Přehled tisku

Ombudsman Otakar Motejl zavinil v roce 1978 smrt člověka, byl za to podmínečně odsouzen a pak amnestován. Motejl to přiznal v rozhovoru pro úterní deník Právo. Odsouzen byl podle svých slov za nedbalostní ublížení na zdraví s následkem smrti na rok s podmínkou 18 měsíců a k zákazu řízení motorových vozidel.

Ombudsman Otakar Motejl zavinil v roce 1978 smrt člověka, byl za to podmínečně odsouzen a pak amnestován. Motejl to přiznal v rozhovoru pro úterní deník Právo. Odsouzen byl podle svých slov za nedbalostní ublížení na zdraví s následkem smrti na rok s podmínkou 18 měsíců a k zákazu řízení motorových vozidel. "Ten zákaz mi byl po půl roce prominut a v roce 1980 se na ten čin vztahovala amnestie prezidenta," řekl Právu Motejl, o jehož kandidatuře na prezidenta republiky se vážně hovoří. Podle deníku se informace o tom, že Motejl v minulosti způsobil smrt člověka, objevila v kuloárech sociální demokracie. Motejl v rozhovoru pro Právořekl, že v roce 1978 jel autem z chalupy u Jindřichova Hradce a v 8:30 večer přejel v Táboře starého muže. Sám ombudsman se domnívá, že příčinou nehody byl mikrospánek.

Premiéru Vladimíru Špidlovi odevzdali ministři české vlády svá majetková přiznání. Uvádí to úterní Mladá fronta Dnes s odvoláním na mluvčí kabinetu Annu Stárkovou. Ta však nedokázala říct, co který ministr přiznal. "Úřad vlády to ale bude zveřejňovat podle zákona o svobodném přístupu k informacím," řekla mluvčí listu. Znamená to, že informace by měl dostat každý, kdo o ně písemně požádá. Ministři měli svá majetková přiznání odevzdat do 30. listopadu. Členové vlády měli uvést jaký je jejich příjem z prodeje věcí a majetkových práv, z držených cenných papírů a z nájemného. Napsat také měli, zda si vzali půjčku. Přiznat také museli, zda vlastní nemovitost a v jaké ceně. Špidlovu vládu čeká podle MfD ještě jedno přiznání, píše MfD. Zavála se totiž, že stejný dotazník vyplní těsně před koncem svého volebního období. Z porovnání údajů tak má být možné vyčíst, zda ministři zbohatli.

Podle záměru ministra pro informační technologie Vladimíra Mlynáře má Česká pošta občanům umožnit na svých pobočkách přístup k internetu. Všech 3400 pošt je totiž vybaveno výpočetní technikou a dvě třetiny z nich jsou propojeny s páteřní datovou sítí. Píše to úterní Právo. "Ministerstvo informatiky podnikne potřebné kroky, aby na poštách mohly být zřízené internetové přepážky pro nejširší veřejnost. Těm lidem, kteří stále ještě nemají přístup k moderním informačním technologiím, otevře Česká pošta dveře do světa," cituje Právo ministra Mlynáře.

V centru pozornosti ekonomického zpravodajství i komentářů tisku je pondělní zvýšení minimální mzdy. Deníky tento krok hodnotí spíše negativně a poukazují hlavně na negativní dopady, které nastanou hlavně na straně zaměstnavatelů. "Odboráři jsou spokojeni," píšou Lidové noviny. "Na druhé straně společnosti začínají strašit vládu tím, že začnou propouštět a Škromachova snaha motivovat lidi více k práci se mine účinkem. Nekvalifikovaní pracovníci ji prostě nedostanou, protože náklady na ně se podnikům nevyplatí," podotýká deník. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach tak bude muset ušlechtilou myšlenku odnaučit žít Čechy ze sociálních dávek a přimět je, aby šli do práce, realizovat jinými metodami. Podle LN si k záměru zvýšit minimální mzdu ani nevybral vhodnou dobu. "Nezaměstnanost se šplhá k deseti procentům a růst produktivity práce jaksi stagnuje. Nicméně český kabinet opět předvedl, že sociální myšlenky mají přednost před logikou a rozumem," dodávají LN.

Ministerstvo zdravotnictví chce, aby kraje do roku 2005 zrušily alespoň deset tisíc nemocničních lůžek pro akutní péči. Píší to úterní Hospodářské noviny (HN) s tím, že ministerští úředníci pokládají třetinu z bezmála 54 tisíc lůžek za nevyužitá a tudíž zbytečná. Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny od roku 1998 do poloviny předloňského roku už kolem 15.000 lůžek pro akutní péči zaniklo. Nejvíc, asi 7500, jich bylo v oboru gynekologie a porodnictví. A také na pediatrii, píší HN. Několik tisíc lůžek zmizelo, aniž to veřejnost postřehla, uvádí deník.