Přehled tisku

Komentátor Lidových novin dává prezidentské kandidátce Moserové šanci porazit jednoho z dvojice Zeman - Klaus. Rozhodnou podle něj hlasy lidovců v Senátu, kteří tak budou mít v horní komoře parlamentu stejnou roli jako komunisté ve sněmovně.

Komentátor Lidových novin dává prezidentské kandidátce Moserové šanci porazit jednoho z dvojice Zeman - Klaus. Rozhodnou podle něj hlasy lidovců v Senátu, kteří tak budou mít v horní komoře parlamentu stejnou roli jako komunisté ve sněmovně.

Komentátorka Mladé fronty Dnes míní, že Moserová má pro domácí i zahraniční povinnosti prezidenta i pro přízeň občanů předpoklady. Svědčí o tom podle ní její minulost bez skandálů a zkušenosti z parlamentu, národní rady, velvyslanectví a Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Její hradní perspektiva by se však mohla naplňovat jen v případě, že do posledního kola páteční volby postoupí spolu s Klausem a zákonodárci budou za každou cenu chtít prezidenta. "Mohou pak provést tuto úvahu: lepší Moserová v hrsti než Klaus na Hradě," konstatuje. Je to však podle ní dost nepravděpodobné, protože ODS a ČSSD již nyní myslí na třetí, dokonce i přímou volbu. Mít ženou hlavou státu právě teď, po odchodu Havla, by však podle komentátorky bylo docela dobré. "Kontrast předchůdce a následníka by získal jiný, neobvyklý rozměr, otrockého srovnávání obou by ubylo.


Rostoucího významu komunistů v politice si všímá i komentátorka Hospodářských novin (HN). Cesta KSČM na výsluní podle ní vrcholí právě při hledání nástupce Václava Havla, kdy se o jejich hlasy přetahují dva symboly 13 let rozchodu s komunistickým systémem - Klaus a Zeman. "Komunisté, aniž by se museli měnit, dosahují toho, že měnit se musí druzí," konstatuje.


Nad důvody předčasného návratu profesionálních vojáků ze zahraniční mise se zamýšlí komentátoři Práva a MfD. Z české protichemické jednotky v Kuvajtu využilo nabídku a požádalo o návrat 27 vojáků. Komentátor Práva je přesvědčen, že na chemicích ulpěl stín. "Profesionální voják je - ať se to někomu líbí, nebo ne - v první řadě vychováván k válce. Muži a ženy, kteří slouží v armádě, by měli počítat s tím, že mohou ze dne na den skončit v první linii. To platí pro chemiky mnohem více než pro ostatní složky," píše.

Komentátor MfD upozorňuje, že "útěk" vojáků z Kuvajtu se až příliš shoduje s nejbližším možným termínem vypuknutí protiiráckého tažení. Zbrojní inspektoři OSN totiž mají podle původního plánu dokončit své dílo na konci týdne. "A to mají být už i čeští vojáci, kteří o to požádali, z Kuvajtu doma. Tentokráte tak z Kuvajtu nepřiletí šejkové, ale švejkové," dodává.


Tuzemské těžařské firmy se snaží najít nová naleziště ropy a plynu. Kromě jihu Moravy, kde se v současnosti těží nejvíce, se jejich pozornost začíná obracet také na střední Moravu a Beskydy. Zásoby v nově nalezených ložiscích těžaři odhadují na desítky let. Píšou to středeční Hospodářské noviny. Města a obce v Beskydech se proti novým průzkumným vrtům staví spíše negativně. Naopak na jižní Moravě se obyvatelé další těžbě ropy nebrání, uvádí list. Ropné věže totiž přinášejí do obecních pokladen desetitisíce korun ročně a také pracovní místa pro jejich obyvatele. I když obor přináší poměrně vysoký zisk, přesto zatím v republice těží pouze dvě firmy, podotýkají HN.


Obvodní soud pro Prahu 9 začal v úterý řešit první případ žaloby kvůli sexuálnímu obtěžování, které se do českého pracovního práva dostalo před dvěma lety. Na soud se obrátila pražská řidička tramvaje Terezie Štorkánová. Tvrdí, že se jí její nadřízený František Hoskovec neslušně dotýkal. Požaduje na něm omluvu, píše středeční Mladá fronta Dnes. Hoskovec sedmadvacetileté řidičce ve vozovně vytkl, že jí chybí kravata a vyzval ji, aby s ním šla sepsat protokol. "Když jsme se zvedli z lavice, najednou mě vzal kolem ramen a přitiskl mě k sobě," cituje MfD Štorkánovou. Nadřízeného odstrčila a řekla mu, že tohle si k ní přece nesmí dovolovat. "Odpověděl mi, že nevěděl, že se na mě nesmí sahat," dodala. Právnička dopravního podniku Eva Doležalová uznala, že se Hoskovec choval vůči své podřízené nevhodně. "Nemyslím si však, že by to dosáhlo takové intenzity, aby se dalo mluvit o sexuálním obtěžování," uvedla podle MfD v soudní síni.