Místa spojená s kněžnou Ludmilou mapuje spolek Svatá Ludmila 1100 let

Svatá Ludmila, foto: oficiální facebook Svatá Ludmila 1100 let

V tomto týdnu si Česká republika připomněla svátek svatého Václava - Den české státnosti, který připadá na 28. září, na výroční vraždy knížete, která se udála v roce 935 ve Staré Boleslavi. V přemyslovském rodě to kvůli mocenským sporům nebyla vražda jediná, ale ani první. K té došlo v roce 921 na hradišti Tetín. Obětí vrahů se stala první historicky doložená česká kněžna, Václavova babička Ludmila. V roce 2021 uplyne 1100 let od její smrti. Život a odkaz svaté Ludmily připomíná spolek, o kterém se více dozvíte v pořadu Panorama.

Svatá Ludmila,  foto: oficiální facebook Svatá Ludmila 1100 let
Počátky Tetína jsou v pověstech spojeny s jednou z Krokových dcer, Libušinou sestrou Tetou. Když se od pověstí dostaneme k historickým postavám, ocitneme se na začátku 10. století. V té době tady žila kněžna Ludmila, vdova po prvním přemyslovském knížeti Bořivojovi. Tady byla také 15. září roku 921 z popudu své snachy Drahomíry zavražděna. Svatou Ludmilu dnes na Tetíně připomíná třeba jí zasvěcený kostel, říká průvodce Ladislav Pecka.

"Pozdně barokní stavba z poloviny 18. století. Kostel má své dávné kořeny v uctívání svaté Ludmily. První zmínka o kultu svaté Ludmily je z listiny krále Přemysla Otakara II., který dal právo prodeje odpustků řádu premonstrátek v Chotěšově při příležitosti poutí ke svaté Ludmile na Tetíně. Je to první zmínka o kultu svaté Ludmily u nás."

Kostel sv. Ludmily v Tetíně | Foto:  Hynek Moravec,  Wikimedia Commons,  CC BY 3.0
Úcta ke svaté Ludmile není jen záležitostí historickou, ale i ryze současnou. Svědčí o tom i projekt s názvem Svatá Ludmila 1100 let, uvádí jeho projektová manažerka Marie Opatrná.

"V roce 2015 si na Tetíně uvědomili, že se blíží velké výročí. 1100 let od smrti kněžny Ludmily. Říkali si, že by bylo pěkné se na to včas a pořádně připravit. Postupně se tomu projektu začali věnovat a dál jej rozšiřovali. Založili spolek Svatá Ludmila 1100 let, do spolku mezi zakládající členy kromě obce Tetín patří město Mělník, protože v tomto městě se dle legend měla svatá Ludmila narodit."

K projektu se připojila také farnost Beroun a město a farnost Roztoky, pod kterou spadá kostel svatého Klimenta na Levém Hradci, založený právě svatou Ludmilou a jejím manželem Bořivojem.

Ludmily na Tetín!

Sraz Ludmil na Tetíně,  foto: oficiální facebook Svatá Ludmila 1100 let
I když výročí bude až za pět let, v rámci projektu proběhy už i některé akce, přednášky o životu a době svaté Ludmily nebo třeba setkání Ludmil, které se konalo v září přímo na Tetíně.

"Na tom právě ukazuji, že nejde jen o církevní akce. My se snažíme Ludmilou odkazovat nejen na počátky víry v Čechách, ale i na počátky českého státu. Chceme oslovit široké publikum a toto byla právě taková akce pro radost, aby měly ženy, které se tak jmenují, důvod přijet na Tetín, který je s Ludmilou spojen."

Podle několik let staré statistiky ministerstva vnitra patří Ludmila do dvaceti nejčastějších českých ženských jmen. Jde většinou o dospělé ženy, v údajích Českého statistického úřadu z roku 2012 se Ludmila mezi padesátkou jmen, která rodiče nejčastěji volí pro své dcery, neobjevila.

Sousoší svaté Ludmily se svatým Václavem na Karlově mostě | Foto: Štěpánka Budková,  Radio Prague Int.
Spolek také mapuje i místa se svatou Ludmilou spojená, a to v Česku i v zahraničí. Ve výčtu tak nechybí třeba i kostel zasvěcený české patronce Cedar Rapids, městě, kde žijí čeští krajané, nebo pravoslavný kostel svatého Vladimíra a svaté Ludmily v Oděsse.

Organizátoři doufají, že se seznam ludmilských míst s pomocí veřejnosti ještě rozšíří. A nemusí jít pouze o sochy nebo stavby, v seznamu je například i dub ve Stochově, který podle pověsti vysadila svatá Ludmila na památku narození svého vnuka Václava.