Vancouver se chystá na největší sportovní nápor ve své historii

Natěšení obyvatelé kanadského Vancouveru odpočítávají poslední dny do zahájení jejich vysněné olympiády. Přes nečekaně vleklé problémy se sněhem by v den D, tedy v pátek 12. února, mělo být vše připraveno k otevření již 21. kapitoly největšího zimního sportovního svátku planety. K rozhovoru jsme pozvali dlouholetého obyvatele největšího města Britské Kolumbie a také někdejšího velvyslance Jana Drábka.

Jan Drábek, foto: Milena ŠtráfeldováJan Drábek, foto: Milena Štráfeldová Vancouver bude za pár dnů hostit 21. ZOH. Pozorujete na něm velké změny?

"Obrovské. Přirozeně se zlepšila doprava, najednou tu máme novou linku metra, o které se do roku 2003 jenom mluvilo. Také se rozšířila silnice mezi Vancouverem a Whistlerem, kde budou lyžařské závody. Hodně se investovalo a změny jsou vidět na každém kroku."

Doprava je alfou a omegou každé olympiády. Tím, že se do ní ve Vancouveru tak masivně investovalo, myslíte že žádné problémy v této oblasti během olympiády nenastanou?

"Organizátoři se dušují, že ne, takže doufám, že budou mít pravdu. Ale ten obrovský nával lidí, který zde nastane, vytvoří obrovský nápor a nějaké zádrhely mohou nastat. Tomu se nelze vyhnout."

Jak se na olympiádu těší samotní obyvatelé Vancouveru?

"Jsou rozděleni zhruba takto - 1/3 je zásadně proti kvůli současné ekonomické situaci a 2/3 (kam se řadím i já) hostitelství ZOH uvítali. Já už tady zažil Expo 86 a vím, co to pro město znamenalo z hlediska turismu. Vancouver se ocitl na všech tv kanálech, tím vešel do povědomí široké veřejnosti a turismus začal hrát v příjmech města obrovskou roli. Stejně tomu bude i u olympiády."

Navštívíte osobně některá sportoviště?

"Nikoliv, protože jsem velkým vyznavačem televize. Je to pohodlnější, člověk si dá kafe nebo vínečko a navíc nemám rád davy."

Foto: ČTKFoto: ČTK Máte nějakého sportovce, ať už českého, kanadského nebo jiné národnosti, kterému speciálně držíte palce?

"Nemám. Sledovali jsme rychlobruslařku Sáblíkovou, které budu přirozeně fandit, protože to je atlet první třídy. Nejvíce budu rozpolcený, pokud bude hrát v hokejovém finále Česko proti Kanadě."

Olympiáda samozřejmě vyžaduje stavbu nových moderních stadionů a sportovních zařízení. V posledních letech MOV hodně dbá na jejich využitelnost pro veřejnost po olympiádě. Jak je na tom z tohoto hlediska Vancouver?

"Z těch nových se jistě bude využívat hokejová hala, která je součástí univerzity Britské Kolumbie. Největší radost mají ze stadionu na curling, který stojí ve středu Vancouveru. Ve Whistleru zase postavili nejmodernější sáňkařské ledové koryto, to ale kvůli obrovskému převýšení asi moc veřejnosti sloužit nebude. Když sáňkovat, tak jen z nějakého kopečku."

Já doplním, že více informací o Vancouveru a 21. ZOH naleznete v knize Jana Drábka: Miluji Tě, Britská Kolumbie. Vydalo jí nakladatelství Oftis.