Před tenisovým vrcholem

Nestává se příliš často, aby čeští tenisté hráli Turnaj mistrů jak v kategorii mužů, tak i mezi ženami. Letos to na to vypadá. Zatím to vypadá, že Tomáš Berdych by si opět po roce mohl od 20. listopadu zahrát s nejlepšími tenisty v Londýně, Petra Kvitová, která je od pondělí třetí hráčkou světa, má účast na turnaji nejlepších osmi tenistek světa jistou.

Petra Kvitová, foto: ČTKPetra Kvitová, foto: ČTK Jednadvacetiletá Petra Kvitová už má letos na svém kontě pět trofejí, dvě cenné ale ještě může získat. Od úterka bude poprvé v kariéře bojovat v Istanbulu na Turnaji mistryň, a hned za další týden nastoupí v Moskvě ve finále Fed Cupu proti domácím Ruskám.

Pátý letošní titul ve dvouhře získala v polovině října v rakouském Linci, kde původně hrát neměla a přihlásila se až na poslední chvíli, aby si před Turnajem mistryň zvykla na halu. Rozehrávka jí vyšla nad očekávání. "Myslím, že lepší už to být nemohlo. Chtěla jsem si zahrát zápas v hale, což je lepší než doma trénovat ve stereotypu. Všechno klaplo a jsem ráda, že i s vítězstvím," řekla Petra Kvitová. Pak rozverně srovnala pohár z letošního Wimbledonu a ten linecký:

"Musím se přiznat, že ten z Wimbledonu je pořád nejhezčí. Ten Lince je také pěkný, ale není úplně ten nej."

V Rakousku byla Petra Kvitová bez trenéra Davida Kotyzy. Od kouče ani nedostala pokyny, jak hrát. "Jen mi řekl, užij si každý zápas a popřál mi honě štěstí," řekla Petra Kvitová. Titulem v Linci dala zapomenout na horší americkou sérii, ve které se jí tolik nedařilo a mimo jiné prohrála na US Open v prvním kole. V Linci si skvělé posílila sebevědomí:

"Já věřím, že to, jak jsem odehrála těch pět zápasů v Linci, mi určitě pomůže posílit sebevědomí a budu odjíždět ve větším klidu do Istanbulu. Samozřejmě se nemůže dařit pořád, takže já jsem z toho ohledu docela v pohodě."

Na cestě za titulem v Linci ztratila česká tenistka pouze jeden jediný set a soupeřky většinou jasně přehrávala:

"Byl to hlavně první turnaj v hale, a já mám halu hrozně ráda. Brali jsme to tak, že si tam prostě pojedu vyčistit hlavu, užít si každý zápas a připravit se na pohodu před Istanbulem. Asi mi tam víc šel servis, protože je to stabilnější, a přece jenom venku ve sluníčku, ve větru, se to sem tam nepovede taj, jak bych chtěla. A také, když hraju rychle, tak to venku prostě někdy uletí."

Je dobře, že Petra Kvitová raději hraje v hale, protože stejné prostředí ji čeká jak na Turnaji mistryň v tureckém Istanbulu, tak v Moskvě při Fed cupu:

Petra Kvitová, foto: ČTKPetra Kvitová, foto: ČTK "Musím za sebe přiznat, že pro mne je to určitě výhoda, že se hraje v hale, protože opravdu halu mám ráda a většinou tam hraju líp než venku. Takže si nemohu stěžovat."

Na Turnaj mistryň Petra Kvitová nervózní neodjela, chce si ho užít. "Hrozně se těším. Všechno bude poprvé, bude to něco nového, takže jsem zvědavá," řekla česká tenistka. Únavu na závěr sezóny necítí:

"Spíš se těším než abych očekávala konec sezóny. Pořád jsou ty dvě největší události přede mnou, takže na konec ještě nesmím myslet. Budu se snažit uhrát co nejlepší výsledek a bylo by krásné, kdybychom s Fed cupem vyhrály tu trofej."

Před sobotním odletem do Turecka Petra Kvitová ještě tři dny trénovala. Nic speciálního ale s koučem Davidem Kotyzou v Prostějově nevymýšleli. "Bylo to o udržování formy a fyzičky, abych byla odpočinutá," řekla tenistka, která se v závěru sezony cítí v dobré kondici. Před Turnajem mistryň však nejen ladila formu, ale i vybírala oblečení. Ono totiž nejen rakety a tenisky, ale i společenské šaty patří do téměř povinné výbavy tenistek. Alespoň pro vrcholné akce tomu tak je. Tentokrát si však Petra Kvitová nevyšla vybírat šaty na bazar:

"No, kdysi jsem takto byla, ale opravdu to nemám ráda. Takové to smlouvání cen úplně nesnáším."

