Češi vyrazí rikšou na závod přes Indii. Za 16 dní ujedou (možná) 3500 km

rickshaw_run.jpg

Jak dostat sebe, dva kamarády a jednu rikšu z místa A do místa B vzdálených od sebe 3 500 km? Tento problém bude zanedlouho ve speciálním závodu řešit v Indii host dnešní Panoramy Jakub Janča. Spolu s kamarády by měli být prvními Čechy, kteří se na tuto cestu vydají a také ji zaznamenají na kameru. Startují už 4. srpna.

Manťáci.cz,  foto: archiv Jakuba Janči
Vy pojedete přes Indii rikšou. Ptát se, proč rikšou, asi nemusím, ale jak se taková rikša v Česku shání?

"Ono je to takhle. Jde o projekt, který se v Indii koná každý rok. Jedna britská organizace tam každoročně pořádá Rickshaw Run. V kostce jde o to, že tým přijede na určené místo. Tam dostane k dispozici starou rozhrkanou kostru rikši. Má tři dny na to, aby si ji různě upravil, pomaloval a naučil se s ní jezdit. Po těch třech dnech je start. Tím končí veškerá organizace. Pak se ten tým o maximálně třech lidech vydává napříč Indií. Každý rok jsou dány různé vzdálenosti, různé trasy. Ta letošní je nejdelší, co byla. Je dlouhá 3 500 km, začíná na severu ve městě Shillong a končí na jihu v Cochinu. Jedete sami, není žádná daná cesta, žádná záchrana, zázemí...zkrátka je to na vás a vašich dvou kamarádech. Další styčný bod je za 16 dní ten cíl."

Takže vy tam musíte dorazit za 16 dní...

"No, rádi bychom."

Rikšu tedy v Česku nesháníte. Ale asi nějak trénujete? Je někdo z vás třeba automechanik?

"To by bylo dobré. Ale ne, automechanik přímo ne. V technice se ale dovedeme vrtat. Co jsem viděl různá doporučení a studoval jsem tu rikšu a její technické plány, tak by to snad nemělo být nic hrozného. Oni tomu v angličtině říkají glorifikovaná sekačka na trávu. Myslím, že bychom to měli zvládnout."

Jedete tři. Musíte být tři?

"Ne, ale to je maximum. Více lidí se do té rikši už nevleze. Pro těch 3500 km řízení je lepší se střídat v co největším počtu lidí."

Připravujete se tedy nějak na to? Jde to vůbec?

"Nedá. Podle mě nedá, není možné předpovědět, co nás tam čeká? Ideálně bychom měli zkusit rozebrat a dát dohromady motorku. K tomu bychom se ještě měli dostat."

Pincka jste neměl, když vám bylo 15?

"Já ne. Doufám ale, že některý z mých kamarádů ano."

Můžete kamarády představit?

"Říkáme si Manťáci.cz. Jsme filmoví a divadelní technici, dali jsme se dohromady při studiu na olomoucké univerzitě. Potkali jsme se při práci na tamních hudebních a divadelních festivalech. Jestli někdo z posluchačů takové festivaly zná, tak ví, že při jejich organizaci dochází k momentům plným stresu, absurdity a vyhrocených situací, které člověka otestují psychicky i fyzicky."

Vy už jste tedy tak otestovaní, že můžete vyrazit s rikšou.

"Přesně tak. My už se známe šest let, a když jsem sháněl tým, který by se mnou do toho závodu šel a věděl jsem, že tam bude vyhrocených situací plno, tak tito kamarádi byli ideální volbou."

Říkal jste, že vyfasujete nějakou trosku a s ní si můžete dělat, co chcete. Víte už, co s ní budete dělat? Co si třeba na ni namalujete?

"Už jsme o tom přemýšleli. Byla i možnost poslat nějaký návrh, aby ho zpracovali. To jsme ale nechtěli. Náš nápad je zatím takový, že buď necháme tu rikšu celou bílou, aby na ní šli vidět stopy té cesty, nebo kolem ní uděláme linky, aby to symbolizovalo něco jako deník. Do nich pak na té jízdě budeme zapisovat různé výroky, situace a tak. Na konci cesty bude rikša popsaná vším, co jsme zažili."

Byl jste už někdy před tím v Indii?

"Ne, v Indii jsem ještě nebyl."

Vaše cesta není jen akce "tři kluci na zábavných prázdninách", má i charitativní stránku. Můžete představit, o co jde?

"Jsou tam dva charitativní projekty. Jeden je náš a druhý přijímáme od organizátorů. Celý výtěžek akce dávají organizátoři společnosti Cool Earth, která pracuje na záchraně deštných pralesů a domorodých vesnic v těchto oblastech. Každý tým, který se účastní akce, by měl dodat 1000 liber."

To je startovní poplatek?

"Spíše takový požadavek. Za tu cestu bychom to měli vybrat. My si to dáváme jako minimum, se kterým chceme dojet do cíle. Polovina pak jde na nadaci Cool Earth a se zbytkem si můžete dělat, co chcete. My jsme už kontaktovali naše kamarády z jedné české nadace, která se jmenuje Brontosauři v Himalájích, což jsou kamarádi, kteří v severní Indii pomáhají rozvíjet vesničku Mulbekh v Malém Tibetu. My bychom právě touhle cestou chtěli upozornit i na jejich práci."

Do cíle by měli Manťáci dorazit 19. srpna a po příjezdu domů se o své zážitky přijdou podělit i s Radiem Praha.