Fotbalový šéf pod drobnohledem

Český fotbal konečně má svého šéfa. Po červnovém odstoupení Ivana Haška z čela Fotbalové asociace České republiky se delegáti její valné hromady nebyli schopni dohodnou na způsobu volby nového předsedy, natož na vhodném kandidátovi. Až minulý týden se to povedlo - na opuštěný trůn dosedl Miroslav Pelta. Je to výhra nebo další ostuda? Čas ukáže.

Josef DobešJosef Dobeš Delegáti mimořádné valné hromady Fotbalové asociace České republiky se ve sváteční den 17. listopadu dokázali shodnout na volebním řádu, a tak nedošlo na blamáž s opětovným zablokováním jednání. Možná pomohl i apel ministra školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše:

"Pokud se nezvolí předseda, tak to bude velká blamáž, bude to velké zpochybnění vedení fotbalu. A i pro mně jako pro ministra přes sport to bude velká nedůvěra k tomu, co se v českém fotbale děje."

Vedle ředitele jabloneckého klubu Miroslava Pelty a šéfa plzeňského fotbalu Tomáše Paclíka kandidoval také dosavadní místopředseda asociace a blízký spolupracovník Ivana Haška Jindřich Rajchl, který se jako jediný prohlásil za českého kandidáta. Dostal také nejméně hlasů a skončil už v prvním kole volby. V českém komoře sice vyhrál, ale v moravské získal pouze jeden hlas.

"Je to pro mně jenom výzva pro to, abych napříště dokázal přesvědčit moravské delegáty, že opravdu nejsem tím ďáblem, za kterého mě tam mnozí považují a prohlašují," řekl po své prohře Jindřich Rajchl.

Miroslav Pelta, foto: ČTKMiroslav Pelta, foto: ČTK Druhé kolo volby mezi dvěma zbylými kandidáty nerozhodlo, ale ve třetím, kdy se hlasovalo už jen v moravské komoře, zvítězil Miroslav Pelta. Po svém zvolení řekl:

"Já myslím, že nikdo z nás v těch volbách neprohrál. I poražený Jindra Rajchl povýšil na 1. místopředsedu, Tomáš Paclík zůstává členem výkonného výboru. Myslím si, že je to teď o práci, že mezi námi nejsou žádné nepřekonatelné překážky, abychom mohli týmově pracovat."

Miroslav Pelta, šéf a majitel Baumitu Jablonec, má za sebou bohatou funkcionářskou kariéru. Vedle fotbalu je také dlouholetým členem městského zastupitelstva za ODS. Úspěšný a schopný podnikatel je považován za kontroverzní postavu. Jeho jméno se totiž objevilo v souvislosti s rozsáhlou korupční aférou v lize z roku 2004, avšak žádná podezření se nepotvrdila.

Mezi některými delegáty mimořádné valné hromady Fotbalové asociace České republiky zavládly rozporuplné názory. "Držel jsem palce Peltovi. Je to člověk z fotbalu, ví o čem to je. Fotbalu může ještě hodně pomoci. Konečně máme svého šéfa, přinese klid do práce, dá tomu řád a štábní kulturu, což teď schází," řekl rovněž kontroverzní šéf příbramského fotbalu Jaroslav Starka. Další z členů výkonného výboru Rostislav Votík měl na věc jiný pohled. "Měl jsem jiného kandidáta, ale volbu respektuji. Stál jsem za Rajchlem a Paclíkem. Oni by prospěli ve vztahu do zahraničí, při jednání s politiky. Mají větší rozsah schopností. Ale uvidíme. Pelta má 16 měsíců na to, aby ukázal, že jeho volba byla oprávněná," připomněl Rostislav Votík, že v roce 2013 se uskuteční řádná valná hromada. Sám Miroslav Pelta měl z vítězství radost, ale svou situaci si uvědomuje:

"Samozřejmě to beru jako osobní úspěch za dlouholetou odvedenou práci ve prospěch fotbalu, a samozřejmě je to výzva. Budu teď pod velkým drobnohledem."

Ivan HašekIvan Hašek A v tom se Miroslav Pelta nemýlí. Ostatně mu to slíbil i jeho protikandidát Tomáš Paclík:

"Odstoupením Ivana Haška se zejména legalizovala a otevřela cesta těm starým strukturám, ale co se dá dělat. Doufejme, že to tak nebude, že pan Pelta bude normálně pracovat ve prospěch českého fotbalu. Já s ním spolupracovat budu, když bude mít zájem, ale hlavně budu hodně kontrolovat. To docela umím, jsem cifršpión."

