Ratingová houpačka

Mezinárodní ratingová agentura Moody`s Investors Service zvýšila v úterý rating osmi zemí, které usilují o vstup do Evropské unie. V Případě Česka zvýšila agentura rating dokonce hned o tři stupně. Minulý týden naproti tomu jiná prestižní agentura Standard and Poor`s Česku rating snížila. Jak uvádí Zdeněk Vališ, takový rozdílný přístup může vyvolat všelijaké pochybnosti.

Po pravdě řečeno, obě slavné agentury hodnotí něco jiného. Moody`s, která Česku rating výrazně zvýšila, vychází z toho, že země vstupující do Evropské unie je velmi spolehlivá při splácení zahraničních dluhů. Měnová krize jí nehrozí. Standard and Poor`s naproti tomu vyjádřila sníženým ratingem znepokojení nad stavem veřejných financí. Jinými slovy, poklesla prý spolehlivost závazků v korunách. Jelikož ale v ekonomice vše souvisí se vším, bylo by logické, kdyby oba ratingy zároveň stoupaly nebo naopak klesaly. Jistý údiv tedy může vyvolat fakt, že jeden klesá a druhý výrazně stoupá. Však také - soudě alespoň podle úterních internetových diskusí - reagovali někteří lidé na hodnocení obou agentur poněkud zmatečně. Moody`s prý vychází pouze z politických kritérií, reaguje pouze na vnější fakt, že proces začlenění Česka do Evropské unie je už prakticky nevratný, a proto zvyšuje zemi rating. To ve Standard and Poor`s jsou opravdoví profesionálové. Vycházejí z reálných čísel, vidí, že vláda není zjevně schopna provést reformu veřejných výdajů, a proto rating snižují. Podobné myšlenkové konstrukce mají ovšem některé podstatné slabiny. Právě v případě agentury Standard and Poor's překvapuje načasování jejího ratingu. V posudku se uvádí, že zvolení slabé koaliční vlády s parlamentní většinou jen jednoho hlasu spolu s její štědrou politikou sociálního zabezpečení vyvolává obavy o ochotě vlády k uskutečnění obtížných, ale nezbytných fiskálních reforem. Pod těmito slovy by se asi rovněž podepsala většina českých odborníků. Jenže zhruba před čtyřmi měsíci, kdy vláda vznikala. Tehdy by také snížení ratingu bylo zřejmě aktuální. Proč ale britská agentura objevuje Ameriku až nyní, navíc v době, kdy sama vláda na rozdíl od minulosti problém deficitu veřejných financí nejen

pojmenovala, ale vyjádřila i připravenost začít ho řešit. Ponechme stranou, že dominantní vládní síla - sociální demokracie od svých představ štědrého sociální státu už v uplynulých týdnech a měsících potichu ustoupila. Hlubokým omylem některých internetových debatérů je přesvědčení, že agentura, která Česku rating snižuje vychází z odborných úvah, zatímco konkurenční agentura, zvedající rating, je vedena pouze politickým kalkulem. Zdá se, aniž bychom pochybovali o odborných kvalitách Standard and Poor´s, že je tomu spíše naopak. Vždyť tato agentura své kritické hodnocení z minulého týdne zdůvodňuje právě těsnou většinou vládní koalice v Poslanecké sněmovně, tedy politickými příčinami.

Nemluvě už o tom, že ke snížení ratingu došlo těsně před hlasování o rozpočtu, což může mít také politický kontext. Ratingová hodnocení renomovaných agentur mají, jak známo, vliv na rozhodování investorů a finančních trhů. Na druhé straně není žádným tajemstvím, že poměrně vysokou prestiž České republiky ve střednědobém horizontu udržuje především příslib členství v Evropské unii, méně už křehká stabilita vládní koalice. Už z tohoto důvodu má asi větší váhu rozhodnutí agentury Moody's zvýšit Česku rating důvěry rovnou o tři stupně.