Přehled tisku

polni_nemocnice.jpg

Česká polní nemocnice do Iráku nakonec pojede, píší Lidové noviny. Ale zřejmě jenom díky tomu, že ji nebude doprovázet speciální ochranná jednotka, nýbrž obyčejná vojenská policie a potom - čističky vody. Pokud s nemocnicí nepojedou ozbrojenci, nevidí odpůrci mise důvody, proč její vyslání v parlamentu nepodpořit.

Česká polní nemocnice do Iráku nakonec pojede, píší Lidové noviny. Ale zřejmě jenom díky tomu, že ji nebude doprovázet speciální ochranná jednotka, nýbrž obyčejná vojenská policie a potom - čističky vody. Pokud s nemocnicí nepojedou ozbrojenci, nevidí odpůrci mise důvody, proč její vyslání v parlamentu nepodpořit. Tito zákonodárci přitom evidentně trpí obsesí z toho, že by čeští vojáci mohli v Iráku nedej bože i střílet. Neposíláme přece vojenskou, nýbrž jen a jen humanitární pomoc. Neválčíme, chceme léčit, zachraňovat zraněné a nemocné. Jenže polní nemocnice nejede do země klidu a míru, kde se plave v průsvitných lagunách, obehnaných stromy šťavnatých plodů. Irák bude ještě hodně dlouho nebezpečnou oblastí, kde visí ve vzduchu nepokoje a útok sebevraha. Možná by bylo dobré mít v takovém místě vlastní silnou ochranu. Nic proti moderním čističkám vody, ty budou v Iráku velmi potřebné. Ale to opravdu budeme donekonečna ve všem spoléhat na ochranu druhých, ptí se komentátor Lidových novin.


Skandál kolem krachu ostravské Union banky se podle Mladé fronty Dnes rozrůstá do nebývalých rozměrů. Soudce ústeckého krajského soudu Jiří Berka, který banku na základě zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, půjde do vazby. Se zahájením trestního stíhání souhlasil prezident Václav Klaus i premiér Vladimír Špidla. Z pohledu české justice jde o velice neobvyklý krok. Soudce totiž v Česku chrání velmi silná imunita. Do rukou policie se dostali i muži, kteří připravovali únos italského finančníka Giuseppe Roselliho. Je mezi nimi i vlivný příbramský podnikatel Jaroslav Starka, vlastník fotbalového klubu Marila Příbram. Union banka je zavřena od 21. února. Od té doby přes dvě stě tisíc klientů nemůže ke svým vkladům. Na druhé straně se o majetek krachující banky rozhořel ostrý boj, dodává Mladá fronta Dnes.


Logo KSČM
Do kampaně před referendem o EU se zapojí i komunisté. Jak ale uvádějí Lidové noviny, vstup Česka propagovat nebudou. Právě v těchto dnech si totiž KSČM nechává tisknout zhruba tři sta tisíc letáků, v nichž vysvětluje, proč je vedení strany proti vstupu ČR do Evropské unie. Ústřední výbor voličům a sympatizantům strany doporučil, aby se referenda účastnili. Zároveň se však vyslovil proti tomu, aby komunisté hlasovali pro vstup do EU. Svůj postoj komunisté chtějí vysvětlovat i na debatách v krajích, kam by mohli přijet i poslanci a členové vedení strany. Nejvíce lidí se KSČM svým ˝protievropským˝ letákem chystá oslovit u příležitosti oslav 1. máje, kdy chce rozdat zhruba sto padesát tisíc plakátů.


Stěhování kanceláře, ale také hned několik cest do zahraničí čeká podle Mladé fronty Dnes v následujících týdnech a měsících na bývalého prezidenta Václava Havla. Exprezidentova kancelář opustí dočasné útočiště v prostorách sídla nadace Vize 97 v areálu Pražského hradu a přemístí se do centra Prahy. Václav Havel při svém odchodu z Hradu také avizoval, že by rád konečně cestoval jako běžný člověk. V následujících několika měsících pojede na tři zahraniční cesty. A má z čeho vybírat. Už na sklonku jeho prezidentství mu chodily desítky pozvánek a ani v posledních týdnech tento nápor nepolevil. Například byl pozván do Argentiny a jiných zemí na soukromý pobyt. Exprezident však sotva využije všech pozvání, jeho program je na následující měsíce plný.


Jak uvádí deník Právo, v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny před několika dny poprvé v ČR a zemích východní Evropy použili mechanické, tedy umělé srdce. Tým vedený profesorem Janem Pirkem, který patří k nejzkušenějším transplantérům srdcí v Evropě, ho nasadil k záchraně pacienta s multiorgánovým selháním. Pokud by lékaři umělé srdce nepoužili, stav pacienta by byl kritický. "Mechanické srdce je most k transplantaci srdce pro ty, kteří by se jinak darovaného orgánu nedočkali," řekl Právu v pondělí profesor Pirk. Dodal, že pacientem je sedmapadesátiletý muž, jehož vlastní srdce téměř nepracuje. Po operaci se funkce všech orgánů i laboratorní výsledky pacienta vrátily k normálu a on může čekat na srdce od dárce. V ČR nyní na různé orgány čeká asi 1000 pacientů, z toho na srdce zhruba 30.