Miroslav Pelta po svém zvolení řekl, jaké má ve své nové funkci hlavní cíle:

"Myslím si, že mám mezi lidmi ve fotbale pověst, že spojím nespojitelné a začnu řešit věci, které nás nejvíce ve fotbale trápí. Pokusím se najít řešení v kauzách Bohemek i v dalších věcech. Samozřejmě vím, že to nebude jednoduché, ale je to jedna z věcí, které nám dělají hodně velké starosti. Budu pochopitelně chtít, aby každý výkonný výbor nebyl bojem o jeden hlas nebo nějaká remíza, jaké jsme v posledních týdnech zažili."

Miroslav Pelta před kamerami České televize už na mimořádné valné hromadě vyjádřil naději, že se na řešení palčivých problémů asociace a celého českého fotbalu budou podílet i jeho protikandidáti ve volbách:

Miroslav Pelta (vlevo) a předseda Českého tenisového svazu Ivo Kaderka na valné hromadě Českého svazu tělesné výchovy, foto: ČTKMiroslav Pelta (vlevo) a předseda Českého tenisového svazu Ivo Kaderka na valné hromadě Českého svazu tělesné výchovy, foto: ČTK "Tím, že přicházím v průběhu volebního období a volil se jenom předseda a jeden člen výkonného výboru, to znamená, že jak pan Rajchl, tak pan Paclík jsou součástí nejvyššího orgánu asociace, jsem ve volební kampani na nikoho neútočil, na nikoho jsem nebyl agresivní, nikoho jsem nepomlouval. K těmto lidem jsem se vždy choval slušně a budu se tak chovat dál. Samozřejmě očekávám od nich pochopení, že jsem teď v situaci jejich šéfa a budu se snažit. Pro rozhodnutí ve výkonném výboru je potřeba získat většinu, a tak tam budu přicházet s věcmi, které mají hlavu a patu a logiku. Obavy, že se vracejí nějaké staré struktury, to je spíše jen rétorika. Já se na to dívám tak, že jen činy a fakta budou rozhodující. Chci, aby český fotbal šel dopředu, a myslím, že je to zájem nás všech. Jsme dnes na vlně euforie, postoupili jsme na mistrovství Evropy, naše mládežnické reprezentace dosáhly úspěchů, máme ministra, který jasně řekl, že nás chce podporovat. Je to po dlouhé době ministr sportu, který má o sport zájem, má velký zájem i o fotbal. Z jeho slov na valné hromadě jasně vyplynulo, že nás nenechá padnout, že dojde i na podporu krajů a okresů. To jsou pro nás věci zásadní, a já si vážím toho, že jsem to slyšel na vlastní uši, protože nemůžeme spoléhat jenom na to, zda se schválí novela loterijního zákona nejen ve sněmovně, ale i v Senátu a podepíše ji prezident. My musíme pamatovat, že kraje a okresy, to je to hlavní, takovou máme strukturu. Na činnost potřebujeme získat prostředky v řádu desítek milionů. Už Ivan Hašek za své vlády tyto prostředky získal, teď máme další příslib, a toho si velmi vážím, protože jedna největších starostí je, jakým způsobem získat peníze do těch nejnižších článků. Musíme být ale aktivní. I proto volba předsedy hrála významnou roli, protože si neumím představit, že bychom dneska neměli předsedu."

Nový šéf českého fotbalu si také dobře uvědomuje, že současní fotbaloví funkcionáři a hráči nejsou bezúhonní:

"Fotbal je odrazem společnosti. I na politické scéně se řeší moc problémů. Z hlediska řízení utkání, tím myslím rozhodčí, důvěryhodností zápasů, se to v posledních letech výrazně zlepšilo. Blíží se doba, kdy řeknu, že dám ruku do ohně za všechny kluby v první a druhé lize, že se chovají korektně, eticky, že tam není korupční prostředí. To říkám na rovinu. Dnes ještě bych to neudělal, protože si myslím, že tam ještě jsou někdy situace, které nejsou stoprocentní a je potřeba na nich pracovat."

A nutno říci, že už začal. Výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky totiž potrestal národní reprezentaci za její neslušné chování po odvetě barážového utkání v Černé Hoře pokutou 2 miliony korun. Manažera národního týmu Vladimíra Šmicera ale z funkce neodvolal:

"Chceme udržet soudržnost týmu. Já jsem ještě telefonicky jednal s hráči, kteří působí v zahraničí. Dohodli jsme se na tom, že podpora manažera reprezentace je, a že by se narušila 'chemie' před blížícím se mistrovstvím Evropy. Musí to ale dopadnout na všech - jak na hráče, tak trenéry i na manažera reprezentace, a tak jsme to řešili myslím relativně vysokou pokutou na mužstvo. Myslím, že klíčovou věcí je od dnešního dne nulová tolerance. Znamená to, že kdyby se podobné jevy opakovaly, přistoupili bychom k nekompromisním a tvrdým krokům."

Podle Miroslava Pelty budou tedy čeští reprezentanti pokutováni průměrně 80 až 90 tisíci korunami.