských demonstrací věrně odpovídá síle reformy zdejší vlády: nijak šťavnatá, nijak přesvědčivě odhodlaná. Vláda tak trochu reformuje a odbory tak trochu protestují. Pro pravici a ekonomy je Špidlova reforma měkká jako tavený sýr. Pro komunisty je naopak příkrá, nechtějí škrtat, chtějí danit. A tak jediným, kdo za ni upřímně dýchá, je zřejmě jen ministr Sobotka. Ale u strážce státní pokladny se nic jiného nedá očekávat, dodává komentátor Mladé fronty.

Úspěšnější než jeho předchůdce Jaroslav Tvrdík bude podle Lidových novin zřejmě nový ministr obrany Miroslav Kostelka. Pro armádní rozpočet v příštích pěti letech totiž pravděpodobně vybojuje 29 miliard korun navíc. Premiér Špidla totiž Tvrdíkovi v době, kdy ministr nabídl svou demisi kvůli snížení rozpočtu z 2,2 na 2,05 procenta hrubého domácího produktu, omezil finanční zdroje dokonce jen na 1,9 procenta. Tvrdík pak prohlásil, že armádní reforma je v "troskách". Jeho nástupce však asi vybojuje vyšší přísun státních peněz do armádního rozpočtu. "Nástřel financí pro obranu jsou nyní 2,0 procenta," a ministr podle informací deníku může znovu získat až 2,05 procenta. Severoatlantická aliance přitom trvá na tom, že obranné rozpočty všech členských států by se měly dlouhodobě pohybovat na úrovni 2,1 procenta HDP. Kostelka ale na jednání v Bruselu "uspěl" s vysvětlením, že český rozpočet je v krizi a snížení pod ideální hranici je nezbytně nutné.

Prosazování skutečné autonomie pro Tibet v rámci Číny a dodržování lidských práv a občanských svobod Tibeťanů bude podle Lidových novin hlavním tématem mezinárodní konference, která se bude v říjnu konat v Praze. S tibetským duchovním vůdcem dalajlamou se při ní sejdou zástupci skupin na podporu Tibetu z 250 zemí. Podle místopředsedy Senátu Jana Rumla konference umožní těmto skupinám sjednotit jejich strategii a do budoucna otevřít dialog s Čínou. Ruml stojí v čele mezinárodního výboru, který usiluje o zlepšení stavu lidských práv v Číně v souvislosti s olympiádou v Pekingu.

O české tvrze, zámky a zámečky začíná být zájem. Podle deníku Právo soukromníci v rostoucí míře skupují na venkově historické objekty, které nejsou na seznamech národních ani státních památek. Většina z nich dosud patřila obcím. Zvýšenou poptávku po zámcích a podobných objektech registrují i realitní kanceláře. Podle památkářů i krajských úřadů většinu starobylých objektů získávají čeští kupci. Jak však současně památkáři připouštějí, nikdo netuší, zda za novým českým vlastníkem není cizinec nebo zahraniční společnost.

Jak uvedla Mladá fronta Dnes, obec Nové Heřminovy na Bruntálsku by měla být z větší části vystěhována a zaplavena vodou. Ministerstvu zemědělství to doporučili zastupitelé Moravskoslezského kraje. Rozhodovali rychle, osud vesnice s 250 obyvateli vyřešili za necelou hodinu a půl. K verdiktu dospěli přes odpor obyvatel Nových Heřminov, kterým hrozí, že přijdou o své domovy. Přehrada by byla první stavbou svého druhu po roce 1989. Měla by chránit města Opavu, Krnov a obce na řece Opavě před povodněmi. Po její výstavbě volají zástupci obcí, ale i firmy z Krnovska. Ty dokonce nedávno pohrozily, že budou investovat raději do bezpečnějších míst. Verdikt o tom, zda se bude stavět, by mělo ministerstvo zemědělství vynést do dvou let.

Odložit "nepotřebné" zvíře, provádět na něm zbytečné pokusy nebo propagovat týrání zvířat už nebude beztrestné. Vláda totiž podle Mladé fronty Dnes připravila novou verzi zákona o ochraně zvířat proti týrání, kterou budou poslanci projednávat v příštích dnech. Kabinet v nové předloze chce například zvýšit ochranu zvířat v hospodářských chovech. Utracení nemocného nebo vyčerpaného zvířete bude zemědělec muset napřed konzultovat s veterináři. Pokud návrh projde parlamentem, začnou se také pravidelně kontrolovat životní podmínky hospodářských zvířat. Předpis nově počítá s dvouletým zákazem činnosti v případě porušení zákona a pokuty budou dvojnásobné. Lidé, kteří týrají zvířata, by tak zaplatili až 30 tisíc korun, upřesňuje list.

Reportér pořadu Na vlastní oči Stanislav Motl získal podle Lidových novin na 4. ročníku mezinárodního festivalu českoněmecko-židovské kultury Devět bran ocenění za desetiletou činnost při pátrání po nacistických zločincích. Oceněn byl zvláště snímek Nacisté pod ochranou. Filmovou cenu za rok 2002 získal také in memoriam dokumentarista Milan Maryška za seriál Český holocaust. V rámci festivalu se ukutečnila mj. projekce pořadů Stanislava Motla a režiséra Pavla Dražana. Byl uveden i snímek Chlapec a hvězdy, věnovaný osudu chlapce Petra Ginze, který v terezínském ghettu namaloval obrázek hvězd; na tragickou misi raketoplánu Columbia si ho vzal první izraelský kosmonaut Illan Ramon.

Hlavní nádraží, kterému se většina Pražanů raději vyhýbá a cestující z jeho peronů co nejrychleji mizí do čistších a bezpečnějších míst, má projít zásadní změnou. Podle Mladé fronty Dnes má rekonstrukce, která z nádraží udělá obchodně-zábavní centrum, stát přes půl miliardy korun. České dráhy si už koncem loňska vybraly investora, který má z nádražních hal udělat místo, kam budou lidé chodit i za nákupy a zábavou. Italská firma Grandi Stazioni, která má pražské hlavní nádraží rekonstruovat společně s nádražím v Karlových Varech a Mariánských Lázních, celkově investuje tři čtvrtě miliardy korun. Italové chtějí zrekonstruovat nejen moderní, ale zchátralou budovu ze 70. let, která se promění v obchodní centrum, ale život by se měl vrátit i do historické Fantovy budovy, kterou stavba dálnice z komunistických časů vtěsnala mezi koleje a hlučnou magistrálu.