Krvavá léta po nástupu komunistické strany k moci a jejich oběti. Případ Slánský. To jsou podle Lidových novin hlavní témata mezinárodní konference o politických procesech z padesátých let, která v pondělí začala v budově pražské pankrácké vazební věznice a potrvá do středy. O politických procesech zde bude debatovat více než stovka historiků z České republiky, Maďarska, Slovenska, Německa, Velké Británie, Spojených států a Kanady. Nejvzácnějším hostem je bezesporu Lise Londonová, vdova po Arthuru Londonovi, který byl v inscenovaném procesu s Rudolfem Slánským odsouzen k doživotnímu vězení. Později o událostech napsal knihu nazvanou Doznání. Podle některých informací měli vědci bydlet přímo ve vazební věznici. Historici však nakonec bydlí v penzionu náležícím k pankrácké věznici. Autentickou atmosféru k projednáváným tématům však doplní to, že si vědci budou moci prohlédnout místo, na němž byla popravena Milada Horáková, Rudolf Slánský a další oběti politických procesů z padesátých let.


Antarktida, to je nuda a nekonečné čekání, píše Mladá fronta Dnes. Ale také úspěch v podobě výběru konečného stanoviště pro první oficiální českou vědeckou polární stanici v Antarktidě. Tak vypadal letošní antarktický pobyt polárníka, profesora Pavla Proška z katedry geografie brněnské Masarykovy univerzity. Prošek je šéfem projektu stavby české polární stanice a kvůli hledání vhodného místa strávil spolu se třemi kolegy tři březnové týdny v Argentině a v Antarktidě. Výprava vyjela do Antarktidy prozkoumat místo v zátoce Brandy Bay. Kvůli počasí se sice skupina přímo na ostrov nedostala, ale přesto byla úspěšná: s konečnou platností vybrala lokalitu, kde se už letos na podzim začne česká polární základna stavět. "Bude to na pobřeží ostrova James Ross, asi šest kilometrů severovýchodně od původně uvažované zátoky Brandy Bay," vysvětluje zkušený třiašedesátiletý polárník, který se výzkumu v Antarktidě věnuje už léta. Česká základna pro patnáct lidí bude fungovat nejméně čtyřicet let. Vědci budou během antarktického léta, kdy na ostrově teplota kolísá kolem nuly, zkoumat například rostliny, podnebí a nerosty. Pořízení stanice přijde asi na padesát milionů korun. Její roční provoz pak bude stát přibližně třičtvrtě milionu korun.


Vláda chce od obcí sociální byty, píše Mladá fronta Dnes. Výstavbu obecních nájemních bytů pro sociálně slabší občany se vláda rozhodla podpořit otevřením dveří k penězům Fondu rozvoje bydlení. Kabinet rozhodl, že fond se bude podílet na financování nájemní výstavby obcí v rámci programu, který již běží v režii ministerstva pro místní rozvoj. Zapojením fondu, který by měl dotace poskytovat přibližně od příštího měsíce, získají města a obce přístup k většímu balíku peněz. Zatímco ministerstvo má letos na podporu nájemních bytů 800 milionů korun, fond na totéž nabídne zhruba tři miliardy. Obce budou moci získat dotace v případě, že postavené byty přidělí občanům s příjmem do 0,8násobku průměrné mzdy u jednotlivce a 1,5násobku u vícečlenné domácnosti. "Do toho by se mělo vejít kolem šedesáti procent domácností v Česku," uvedl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun. Nájemné by nesmělo přesáhnout ročně čtyři procenta z pořizovací ceny, což u bytu za milion korun představuje měsíčně 3300 korun.


Z českých domácností se vytrácejí šicí stroje, uvádí


Jak informují Lidové noviny, spisovatelé zachraňují medvědy. Vernisáž darů českých výtvarníků na pomoc medvědům na Točníku se koná ve středu v sídle českého centra mezinárodního PEN klubu. Obecně prospěšná společnost Spisovatelé za práva zvířat vysvobodila v první polovině 90. let z těsných klecí osm medvědů, které pak umístila do různých hradních příkopů. Dvě ze zachráněných zvířat na hradě Točník jsou nyní ohrožena, protože se začala podhrabávat pod zchátralou palisádou. Rozpočet na přestavbu příkopu činí 450 tisíc korun, zatím je shromážděno 199 tisíc. Pomoci by měla aukce uměleckých děl, do níž přispěli svými pracemi například Adolf Born, Adriena Šimotová či skupina Tvrdohlaví. Aukce se bude konat ve středu od 17 hodin v kapli bývalého kláštera v Holečkově ulici 31 v Praze 5. V roli licitátora vystoupí zpěvák a textař Jan Vodňanský.