"Klokani" v konkurzu

Slavný fotbalový klub Bohemians je v konkurzu. "Je mi z toho nesmírně smutno," řekl nejslavnější "klokan" Antonín Panenka, který v pražském vršovickém klubu strávil skoro čtyřicet let. Informaci o konkurzu oznámil minulé úterý majitel klubu Michal Vejsada. Podrobnosti má Lenka Jansová.

Majitel klubu Michal Vejsada, foto: ČTKMajitel klubu Michal Vejsada, foto: ČTK Pád a hrozbu zániku fotbalového klubu Bohemians Praha nesou velmi těžce nejen jeho fanoušci, ale i bývalí legendární hráči. Místo letošních oslav stého výročí založení klubu je teď mnohem pravděpodobnější jeho konec. Dluhy druholigových Bohemians podle auditu dosahují 40 milionů korun. Podle odborníků "Klokani" konkurz nepřežijí.

Autor legendární bělehradské penalty Antonín Panenka si myslí, že ekonomické problémy má devadesát procent českých klubů. Nikdo to ale prý nezveřejňuje a neventiluje přes noviny. Podle Panenky nikdo nepoškozuje klub tak jako lidé, kteří teď Bohemku vlastní. Panenka ale rozhodně netvrdí, že dříve bylo všechno v pořádku. To, že klub má potíže už minimálně dva tři roky, potvrdil bývalý fotbalový reprezentant a hráč Bohemians Přemysl Bičovský:

"Určitě je to znát už delší dobu, protože výsledky Bohemians se zachraňovaly, pak najednou vylítly nahoru, pak se zase zachraňovaly, takže tam určitě něco není v pořádku..."

Také podle bývalého útočníka Vladimíra Hrušky, nyní trenéra Bohemky, se ke konkurzu schylovalo už delší čas. "Bohemians je nyní můj zaměstnavatel, o to je to pro mě nepříjemnější situace," uvedl Vladimír Hruška. Trénuje v současné době jenom torzo hráčů, ale doufá, že Bohemka nějak v budoucnu přece jenom fungovat bude.

Přemysl Bičovský do Bohemky nastoupil v roce 1976. Zápasy Bohemky měly tenkrát nesrovnatelně víc diváků:

"Když tenkrát přišlo méně než 8000 lidí, říkali jsme si, že je málo diváků. Teď ale když přijde víc než tři tisíce, tak se říká, že je jich na druholigových nebo prvoligových stadionech hodně. Doba byla jiná a lidé asi fotbalu víc fandili. Teď je víc možností, jak se odreagovat, než chodit na fotbal."

Podle Bičovského ale Bohemce dodnes zůstali takoví fanoušci, které by jí mohly ostatní kluby závidět:

Správce konkurzní podstaty Vladimír Huml, foto: ČTKSprávce konkurzní podstaty Vladimír Huml, foto: ČTK "Řekl bych, že je to tradicí, a myslím, že fandové byli už za našich dob vynikající: věří svému klubu, stojí si za ním. Je to ještě z dob, kdy se hrál na Bohemce hezký fotbal a kdy lidé chodili na Bohemku, i když třeba nebyla na čele tabulky, a vytvořili si k ní vztah a ten jim zůstává."

Prohlášení konkurzu na fotbalový klub Bohemians Praha nemusí nutně znamenat jeho zánik. Předseda licenční komise Českomoravského fotbalového svazu Stanislav Rýznar prohlásil, že záležet bude na tom, jak se k případu postaví správce konkurzní podstaty Vladimír Huml. Ten má podle svých slov jenom dvě možnosti, co teď s Bohemkou udělat:

"Jedna varianta je prodat ji jako podnik. Druhá varianta je udělat soupis konkurzní podstaty a začít rozprodávat kus po kuse. Mám obavy, že toho moc není: de facto hráči plus vnitřní vybavení klubu."

Zbylí hráči jsou v současné době největším majetkem a případ tak může skončit poněkud neobvykle: dražbou fotbalistů. O budoucnost Bohemky se obává také Přemysl Bičovský:

"Budoucnost nevidím vůbec růžově. Jediná šance je sehnat velkého sponzora, který by to zaplatil. Ale asi těžko někdo 'vleze' do klubu, který má tolik dluhů... Jedině ho vyčistit konkurzem, a potom by se možná nějaký partner sehnal. Přál bych to Bohemce z celého srdce."

V minulosti konkurzem prošly fotbalové kluby v Brně a Drnovicích. Drnovický majitel Jan Gottvald doporučil překlenout kritické období soukromými penězi. "Klokani" se v konkurzním řízení mohou zbavit velké části svých čtyřicetimilionových dluhů a očištěný klub by pak mohl koupit nový majitel. Podle bývalého reprezentanta a hráče Bohemky Přemysla Bičovského je konkurz nejlepším řešením:

"Bohemka má málo hráčů, takže jsem zvědavý, jak to bude dál pokračovat, jestli vůbec zahájí druhou ligu, protože třeba s osmi nebo devíti lidmi to nejde. Každopádně to nebudou mít lehké."

Nemalou hodnotu má jméno klubu a právě jeho účast ve druhé lize. O tu mohou "Klokani" přijít, protože se v tabulce propadli až ke dnu a za neplnění závazků jim hrozí další bodové odpočty.

 

Trenér Karel Brückner, foto: Ondřej Prokop / ČRoTrenér Karel Brückner, foto: Ondřej Prokop / ČRo Teprve potřetí se tuto středu čeští fotbaloví reprezentanti utkají se slovinským soupeřem. Dosavadní bilance je vyrovnaná, v dubnu v roce 1998 vyhrálo Česko nad domácím Slovinskem na stadionu v Murské Sobotě 3:1. O dva roky později v srpnu v Ostravě se radovali z výhry 1:0 Slovinci. V obou utkáních český tým vedl kouč Jozef Chovanec. Teď se oba týmy střetnou v Celje a i tentokrát půjde o přípravný duel. Tím navíc mužstvo trenéra Karla Brücknera vstoupí do letošního roku.