Naštěstí jsou i jiné možnosti, například módní salóny. Do jednoho z nich Petra Kvitová zamířila a v patách jí byl sportovní redaktor Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Jaroslav Plašil:

Petra Kvitová s Annou Motlíkovou, foto: ČTKPetra Kvitová s Annou Motlíkovou, foto: ČTK Návštěva autoservisu, prohlížení mapy nebo sledování fotbalového přenosu. To všechno jsou činnosti, bez kterých by se zřejmě většina žen obešla, ovšem nic z toho tady v obchodní zóně Česlice na Petru Kvitovou nečeká. V patře moderní budovy, ke které pohodlně sjedete i z dálnice D1, číhají na wimbledonskou vítězku šaty, šaty a zase šaty. Nejlepší česká tenistka míří poprvé ve svém životě na Turnaj mistryň a tak se teď rozhoduje, co si na sebe v tureckém Istanbulu vezme, když zrovna nebude na kurtu. Času moc nemá, ale zato má po ruce vyhlášenou odbornici přes módu Annu Motlíkovou:

"To jsou také takové více méně denní, ale důležité je, že ty naše šaty Petra zabalí do kufru, pak je vyndá a jde. A nemusí to žehlit," probírají se jednotlivými modely Petra Kvitová a Anna Motlíková. Důležitá informace - nabízené šaty jsou většinou černé:

"Vyniknou její modré oči, její úsměv, její zuby, její taková ta přirozenost. Tak budeme zkoušet. Tyhle vyniknou zase s touto kabelkou. My jsme připravili zlatou, protože to je z kolekce na jaro a léto 2012. Tyto vzorečky jsou akorát k úžasným zlatým vlasům. A jdeme dál. Když říkáme černé šaty, neznamená to, že máme jedny, ale že si můžete vybrat," říká Anna Motlíková.

Petra Kvitová ani nemusí znát písničku od skupiny "Kašpárek v rohlíku", aby měla černou také ráda, rozhodně ji má radši než červenou, ve které se spolu s ostatními tenistkami turnaje představila nedávno v rakouském Linci:

Petra Kvitová s Annou Motlíkovou, foto: ČTKPetra Kvitová s Annou Motlíkovou, foto: ČTK "To byla zorganizovaná party a řekli mi, že bych si měla ty červené šaty vzít. Pár holek si je vzalo, ale já červenou nemám moc ráda," přiznala na samotném začátku zkoušení Petra Kvitová, stejně jako to, v čem se cítí úplně nejlépe:

"Musím přiznat, že asi tenisky, nějaké džíny a tričko nebo svetr. Tak, jak mě vidíte."

Pokud byste měli tu příležitost, a narazili na fotky Petry Kvitové ještě ze školních lavic, viděli byste ale jiný obrázek, vyparáděné děvče ve slušivých šatech:

"Babička vždycky, když jsem si měla vzít nějaké šaty, tak mi nějaké upletla, protože pletla ráda. A byly pěkné, nemohu si stěžovat!"

Teď Petru Kvitovou obléká odbornice přes módu Anna Motlíková, která české tenistce pomáhá s výběrem šatů už delší dobu. Takže výsledek spolupráce mohl v létě ocenit i prezident Václav Klaus, když tehdy čerstvou wimbledonskou vítězku přijímal:

"Já jsem měla zkušenosti s paní Motlíkovou už předtím, když jsem měla od ní šaty u pana Klause. Jsem s nimi nesmírně spokojená. Pro nás, pro holky, je to takové zpestření a máme to rády."

A příjemné to je i pro Annu Motlíkovou, byť jsou to většinou hodně rychlé akce:

"No, protože sportovec má vždycky hrozně málo času, takže přiběhne s tím, že má jenom hodinu čas."

Když Petra Kvitová vyhrála Wimbledon, někteří britští novináři ji nazvali anticelebritou. Módní expertka Anna Motlíková tento postřeh poněkud poupravuje:

"Proto já ji vidím v té černé, aby z ní ta hloubka vyšla ven. Ona je celebrita, ale hluboko vevnitř. Člověk opravdový."

Postupem na třetí místo žebříčku Petra Kvitová vyrovnala maximum Hany Mandlíkové. Výš už byly pouze druhá Jana Novotná a někdejší královna tenisu Martina Navrátilová. Pokud myslí wimbledonská vítězka Petra Kvitová na mety nejvyšší, tak v ideálním případě musí vyhrát na Turnaj mistryň a ve finále Fed Cupu proti Rusku dohromady sedm zápasů.