Jednoznačný výsledek "souboje titánů"

Od druhé volby prezidenta očekávali mnozí pozorovatelé velkolepý střet, protože se v něm utkali dva titáni české politické scény Václav Klaus a Miloš Zeman - oba expremiéři, oba bývalí předsedové sněmovny a oba dlouholetí šéfové stran. Jak tento souboj dopadl, je už známo. Podle Zdeňka Vališe je Klausovo vítězství zcela zasloužené.

Jaroslava Moserová a Václav Klaus, Foto: ČTKJaroslava Moserová a Václav Klaus, Foto: ČTK Prezidenta sice Česká republika dosud nemá, vítěze voleb ano. Je jím bezesporu Václav Klaus. Jako jediný kandidát se zúčastnil obou volebních maratónů a ve všech šesti kolech volby vždy zvítězil. Podle politologa Jiřího Peheho je Klaus zatím nejsilnější jen proto, že vládní koalice nebyla schopna přijít se společným kandidátem. Pokud se prý ale sjednotí, pak bude volební aritmetika vypadat jinak. Pehe, známý svou antiklausovskou fóbií, ovšem připomíná onoho tonoucího, který se chytá i stébla.

Představa, že by se koalice v dnešní době sjednotila na jednom kandidátovi, pochází spíše z říše pohádek. I kdyby se ale stal zázrak a premiér Špidla dostal nějak pod kontrolu poslance a senátory vlastní strany, nic to už nezmění na faktu, že v souboji titánů zazářil Václav Klaus, zatímco Miloš Zeman totálně propadl. Tento výsledek také zaznamenají historické anály.

Někdo může namítnout, že Zemana vlastně knokautovala jeho vlastní strana. Taková námitka je ale naprosto irelevantní. K osobním kvalitám kandidáta přece neoddělitelně patří i to, jaké podpoře se těší "doma". A Zeman musí cítit potupu o to silněji, že byl poražen těmi, které sám vytáhl na politické výsluní. Otázkou zůstává, zda sociálnědemokratický guru po návratu na venkovský důchodcovský vejminek pochopí, že se o svůj debakl možná zasloužil i sám těsně před páteční volbou. Jednak působil jako politicky vyčerpaný muž. Jednak se neovládl a stejně jako v premiérských dobách si neodpustil urážku novinářů, což při této příležitosti působilo hodně trapně a uboze. Jeho řeč celkově studila jako psí čumák.

Zklamaný Václav Klaus, Foto: ČTKZklamaný Václav Klaus, Foto: ČTK Zato jeho soupeř se - stejně jako při první volbě - předvedl s rysy skutečného státníka. Klaus zaujal dokonce i ty lidi, kterým ještě nedávno silně ležel v žaludku. Hovořil jasně, vyrovnaně a srozumitelně a jako jediný z kandidátů sklidil několikrát potlesk i během svého projevu. Mnohé zákonodárce a diváky u televizorů Klaus zřejmě nejvíce překvapil svou pokorou, skromností a vstřícností vůči někdejším politickým protivníkům.

Mimochodem, už při první volbě Václav Klaus jako jediný z kandidátů poděkoval Václavu Havlovi za jeho prezidentské účinkování, i když právě s dosavadním prezidentem byl dnešní čestný předseda ODS léta ostře na kordy. K této verbální úkloně přidal Klaus minulý pátek ještě sebereflexi o polepšení se. Osvědčil prostě překvapivou sebekritičnost, které se naopak - jak se ukázalo - zcela nedostává Zemanovi. Ten paradoxně pouze potvrdil, že v jeho případě platí rčení, které sám s oblibou používá, že totiž starého psa novým kouskům nenaučíš. To je jedno poselství páteční volby. Druhé v případě Klause je překvapivější. Starý pes zná a má zažité kousky, o kterých většina neměla dosud tušení. Potíž je v tom, že pokud se všichni hráči na parlamentním hřišti budou dál držet jen omezených partajních a osobních zájmů, ze kterých je u některých zákonodárců pravice cítit zasmrádlá zapšklost, pak Václav Klaus nemá šanci dostat se na Hrad ani ve třetí volbě.